Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.01.20225 min
Adrian Leks
Netizens

Adrian LeksPR i Marketing ManagerNetizens

Jak działa firma Fullstack Development

Poznaj 7 kluczowych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając partnera technologicznego.

Jak działa firma Fullstack Development

W branży IT wszystkim doskonale znane jest stanowisko Fullstack developera. To programista, który sprawnie porusza się (zgodnie z tłumaczeniem) - po wszystkich warstwach stosu technologicznego. Natomiast w dalszym ciągu niewiele na polskim rynku jest firm, które swoją działalnością odnoszą do idei szeroko pojętego fullstack developmentu. Jak działają tego typu przedsiębiorstwa oraz jakie wartości dodane czekają na klientów po rozpoczęciu z nimi współpracy? 

Jest pomysł na produkt IoT

Na rynku znajdziemy między innymi firmy informatyczne, technologiczne czy pozycjonujące się jako software house’y. Jednak w tym nazewnictwie w świecie IT można pójść jeszcze krok dalej. Żeby lepiej zrozumieć ideę fullstack developmentu, posłużę się prostym przykładem:

Na dzień dobry do firmy X zgłasza się klient, jedynie z pomysłem stworzenia czujnika. Już przy pierwszych rozmowach i analizach okazuje się, że finalnie czujnik, żeby spełniać zaplanowane zadania, musi być częścią większego technologicznego ekosystemu, gdzie każdy element będzie wymagał integracji.

Do prawidłowego funkcjonowania urządzenia niezbędna będzie jeszcze aplikacja mobilna, aplikacja webowa oraz CMS. Dodatkowo produkt już po wdrożeniu powinien obowiązkowo mieć stronę www. Na koniec dochodzimy do wniosków, z których jasno wynika, że jeden wykonawca — w tym przykładowym projekcie, powinien zadbać o elementy software, firmware i hardware.

Realizacja od A do Z

Wtedy wszystkie prace odbędą się pod jednym dachem i bez dodatkowych wdrożeń innych podmiotów do projektu. Klient nie traci czasu na poszukiwania kolejnych podwykonawców, którzy będą musieli otrzymać między innymi dostęp do kodu, specyfikację techniczną czy wnikliwie zapoznać się od początku z całym przedsięwzięciem. Nie mówiąc już o trudnościach, które mogą wyniknąć ze współpracy pomiędzy kilkoma firmami.

W końcu każda z nich ma swój system pracy i wewnętrzne procedury. Ważna jest również kwestia ceny tak rozbudowanego projektu. Ogólna wycena całej realizacji w jednej firmie będzie na pewno niższa niż zsumowane wyceny pojedynczych komponentów od różnych przedsiębiorstw.

Programiści i inżynierowie

Firma typu full stack development potrafi od początku do końca stworzyć produkt IoT samodzielnie i doprowadzić go do etapu produkcyjnego. Na podstawie wymagań klienta, daje gotowe rozwiązanie i całość prac bierze na siebie. Od strony inżynierskiej główny nacisk kładziony jest na (obecnie dominujące w wielu branżach) projekty z obszaru internetu rzeczy (IoT). 

Trzy etapy prac na jednym obrazku: projekt, prototyp i gotowy produkt IoT. 

Przy budowie urządzeń IoT firma jest w stanie zapewnić klientom kompleksową obsługę – od pomysłu, poprzez prototyp i produkcję aż do gotowego rozwiązania, które można wprowadzić na rynek. Wybiera dostawców komponentów i podmiot realizujący wykonanie płytek PCB. Po jej stronie znajduje się montaż, oprogramowanie urządzeń oraz składanie wszystkich elementów. Ta część projektu jest zabezpieczona od strony firmware’u i hardware’u, ale także sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML) czy komunikacji pomiędzy gotowym produktem, a na przykład aplikacją mobilną.

Kompletny stos technologiczny 

Jak za to fullstack przekłada się na zestaw umiejętności od strony software’owej? To bogate kompetencje w językach front-endu, back-endu i ich frameworków. Oczywiście backend to nie tylko programowanie, ale także umiejętność konfigurowania i zarządzania środowiskiem produkcyjnym oraz deweloperskim.

Dlatego do kompletu fullstack zalicza się jeszcze administrowanie serwerem czy skonfigurowanie usług, takich jak bramki płatności, providerzy wiadomości transakcyjnych — email, sms, push etc. To także zaprojektowanie i wdrożenie struktury bazy danych oraz architektury środowiska. Znajomość usług sieciowych lub API. 

