Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
26.11.20214 min
Anupam Chugh

Anupam ChughIndependent iOS Developer

Jak zwiększyć swoją produktywność jako programista

Poznaj 5 nawyków, których nabycie pomoże Ci zwiększyć produktywność i stać się lepszym programistą.

Jak zwiększyć swoją produktywność jako programista

Podczas gdy produktywność jest ważna w każdej dziedzinie życia, to jest to szczególnie istotna kwestia przy tworzeniu oprogramowania. Często mocno szukamy metryk, które pomogą sprawić, że dany produkt będzie wydajny, a zapominamy niestety o najważniejszej: programistach. Energiczny developer nie tylko zrobi więcej w mniej czasu, ale również będzie emanował pozytywną energią w miejscu pracy, co również odbije się pozytywnie na pracy zespołu. Ma to też dobry wpływ na finalny efekt pracy, czyli produkt. 

Bycie produktywnym developerem ma też inne plusy — wyższa płaca, lepszy work-life balance, no i wewnętrzna satysfakcja. Utrzymanie tego założenia wymaga przyjęcia pewnych zasad pracy i nawyków. Rzeczy te stają się po jakimś czasie czymś normalnym. 

Przyjrzyjmy się kilku sposobom na uczynienie Twojej pracy bardziej produktywną. Podzielę się kilkoma radami, dzięki którym przejmiesz te zasady szybciej. 

Odpowiednia higiena snu

Inżynierowie oprogramowania często zaniedbują higienę snu, ponieważ zarywają czasem nocki, aby osiągnąć postawione sobie cele. Nie ma się co dziwić, że programiści są ciągle niewyspani. Inżynieria oprogramowania to bardzo ciężka praca, która wymaga, aby umysł był na chodzie przez dużą część dnia. Niewyspanie się sprawi tylko, że będziesz apatyczny i ospały, czym obniżysz swoją produktywność. 

Wysypianie się niesie też mnóstwo innych korzyści — lepsze skupienie i osąd oraz lepszą zdolność do zapamiętywania rzeczy — to wszystko sprawia, że pracuje się wydajniej. Kiedy deadline’y i gadżety nie dają Ci spać, oto w jaki sposób możesz się wyspać pomimo nich:

  • Konsekwentne dbanie o sen pomaga naszemu umysłowi i ciału odkryć swój naturalny rytm, co zwiększa szanse na głęboki cykl snu. 
  • Nie korzystaj z i nie trzymaj przy sobie urządzeń cyfrowych na godzinę przed snem. 
  • Planowanie następnego dnia przed snem zwiększa Twoją produktywność przez szybszy start. Jest to też przypomnienie, że czas iść spać. 


Wszystkie smartfony mają teraz funkcję night-shift, aby pozbyć się większości światła niebieskiego emitowanego przez ekran — głównej przyczyny bezsenności. 

Robienie sobie przerw 

Developerzy często mają mnóstwo roboty i deadlinów, które prowadzą do dłuższej pracy bez przerw. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że umysł też potrzebuje przerwy. Warto się też trochę rozciągnąć. Krótkie przerwy sprawią, że będziesz miał więcej energii oraz zapobiegną przesadnemu analizowaniu wszystkiego. Developerzy mają niestety tendencję do zbytniego wchodzenia w szczegóły. 

Robienie sobie krótkich przerw pozwala na szersze spojrzenie na daną sprawę. Więcej problemów rozwiązałem na długich spacerach, niż siedząc przed komputerem.

Oto sposoby, dzięki którym będziesz pamiętać, że czas na przerwę: 

  • Technika Pomodoro: wykorzystywanie minutnika do podziału pracy na 25-minutowe sekcje. Twój osąd i umiejętność rozwiązywania problemów drastycznie wzrastają. Istnieje pewna apka iOS, która pomoże Ci wykorzystać tę technikę. 
  • Pij wodę: odpowiednie nawodnienie sprawia, że czujesz się świeżo i jesteś mniej podatny na wyczerpanie. Jest to też dobry powód, żeby się przejść. 

