Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.05.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Dawka Wsparcia, czyli kodowanie na pomoc potrzebującym

Poznaj inicjatywę i stronę Dawka Wsparcia, dzięki której grupa programistów pomaga potrzebującym szpitalom w czasie pandemii.

Dawka Wsparcia, czyli kodowanie na pomoc potrzebującym

Odezwała się do nas grupa młodych programistów ze startupu MDB, którzy postanowili poświęcić swój wolny czas na zbudowanie oprogramowania do zarządzania potrzebami szpitali - Dawka Wsparcia. Już ponad 21 z 31 szpitali zakaźnych w Polsce zarejestrowało się na ich platformie. Działają pod patronatem Polskiej Federacji Szpitali.

My również chcemy najgłośnić projekt, aby dotarł do jak największej liczby potencjalnych darczyńców.

Na czym polega akcja?

W tej chwili tysiące lekarzy i pracowników medycznych dzień i noc zmaga się z falą pandemii. Warunki, w których pracują, są niebywale trudne – brakuje personelu, sprzętu, odzieży ochronnej, maseczek, szkoleń, a nawet czasu, żeby zjeść obiad.

Jednocześnie wszyscy Polacy czują potrzebę by okazywać solidarność z służbą zdrowia - postanowiliśmy im to ułatwić budując platformę, która pozwoli podzielić się czymś więcej niż tylko inspirującym hashtagiem.

Ten portal pomocy rzeczowej i usług jest integratorem potrzeb szpitali oraz zakładów opieki zdrowotnej i udostępnia te potrzeby osobom prywatnym oraz firmom, które chcą pomóc pro-bono.

  1. Zbieramy BEZPOŚREDNIO od szpitali i podmiotów związanych z opieką zdrowia (laboratoria diagnostyczne, kliniki, zakłady zdrowia) wykazy produktów i usług niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania.
  2. Po weryfikacji spójności potrzeb wszystkie one są publikowane i ogólnodostępne na stronie
  3. Darczyńcy mają równoprawny dostęp do potrzeb jednostek oraz do danych kontaktowych jednostek, aby sprawnie przekazywać jednostkom potrzebne produkty i usługi


Na stronie jest już ponad 400 potrzeb zgłoszonych przez szpitale w całej Polsce. Wśród nich jest m.in. sprzęt IT, sprzęt medyczny, karty sim, routery, interkomy (elektryczne nianie), ale też środki ochrony osobistej (maseczki, fartuchy, gogle, rękawiczki, przyłbice, etc.) i produkty do dezynfekcji. Szpital zakaźny w Raciborzu potrzebuje 1000 jabłek. Klinika Kardiologii WSS im. Biegańskiego w Łodzi potrzebuje ciepłych posiłków.

Platforma została w całości (zarówno front-end jak i back-end) zbudowana przez 3 programistów (Marek, Sebastian, Arek) ze startupu MDB z błogosławieństwem i pomocą foundera (Dawid), i wsparciem marketingowym Filipa - w 100% na zasadzie wolontariatu w czasie wolnym od pracy.

Szukamy firm i osób prywatnych, które mogą i chcą pomóc szpitalom i pracownikom służby zdrowia w tym trudnym czasie.

Funkcjonuje w naszym startupie żart, że "Imprezy są dla lamusów, którzy nie umieją kodzić", dlatego nikt się nie zdziwił, że najwięksi zapaleńcy, czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy, postanowili poświęcić na jeszcze więcej kodzenia... tym razem w szczytnym celu.


Cała akcja od 30 marca działa pod patronatem Polskiej Federacji Szpitali, która zachęca ośrodki do rejestrowania swoich potrzeb. Wejdź na stronę i sprawdź, jak możesz pomóc

<p>Loading...</p>