#JavaJUMP – summer bootcamp dla kobiet

Zapotrzebowanie na specjalistki i specjalistów Java nie słabnie. Java to wciąż jeden z najpopularniejszych języków programowania, a firmy z sektora finansowego, bankowego i enterprise nadal opierają na nim swoje kluczowe systemy. Na tym tle wyrasta projekt Java JUMP – intensywny, bezpłatny bootcamp programistyczny od Fundacji Girls Code Fun. 2. edycja bootcampu rusza już w lipcu.
Rozmawiamy z Anią Osowską - dyrektorką Fundacji Girls Code Fun - o tym, co to za projekt, jak wygląda nauka na kursie, kto może się zgłosić i dlaczego Java to wciąż świetny wybór w IT.
Java JUMP - brzmi dynamicznie. Co kryje się za tą nazwą?
Ania Osowska: Skok w IT - to dobra konotacja. To bezpłatny projekt intensywnej nauki Javy od podstaw - skierowany do kobiet, które chcą przebranżowić się do IT lub pracują w IT, ale chcą poszerzyć kompetencje. Bootcamp to już druga edycja - po pierwszej kilka uczestniczek otrzymało ofertę pracy u partnera projektu. Letnia edycja trwać będzie niecałe 3 miesiące i odbywa się w pełni online.
Uczestniczki realizują 90 godzin warsztatów pod okiem instruktorki. To nie jest kurs na platformie online - zajęcia są na żywo. To zmienia zupełnie dynamikę pracy grupy i daje inny flow podczas nauki. Tworzymy 2 grupy - tygodniową i weekendową - aby wpisać się w potrzeby czasowe uczestniczek. Dużą zaletą udziału jest możliwość późniejszego zatrudnienia w HSBC, które jest partnerem.
Czy trzeba znać Javę, żeby wziąć udział?
Zupełnie przeciwnie. To program od zera, więc nie chcemy, aby ktoś się nudził. Natomiast mile widziana jest znajomość innych języków programowania. Doświadczenie zawodowe zaś nie jest wymagane. To projekt dla osób zdeterminowanych i gotowych do intensywnej pracy. Kluczowe są motywacja, dyspozycyjność i otwartość na naukę.
Dlaczego wybraliście akurat język Java jako główną technologię?
Bo to wciąż jeden z najczęściej wykorzystywanych języków - szczególnie w sektorze bankowym i korporacyjnym. Java jest silna w backendzie, wspiera architekturę mikro serwisową, działa na dużą skalę, a do tego ma świetny ekosystem narzędzi i bibliotek.
Firmy z sektora bankowego regularnie zatrudniają osoby ze znajomością Javy. Nawet osoby, które zaczynają od bootcampu, mogą po kilku miesiącach trafić na płatne staże i programy rozwojowe. I właśnie HSBC oferuje stanowiska ze znajomością np. Javy czy Pythona. Udział w bootcampie nieco przybliża uczestniczki do tego zatrudnienia.
Zorganizowane szkolenia i kursy Javy kosztują nie mało, a to projekt bezpłatny. Jaka jest więc idealna kandydatka?
Mamy kryteria udziału, które są wylistowane na stronie i są dla nas ważne. Ale podpowiadam - zgłoście się drogie panie, aby sprawdzić swoje możliwości, nawet jeśli spełniacie kilka z wybranych kryteriów.
Mój apel - kandydatko, jeśli:
- Marzysz o karierze w IT lub już masz doświadczenie w nowych technologiach.
- Jeszcze nie znasz Javy, ale chcesz ją poznać.
- Jesteś gotowa zaangażować się w intensywną naukę i zbudować swoje kompetencje.
- Chcesz wykorzystać letni czas na realne zdobycie wiedzy.
- Chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
- Swobodnie komunikujesz się po angielsku (minimum B2).
- Znasz inne języki programowania (bardzo mile widziane).
- Komunikujesz się w sposób NVC (nonviolent communication, bez roszczeniowości).
