Branża IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się. Właściwie każdy rok przynosi nowe rozwiązania technologiczne, które stają się przełomowe i otwierają niedostępne dotąd możliwości. Co nas czeka w 2017 roku? Eksperci przewidują kilka ciekawych trendów.
Branża IT nie zwalnia, jeśli chodzi o rozwój, a firma analityczna Gartner przewiduje, że wydatek firm na świecie na rozwiązania technologiczne przekroczą w 2017 roku 3,5 bln dolarów (w 2016 roku było mniej o 2,9%). Największy wzrost czeka dostawców oprogramowania oraz usług IT. Wzrost wydatków firm na IT oznacza również jeszcze szybszy rozwój tej branży. Co nas czeka w 2017 roku?
FaaS (Functions as a Service) nie jest wynalazkiem ostatnich miesięcy, po raz pierwszy ten model chmurowy pojawił się już w 2014 roku za sprawą platformy należącej do firmy Amazon (AWS Lambda), a w 2016 roku został udostępniony również przez Microsoft Azure. FaaS to niezwykle wygodne rozwiązanie, w którym koncentrujemy się na umieszczaniu w chmurze kodu (funkcji) i wprowadzamy dane, płacąc tylko za wykorzystaną moc obliczeniową, natomiast dostawca usług chmurowych zajmuje się całą resztą. Analitycy firmy SolarWinds twierdzą, że rok 2017 będzie należał właśnie do funkcji jako usługi. Tym samym zacznie się coraz szybsze odchodzenie o bardzo popularnego dotychczas modelu SaaS. Dzięki FaaS klienci nie będą musieli zajmować się projektowaniem architektury czy nadzorowaniem infrastruktury pomocniczej, za to skupią się na opracowywaniu oraz uruchamianiu funkcji aplikacji. Takie rozwiązanie oznacza nie tylko większą efektywność, ale również atrakcyjne ceny usług chmurowych.
Według wspomnianej już firmy SolarWinds, w 2017 roku na świecie będzie można obserwować jeszcze większy stopień wdrażania hybrydowego środowiska informatycznego, które w ciągu ostatnich kilku lat nieustannie zyskuje na popularności. Firmy Atos i EMC zleciły badanie, z którego wynika, że obecnie na świecie dwie na trzy firmy funkcjonują w hybrydowym środowisku cloud computing (połączenie chmury publicznej i prywatnej, w której zintegrowane zostają również własne zasoby IT i kolokacje, co pozwala budować niestandardowe rozwiązania, np. poufne dane można przechowywać w firmie, a następnie przenosić część zasobów do zewnętrznego dostawcy, gdy potrzebna jest dodatkowa moc obliczeniowa itp.). Coraz większe znaczenie hybrydy będzie jednak wymagało od menedżerów zmiany w zarządzaniu, które będzie musiało w większym stopniu uwzględniać specyfikę takiego środowiska informatycznego.
Chociaż kontenery nie są zupełnie nowym wynalazkiem, jednak robią prawdziwą furorę tak naprawdę dopiero od 2 lat. Kontenery pełnią ważną rolę w coraz większej ilości projektów, a do tego wiele dużych firm zdecydowało się rozwój oprogramowania kontenerowego kosztem technologii wirtualizacyjnych (np. Microsoft, IBM, Amazon Web Services). W 2017 roku można spodziewać się jeszcze większego wykorzystania technologii kontenerów, a przede wszystkim lepszego ich zrozumienia. Analitycy SolarWinds są przekonani, że właśnie najbliższe miesiące staną się przełomowe dla popularności kontenerów, a specjaliści IT zaczną w pełni wykorzystywać potencjał tej technologii. Prawdopodobnie wzrośnie także zapotrzebowanie na programistów specjalizujących się w językach wykorzystywanych do konteneryzacji.
Firma Cisco w swoim raporcie na temat trendów 2017 roku wskazuje, że Internet of Things będzie coraz szerzej wdrażany w firmach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. IoT zacznie stawać się coraz ważniejszym elementem technologii operacyjnych przedsiębiorstw. Wielu menedżerów dostrzega już potencjał i duże korzyści w połączeniu internetu rzeczy z infrastrukturą biurową. IoT będzie wykorzystywany na coraz szerszą skalę w takich obszarach, jak lokalizacja pracowników, inteligentne systemy klimatyzacji, oświetlenia itd. Coraz więcej systemów i urządzeń zostanie zintegrowanych, ułatwiając sterowanie różnymi procesami i usługami.
Analitycy Cisco zwracają również uwagę, że 2017 rok może być kolejnym ważnym etapem rozwoju sieci SDN (Software-Defined Networking). Ta architektura jest wdrażana już od 1995 roku, ale tak naprawdę jej szybki rozwój stał się faktem dopiero kilka lat temu, gdy zaczęły działać serwisy w chmurze, a aplikacje mobilne stały się bardzo popularne. Wzrosło również zapotrzebowanie na sieci charakteryzujące się bardzo dużą elastycznością i łatwością zarządzania. W architekturze SDN funkcje kontrolne zostały scentralizowane (obsługuje je kontroler SDN), natomiast protokoły (np. OpenFlow) służą do przekazywania poleceń do przełącznika. Funkcje transmisyjne i kontrolne sieci zostały tutaj oddzielone. W siedzi działają tylko urządzenia, które przełączają ruch pomiędzy portami, a zmiany konfiguracyjne realizuje sterownik SDN. Firma Cisco, która zresztą sama mocno propaguje SDN, jest zdania, że w ciągu najbliższego roku Sieci Definiowane Programowo jeszcze częściej będą wykraczały poza Data Center niż dotychczas i wzrośnie wykorzystanie SDN w sieciach rozległych WAN. Tym samym w 2017 roku może się ziścić wizja sieci end-to-end, zautomatyzowanej i programowalnej, które obejmie wszystkie domeny sieciowe. Cóż, wkrótce przekonamy się, czy specjaliści Cisco nie pomylili się w swojej prognozie.
Zdaniem firmy analitycznej Gartner, w 2017 roku będzie głośno na temat technologii Digital Twin, czyli bliźniaka cyfrowego. Natomiast w ciągu najbliższych 5 lat miliardy rzeczy będą reprezentowane przez Digital Twin. Cyfrowy bliźniak to połączenie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i internet rzeczy. Dzięki takiej syntezie będzie można tworzyć na coraz większą skalę cyfrowe replikacje wszystkiego, co istnieje w świecie rzeczywistym, wykorzystując do tego dane zbierane przez elektroniczne czujniki.
Które z powyższych przewidywań rzeczywiście się spełni? Tego dowiemy się już w ciągu najbliższych miesięcy. A jeśli macie ochotę na sentymentalny powrót do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, zapraszamy do lektury naszego podsumowania roku.