Minimalizuj wpływ rozpraszaczy

Twoje otoczenie odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o produktywność. Chociaż uniknięcie rozproszeń w miejscu pracy jest praktycznie niemożliwe, możesz wdrożyć określone strategie, aby je zminimalizować:

  • Zainwestuj w dobre słuchawki.To, że muzyka ma wpływ na nasz mózg to nie żaden wymysł. Oprócz eliminacji hałasu z otoczenia i zamknięcia Cię w swoistej strefie osobistej to słuchanie muzyki poprawia również nastrój. 
  • Wyłącz niepotrzebne powiadomienia.Alerty z aplikacji są częstą przyczyną rozproszenia. Wyłączaj je, zwłaszcza podczas pracy. 
  • Wybierz swoje własne miejsce do pracy.Twoje otoczenie ma ogromny wpływ na skupienie. Osobiście wolę, na przykład, statyczne otoczenie, zamiast dynamicznego. 
  • Wykorzystaj stan flow.Każdy z nas ma swój własny „Powrót Króla”. Może to być jedna godzina lub konkretny obszar, w którym czujemy się najbardziej produktywni. Mówimy na to stan flow. Nie trwa to przez cały dzień, ważne jest zatem, aby wykorzystać ten moment lub miejsce do najważniejszych zadań. Jeśli nie masz na coś szczególnie ochoty, to zrób to od razu — unikniesz wtedy prokrastynacji. 


Google, przez swoje Digital Wellbeing Experiments, pracuje nad wykorzystywaniem technologii do polepszenia work-life balance i zminimalizowania rozpraszaczy. 

Oto kilka wydanych ostatnio Androidowych apek, które pomogą Ci się skupić. 

Wykorzystuj automatyzację i znaj swoje IDE

Budowanie oprogramowania wymaga kreatywności, a nikt nie lubi marnować tych zasobów na monotonne zadania. 

Wykonywanie powtarzających się zadań sprawia, że praca staje się nudna, co ma wpływ na Twoją produktywność. Automatyzacja to jednorazowa inwestycja czasu i energii, która przynosi długofalowe rezultaty. 

  • Jeśli jesteś developerem i budujesz aplikacje, to ustawienie Bitbucket Pipeline, czy Fastlane zaoszczędzi Ci sporo czasu, który mógłbyś stracić na monitorowanie procesu budowania. 
  • Alfredto złoto dla użytkowników macOS. Pomaga on w definiowaniu wielu customowych akcji dla powtarzających się zadań. 


Dokładna znajomość swojego IDE nie tylko usprawnia Twój workflow, ale także ułatwia Ci życie przy pomocy skrótów klawiszowych i wielu innych rzeczy. Ponieważ programiści używają IDE przez większość czasu spędzonego przed komputerem, to nauczenie się go w biegły sposób znacznie zwiększy Twoją wydajność i produktywność. 

Czytaj książki 

Programistom często ciężko znaleźć czas na czytanie książek. Czytanie odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu produktywności. Podczas gdy czytanie kodu innych developerów daje Ci świeżą perspektywę, to książki odgrywają kluczową rolę w poszerzaniu własnych horyzontów. 

Nie tylko podnosi to Twoje zdolności poznawcze i krytyczne myślenie, ale też pozwala na głębsze poznanie tematu w ustrukturyzowany sposób. Czytanie 30 minut dziennie (nieważne, czy mówimy o kodzie, czy o książce) rozwija sposób, w jaki myślisz i pomaga utrzymać pozytywny nastrój. 

Czytanie pomaga też w radzeniu sobie ze stresem, zwiększa skupienie i umiejętność zapamiętywania rzeczy, co na dłuższą metę sprawia, że jesteś produktywnym programistą.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje wskazówki się przydadzą. Dziękuję za uwagę!


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj

<p>Loading...</p>