- Masz skończone studia (nie ma znaczenia jakie, kiedy i w jakim jesteś wieku) lub skończysz je najpóźniej w 2026 (musisz mieć dyplom, więc jeśli kończysz w tym roku 2025 - też zapraszamy) i średnią co najmniej 4.0.
- Jesteś potencjalnie otwarta na hybrydową pracę w Krakowie - jeśli otrzymasz ofertę pracy, start będzie w połowie 2026 r., masz więc czas na życiowe zmiany, o ile jesteś z innego miasta.
- Akceptujesz Regulamin i szanujesz nieodpłatność projektu.
Zgłoś się, to może być Twoja szansa na realną zmianę.
Jakie realne efekty daje udział w kursie?
Efekty kojarzą mi z tym, co kandydatka sama wypracowuje w ramach otrzymanych możliwości. Efekt jest wynikiem nakładu pracy, dlatego nieco ostrożnie podchodzę do odpowiedzi. Spróbuję odpowiedzieć - nowa usystematyzowana wiedza i praca w sprzyjającym środowisku. Ponadto z bardziej konkretnych aspektów uczestniczki:
- tworzą pierwszy mini-projekt w Java, na który poświęcimy ok. 10 godzin.
- mają dostęp do społeczności na żywo, wsparcie wiedzowe od prowadzącej.
- możliwość aplikowania do programu rozwojowego HSBC z umową o pracę na 2 lata i innymi benefitami.
- certyfikat potwierdzający udział i zakres nauki.
Po pierwszej edycji część uczestniczek otrzymała oferty pracy w HSBC. Zachęcam zapoznać się ze szczegółami projektu.
Jakie są opinie absolwentek po 1. edycji?
Dziś świat tak jest skonstruowany, że o podsumowaniach projektów pisze się w social mediach. Taki post pojawił się na profilach Girls Code Fun - podsumowanie 1 edycji. Opinie są zdecydowanie pozytywne, a uczestniczki wskazywały między innymi, że udział w projekcie dał im pewność siebie w kontekście aplikowania na stanowiska juniorskie w IT. Również, że program pozwolił lepiej zrozumieć, czym jest programowanie i co się z tym wiąże. Był to dla nich bardzo owocny i projekt zmienił ich podejście do Javy i zainspirował do dalszego działania. Więcej opinii dostępnych jest w social mediach i zapraszam na profile Fundacji.
Jak wygląda proces rekrutacji i do kiedy można się zgłosić?
Aby zakwalifikować się do udziału, kandydatka przechodzi przez 3 etapy rekrutacji - trzeci etap to shortlista i spośród tych kandydatek będziemy wybierać uczestniczki.
- Formularz online - do wypełnienia na stronie projektu.
- Test Simulate - test predyspozycji w serwisie partnera (online).
- Shortlista - stąd wybieramy kursantki.
Zgłoszenia przyjmujemy do 22 czerwca 2025, ale zdecydowanie warto zgłosić się wcześniej.
- Szczegóły na stronie Fundacji: girlscodefun.pl
- Facebook GCF
- Kontakt w sprawie projektu: [email protected]
O Fundacji Girls Code Fun
Edukujemy cyfrowo kobiety i dziewczyny. Naszą misją jest motywowanie i zachęcanie do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Przekazujemy twardą wiedzę, która buduje kompetencje specjalistyczne na rynku pracy i edukacji. Dzięki temu odbiorczynie naszych projektów rozumieją współczesny świat oparty o technologię. Organizujemy również programy mentoringowe i warsztaty soft skills i dbamy jednocześnie, aby w uczestniczkach naszych projektów budować zawodową pewność.
“Wsparcie kobiet w IT to inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści całemu społeczeństwu i gospodarce, niezależnie od płci. Wspieramy, nie wykluczamy. Wierzymy, że zawodowy dialog powinien opierać się na kompetencjach. Dlatego przekazujemy je kobietom, które mierzą się z licznymi stereotypami, przez co nie wybierają edukacji i rozwoju zawodowego w sektorze technologicznym.” - Anna Osowska Executive Director Girls Code Fun