Neuroróżnorodność w miejscu pracy
24.02.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jeszcze szerszy raport o branży IT - wersja 2021

Dowiedz się, jakie insighty znajdziesz w raporcie z Badania społeczności IT 2021.

Jeszcze szerszy raport o branży IT - wersja 2021

Na naszym portalu pojawił się właśnie raport z wynikami Badania społeczności IT 2021 w Polsce - największego przedsięwzięcia tego typu w naszym kraju. W tym roku udało się przebić zeszłoroczny wyniki i zebrać ponad 7 tysięcy ankiet. Próba wyniosła niespełna 6 i pół tysiąca ankietowanych, więc tegoroczny raport jest jeszcze bardziej szczegółowy i zawiera więcej insightów, niż dwie poprzednie edycje. 

Raport podsumowujący badanie został uzupełniony komentarzami ekspertów z branży IT, którzy dzielą się wartościowymi spostrzeżeniami na temat przedstawionych odpowiedzi respondentów. 

Samo badanie zostało natomiast objęte patronatem honorowym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. 

Dowiedz się więcej o polskiej branży IT

Sam raport został podzielony na raporty ogólny oraz szczegółowy. W tym pierwszym przedstawiliśmy dane dotyczące ogólnie wszystkich badanych - bez podziału na konkretne specjalizacje. Możemy tam znaleźć takie informacje, jak profil badanych, ich wykształcenie, staż pracy, technologia, której używają, oraz ich zarobki. W części ogólnej możemy również dowiedzieć się m.in., jaki rodzaj pracy preferują specjaliści IT w czasie pandemii - zdalnie, w biurze, czy hybrydowo. 

Raport szczegółowy składa się z danych, które zostały dopasowane do konkretnej specjalizacji. Mamy tutaj raporty: Programisty, Administratora IT i DevOpsa, QA i Testera, Project Managera, Product Ownera oraz Analityka i Architekta IT. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia się oraz jak pracuje się w branży IT - zapraszamy do zapoznania się z raportem. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają przykładowe dane. 

Dane

Z raportu możemy np. dowiedzieć się, że przeprowadza się coraz więcej rekrutacji na stanowisko DevOps, ponieważ wiele firm chce m.in. usprawniać cykl rozwoju oprogramowania i podnieść jakość dzięki narzędziom testującym.

Mamy tutaj również spostrzeżenia na temat tego, jak pandemia zmieniła branżę IT - zdecydowana większość (aż 73% respondentów) pracuje tylko zdalnie. Rok 2020 zmienił naprawdę wiele pod tym kątem. Pytanie, czy taki trend będzie się utrzymywał jeszcze po pandemii - naszym zdaniem nie do końca, ponieważ duża liczba firma zdecyduje się raczej na model hybrydowy. 

Spójrzcie jeszcze na poniższy wykres.

Warto też wspomnieć o tym, że większość raportów podaje ogólną znajomość danego języka, jeśli chodzi o ich popularność - my natomiast zapytaliśmy też o wybór swojej głównej technologii używanej w codziennej pracy, dlatego wyniki mogą się wydawać inne, niż to, co widzimy w wielu rankingach.

Z raportu możemy się więc dowiedzieć, że Java jest głównym językiem programowania w Polsce - używa go 21% przebadanych programistów. Na drugim miejscu mamy JavaScript, który jest głównym językiem używanym w pracy przez 18% developerów. 

Ten trend się z resztą nie zmienił - to samo można było zaobserwować w zeszłym roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tym artykułem o najpopularniejszych językach programowania w 2020 roku.

A oto, jak wszystko prezentuje się na wykresie:

I na koniec

Gorąco zachęcamy do klikania w raport i zapoznania się z jeszcze większą liczbą danych i insightów. Swoimi przemyśleniami podziel się w komentarzu lub udostępniaj wykresy generowanie z raportu na swoich social mediach! :)

<p>Loading...</p>