Bulldogjob
Bulldogjob

CV programisty - jak powinno wyglądać?

Dowiedz się, jak stworzyć CV programisty, aby zainteresować najlepszych pracodawców.
8.07.202410 min
CV programisty - jak powinno wyglądać?

Zastanawiasz się, jak napisać CV i co warto w nim zawrzeć? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie.

Obserwujemy, że od pewnego czasu przeciętna liczba zgłoszeń na jedną ofertę rośnie, więc konkurencja jest większa. Dodatkowym wyzwaniem są systemy filtrujące, które automatycznie przetwarzają CV. Dlatego by mieć szansę na rozmowę w wymarzonej firmie trzeba zadbać o porządne napisanie CV.

Te sekcje pozwolą Ci lepiej zrozumieć, co jest ważne w CV:

A w tych damy Ci konkretne instrukcje do stworzenia idealnego CV:

Na koniec podzielimy się też przykładowym CV, którego możesz użyć do stworzenia swojego własnego.

Jaki jest cel CV?

CV, czyli “curriculum vitae” służy firmom do filtrowania kandydatów poprzez wybranie tych, którzy najlepiej pasują do profilu oferty pracy lub firmy.

Ma upewnić pracodawcę, że masz odpowiednie doświadczenie i umiejętności do tego, żeby dobrze wykonywać pracę na oferowanej pozycji. Ma pokazać Cię z perspektywy zawodowej, dostarczyć dowodów na to, że nadajesz się do tej pracy i sprzedać Twoje umiejętności potencjalnemu pracodawcy. 

Jeżeli masz wątpliwości czy coś umieszczać w CV, to przemyśl czy ma to sens pod tym kątem.

Kto jest adresatem CV?

Procesy rekrutacyjne wyglądają bardzo różnie, w zależności od firmy. Dlatego warto zrozumieć, kto będzie mieć styczność z Twoim CV i jak będzie na nie patrzeć.

Robot

Coraz więcej firm używa systemów ATS (czyli Applicant Tracking System) do zarządzania rekrutacją. To tam, a już nie na skrzynkę działu HR, trafiają wszystkie CV kandydatów. ATS-y zwykle przetwarzają automatycznie zgłoszenia, by ułatwić rekruterom pracę. Bardzo często to taki system będzie pierwszym odbiorcą Twojego CV i trzeba się na to przygotować.

ATS sparsuje Twoje CV i wyciągnie z niego tekst, by skategoryzować wszystkie informacje, które tam znajdzie. Być może na podstawie predefiniowanych reguł, a być może za pomocą AI i LLM.

W każdym przypadku sprowadza się to do tego, że im mniej skomplikowane jest CV, tym łatwiej takiemu systemowi wyciągnąć informacje o Tobie.

Rekruter

W średnich i dużych firmach to będzie pierwsza osoba w procesie. Jeżeli firma używa ATS może w pierwszej kolejności bazować na danych wyciągniętych już przez system, a nie na CV. Dopiero jeśli te informacje się zgadzają, to spogląda na CV.

Problem z rekruterami jest taki, że poziom ich wiedzy o technologii jest bardzo nierówny. CV może trafić do rekrutera wyspecjalizowanego w IT, który dobrze zna stos technologiczny firmy i będzie wiedzieć, że np. WPF jest oparty o .NET, a może trafić do kogoś, kto pomyśli, że JavaScript to odmiana Javy, bo akurat zastępuje kogoś, kto poszedł na urlop.

Osoba techniczna lub doświadczony rekruter, gdy przeczyta, że rozwijasz aplikacje desktopowe we wspomnianym .NET, zrozumie, że pewnie to oznacza WPF, ale dla całej reszty lepiej wpisać nazwę tego frameworka.

Dlatego warto w CV zawierać wszystkie istotne słowa klucze, takie jak języki programowania, frameworki czy technologie ważne na stanowisku, na które aplikujesz.

Rekruter sprawdzi też, czy spełniasz wymogi formalne określone w ofercie - np. wykształcenie, lata doświadczenia, a być może też miejsce zamieszkania (szczególnie w przypadku firm zagranicznych).

Osoba techniczna

W mniejszych firmach dość szybko Twoje CV trafi do kogoś technicznego. W większych firmach zadzieje się to pewnie na dalszym etapie.

Dla takiej osoby raczej liczą się konkrety potwierdzające doświadczenie, niż wyliczanka umiejętności. Tutaj informacja o tym, że masz doświadczenie w pracy z dużą aplikacją desktopową w .NET będzie znaczyło więcej niż samo wpisanie WPF. Natomiast lanie wody, czy wyróżnianie się w jakiś oryginalny sposób jest tu raczej zbędne.

