17.11.20172 min
Armina Mkhitaryan

Armina MkhitaryanCommunity ManagerSoloLearn Inc.

Gry i VR? Zainteresuj się C#

Większość gier na silniku Unity powstaje w C# i całkiem łatwo się go nauczyć.

Gry i VR? Zainteresuj się C#

C# to nowoczesny język programowania obiektowego opracowany w 2000 roku przez Andersa Hejlsberga. Sun (później kupiony przez Oracle) nie pozwalał Microsoftowi wprowadzać zmian w Javie, dlatego Microsoft postanowił wymyślić własny język, który będzie do niej podobny. C# szybko się rozwinął, szerokie wsparcie pomogło mu zdobyć wielu zwolenników. Teraz jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania na świecie.


Co to jest C#?


To język ogólnego przeznaczenia. Służy do pisania aplikacji na platformie Microsoft i wymaga frameworka .NET żeby działać w systemie Windows. C# jest często traktowany jako hybryda - ma wszystko co najlepsze z C i C++. Chociaż framework .NET obsługuje kilka innych języków programowania, C# szybko stał się jednym z najbardziej popularnych.


W C# można stworzyć niemal wszystko, ale świetnie sprawdza się w grach i aplikacjach systemu Windows. Może też służyć do budowania aplikacji webowych i, coraz cześciej, mobilnych. Międzyplatformowe narzędzia takie jak Xamarin umożliwiają używanie aplikacji napisanych w języku C# na prawie każdym urządzeniu przenośnym.


C# w grach


C# jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia gier za pomocą Unity game engine, który jest dziś najbardziej popularnym silnikiem. Ponad jedna trzecia najlepszych gier powstała w Unity, a razem mają one około 770 milionów aktywnych użytkowników! Ten silnik jest również używany w VR: 90% wszystkich gier na Samsung Gear i 53%  gier na Oculus Rift VR opracowano za pomocą Unity.


C# jest tutaj bardzo popularnym narzędziem, i dlatego jeśli chcesz wejść na rynek tworzenia gier albo interesujesz się wirtualną rzeczywistością, powinieneś też zainteresować się tym językiem.


Łatwy w nauce, chociaż złożony


C# ma wiele funkcji, które sprawiają, że można się go łatwo nauczyć. To język wysokopoziomowy, stosunkowo łatwy do odczytania. Wiele najbardziej złożonych elementów zostało wyabstrahowanych, więc programista nie musi się o nie martwić. Nie musi już na przykład zarządzać pamięcią, bo odpowiada za to garbage collector .Neta.


Jest to też język typowany statycznie, więc kod jest sprawdzany przed publikacją. To sprawia, że łatwiej znaleźć błędy - rzecz szczególnie przydatna dla początkujących.


Chociaż składnia C# jest bardziej spójna i logiczna niż w C++, i tak jest się czego uczyć. C# jest złożony, i opanowanie go może zająć więcej czasu niż przy prostszych językach takich jak np. Python. Oznacza to, że aby stworzyć zaawansowany program trzeba poznać sporo kodu, a to może zniechęcać niektórych nowych użytkowników.


Ten elastyczny, dobrze wspierany język szybko się rozwija i jest w dziesiątce najpopularniejszych języków programowania. Developerzy C# stanowią trzecią co do wielkości społeczność na Stack Overflow (który też powstał w C#).

________
Artykuł został opublikowany na blogu SoloLearn.

Chcesz dołączyć społeczności C# developerów albo już do niej należysz i szukasz możliwości rozwoju? Mamy dla Ciebie szkolenia z C# na różnych poziomach zaawansowania, w różnych miastach.

<p>Loading...</p>