Podczas pracy nad kodem zawsze przyda się dodatkowa para oczu ?

Kolejny wątek — programowanie logiki biznesowej po stronie serwera i w bezpieczny sposób jej udostępnienia, przy pisaniu kodu na backendzie. Wszelkie prace  z uwzględnieniem UX/UI — kreacja, RWD oraz mockupy. Kompetencje dotyczące wszystkich warstw rozwoju witryn, aplikacji mobilnych, aplikacji webowych wraz z pełną obsługą. Na koniec o kompletne testy dba dział Quality Assurance.

Partner technologiczny zadba o Ciebie 

Mając pełne zaplecze programistyczno-inżynierskie, dużo łatwiej jest pełnić rolę partnera technologicznego. Tego typu firmy potrafią od początku do końca zrealizować projekt samodzielnie. Gwarantują analizę biznesową, doradztwo oraz wybór odpowiedniej technologii. Prościej jest im formułować wewnętrzne zespoły czy balansować pomiędzy projektami, jednocześnie optymalizując budżet i czas klienta. 

Firmy IT specjalizujące się, na przykład, wyłącznie w aplikacjach mobilnych, mogą w trakcie prac zapomnieć o kompatybilności całego rozwiązania. Dodatkowo wąska specjalizacja wcale nie oznacza bycia w czymś najlepszym, zwłaszcza przy realizacji projektu, w którym na koniec i tak wymagana jest wiedza z różnych obszarów IT. Tutaj od początku należy wspólnie definiować potrzebę, a następnie brać aktywny udział przy tworzeniu kolejnych i nowych funkcjonalności.

Kluczowy jest zdywersyfikowany zespół na jednym pokładzie, w którym każdy jest odpowiedzialny za to, w czym czuje się najlepiej. Przygotowane rozwiązanie czy produkt przechodzi przez wiele rąk, co sprawia, że dużo łatwiej wyłapać jest wąskie gardło już na wczesnym etapie projektu.

Wartość ekspercka


Współpraca z firmą typu fullstack development pozwala na korzystanie z zaplecza wykwalifikowanych specjalistów w różnych technologiach. Bez konieczności budowania takiego zaplecza inhouse czy wyszukiwania kolejnego podwykonawcy z wąskim zakresem kompetencji. Listę korzyści relacji klient bezpośredni — firma fullstack jest długa, natomiast współpracując od kilkunastu lat z przedstawicielami z wielu branż jeden z profitów wydaje się być kluczowy — wartość ekspercka.

Zanim usługa z obszaru digital zostanie wdrożona — przechodzi szereg etapów, od idei kreatywnej po implementację. Jest to proces obwarowany decyzjami z obszaru analityki, warsztatów projektowych, UX, specyfikacji, doboru technologii czy rozwiązań dotyczących prototypu urządzenia IoT. Każda z tych decyzji pociąga za sobą konsekwencje, wartości lub ograniczenia.

Firma fullstack development powinna zapewnić kompleksową obsługę technologiczną na każdym etapie projektu. 

Są wątpliwości, wrzućmy je na warsztat 

Posiadanie partnera w tym całym procesie to nie tylko komfort psychiczny. To przede wszystkim bezpieczeństwo budżetowe, które gwarantują dobre decyzje w trakcie realizacji projektu. To rekomendowanie klientom elastycznego podejścia, które wymaga inwestycji, zrozumienia, ale bywa bezcenną decyzją w budowaniu rozwojowej usługi. 

Obopólne porozumienie z klientem można także wypracować na etapie warsztatów technologicznych, które są naturalnym narzędziem do tworzenia specyfikacji technicznej projektu oraz makiet. To formuła, która jest doskonałą alternatywą dla listy trudnych pytań generowanych na start. Wspólne spotkanie pozwala też klientowi spoza branży lepiej zrozumieć rekomendowane usługi IT. Dla drugiej strony to czas i miejsce, żeby wszystkie elementy projektu zostały doprecyzowane oraz przełożone na język techniczny dla programisty i inżyniera.

Odpowiadając na pytanie zadane na wstępie, firmy typu full stack działają zarówno od strony frontu, jak i backendu. Tworzą aplikacje mobilne natywne oraz hybrydowe, a także rozwiązania webowe. Zaprojektują od podstaw urządzenie IoT, ale również zadbają o jego całą elektronikę od etapu płytki PCB. Posiadają na swoim pokładzie na tyle szerokie kompetencje, że z pełną odpowiedzialnością mogą pełnić rolę partnera technologicznego dla swojego klienta. 

<p>Loading...</p>