Już widzisz, że CV ma wielu odbiorców o różnych oczekiwaniach. Teraz, gdy wiemy, do czego służy CV i kto je będzie przeglądał, przejdźmy do szczegółów.

Format

CV powinno być dokumentem w PDF. Nie ma innej prawidłowej odpowiedzi. Niezależnie gdzie edytujesz swoje CV, wyeksportuj je jako PDF.

Niektóre firmy akceptują aplikację za pomocą profilu Linkedin i w takim przypadku profil na tej platformie powinniśmy przygotować w podobny sposób jak CV. Tu warto też skorzystać z funkcji Linkedin, takich jak potwierdzenie umiejętności (ang. “Skill endorsements”) i rekomendacje (ang. “Recommendations” - kto by pomyślał). Najlepiej poprosić o nie inne techniczne osoby i swoich byłych przełożonych.

CV powinno mieć 1 do 2 stron. 2 strony to naprawdę sporo miejsca, a 3 są dopuszczalne w zasadzie tylko, gdy mamy do czynienia z mocno regulowanymi dziedzinami, gdzie wymaga się wielu certyfikatów lub ukończenia kilku różnych fakultetów.

Idealnie, gdy CV będzie mieć prosty, jednokolumnowy układ. Unikaj elementów graficznych, takich jak wykresy umiejętności, wyrażanie stopnia znajomości technologii kropkami czy gwiazdkami. Jeżeli masz wątpliwości, to sprawdź jak wygląda tekst wyciągnięty z Twojego CV po użyciu na nim komendy pdftotext w linii poleceń (dostępny w pakiecie poppler). W takiej formie CV powinno przekazywać tyle samo informacji, co w ładnie sformatowanej wersji.

Jeżeli układ dwukolumnowy Ci się podoba i przechodzi ten test, to też można go wykorzystać, szczególnie jeżeli umożliwi Ci to zrobienie jednostronicowego CV. Jeżeli edytujesz swoje CV w Microsoft Word lub Google Docs, to unikaj używania funkcji nagłówków i stopek. Dzięki temu Twoje CV będzie łatwe do odczytania przez systemy ATS.

CV powinno być w tym samym języku, co ogłoszenie, na które aplikujesz, natomiast w IT CV po angielsku powinno działać uniwersalnie. W każdym razie warto przygotować swoje CV zarówno po polsku jak i po angielsku.

Co umieścić w CV?

Dane kontaktowe

Zacznij od imienia, nazwiska, adresu email i numeru telefonu.

Warto dodać miasto zamieszkania, szczególnie jeżeli zamierzasz pracować w tej samej lokalizacji. Jeżeli aplikujesz do zagranicznej firmy, to również będzie to istotne.

Nie musisz podawać pełnego adresu - chyba, że spodziewasz się powiadomienia o wyniku rekrutacji listownie ;)

Tu można też dorzucić link do LinkedIna.

Zdjęcie w CV jest nieco kontrowersyjne. W niektórych krajach umieszczenie zdjęcia w CV spowoduje jego odrzucenie (np. Wielka Brytania). W Polsce nikt raczej nie oczekuje od specjalistów IT zdjęć, ale jeżeli masz takie, które Ci się podoba i chcesz je umieścić, to droga wolna. Jeżeli nie masz profesjonalnie wyglądającego zdjęcia, które lubisz, to naprawdę to odpuść. Naszym zdaniem w branży IT zdjęcie daje niewiele.

Data urodzenia nie jest konieczna. Rekruter i tak wywnioskuje to z innych dat, o ile będzie mieć taką potrzebe.

Podsumowanie kariery

Zwane też “profilem”, a po angielsku “executive summary” czy “career summary”. Tu masz kilka zdań na przedstawienie:

  • jaki tytuł najlepiej Cię opisuje (np. Senior Backend Developer)
  • technologii, w których się specjalizujesz
  • obszarów, które są Ci najbliższe.

Warto też tu podsumować ile masz lat komercyjnego doświadczenia, bo będzie to łatwiejsze do wyciągnięcia niż z listy w sekcji “doświadczenie”.

Przykładowo może to wyglądać tak:

Senior Backend Developer z 9-letnim doświadczeniem komercyjnym w Javie. Przez ten czas rozwijałem głównie systemy finansowe, w tym aplikacje bankowe obsługujące ponad milion klientów. Nie zatrzymywałem się tylko poziomie implementacji, ale również brałem udział w projektowaniu niektórych części systemu. Mocną znajomość Javy łączę z relacyjnymi bazami SQL i przetwarzaniem strumieniowym na platformach takich jak Apache Kafka.

Im więcej masz doświadczenia, tym bardziej można je tu podkreślić, ale jeżeli go nie masz, to tu postaw bardziej na motywację, chęć i szybkość nauki.

Umiejętności i technologie

Tu w punktach wypisz listę znanych Ci technologii oraz umiejętności, które są Twoją mocną stroną.

Technologie zacznij od tej najczęściej używanej, która jest najważniejsza, do najmniej używanej. Jeżeli masz wątpliwość jak bardzo szczegółowo to rozpisywać spójrz na kilka ofert pracy - technologie powinny mniej więcej odpowiadać temu, co widzisz w ofertach. Dodatkowo skup się na technologiach ważnych z punktu widzenia oferty pracy, na którą aplikujesz.

Umiejętności są o tyle cięższe do wypełnienia, że oprócz kompetencji twardych - jak np. Dobra znajomość wzorców architektonicznych, są też kompetencje miękkie - jak np. Bezpośrednia komunikacja z klientami międzynarodowymi. Warto tu umieścić kilka takich mocnych punktów Twojej kandydatury.

Wspominanie tu o np. Prawie jazdy kat. B nie jest konieczne, bo ma się to nijak do kariery w IT - chyba, że jesteś wdrożeniowcem, który będzie jeździć po całym kraju.

Doświadczenie zawodowe

To jest właśnie ta sekcja, która w największym stopniu służy potwierdzeniu Twojego doświadczenia.

Umieść tu wpis o każdym doświadczeniu zawodowym, które ma znaczenie z perspektywy oferty, na jaką aplikujesz. Dlatego możesz spokojnie pominąć informację o pracy dorywczej na studiach, o ile nie miała związku z IT.

Zacznij w odwrotnym porządku chronologicznym, czyli Twoja ostatnia praca jest na początku, a pierwsza na końcu.

Każdy wpis powinien mieć:

  • Nazwę obejmowanego stanowiska - powinna być możliwie szczegółowa - czyli lepiej napisać “Java Developer” niż ”Developer”. Jedyny wyjątek to stanowiska, które ciężko zrozumieć osobom spoza organizacji. W tym wypadku można zdecydować się ogólnie zrozumiały odpowiednik.
  • Daty zatrudnienia - najlepiej z miesiącami czyli np. lipiec 2022 - marzec 2024. Jeżeli w jednej firmie zmieniło się Twoje stanowisko i obowiązki warto na to zrobić osobne wpisy.
  • Opis obowiązków i dokonań - w punktach opisz na czym polegała Twoja praca, wykorzystywane technologie, najważniejsze wyzwania i osiągnięcia. Więcej miejsca poświęć przy stanowiskach, które mają największe znaczenie z punktu widzenia obecnej kandydatury, mniej tym, które są już mniej istotne.

Edukacja

Większość osób będzie tu wpisywać tylko ostatnią instytucję edukacyjną, z jaką miała do czynienia, a więc prawdopodobnie uczelnię wyższą. Jeżeli masz ukończone studia wyższe, to nie ma sensu wpisywać tu liceum.

Ale jeżeli masz ukończone studia podyplomowe, to napisz również o nich, razem z uczelnią wyższą.

Tu trzeba zamieścić:

  • Nazwę uczelni
  • Lata nauki
  • Specjalizację
  • Uzyskany tytuł

Jeżeli masz prestiżowe certyfikaty, to jest to miejsce na pochwalenie się nimi. Może to być np. ISTQB czy certyfikacje Amazona. Kurs zrobiony na Udemy będzie tu wyglądać blado. Jednak znowu - wpisz to, co ma sens z perspektywy oferty, na którą aplikujesz.

Dodatkowe Informacje

Znajomość języków obcych

Warto w CV napisać o językach, w których potrafimy się komunikować. Zalecamy podawać tylko te, w których mamy przynajmniej podstawową umiejętność komunikacji.

W Polsce można używać ocen zdefiniowanych przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, czyli o A1 do C2. W krajach anglojęzycznych popularna jest skala ILR (ta z określeniami typu "professional working proficiency"). Jeżeli masz certyfikaty językowe, to jest miejsce, gdzie można je wspomnieć.

Projekty, portfolio itd.

Jeżeli masz jakieś projekty pozapracowe, które są istotne z punktu widzenia oferty, na jaką aplikujesz, to zalinkuj do nich. W szczególności będą to projekty Open Source. Oprócz linku przydałby się jednozdaniowy opis, żeby osoba, która wydrukuje CV wiedziała, o co chodzi.

Być może będzie to kontrowersyjne, ale naszym zdaniem złą praktyką jest wrzucanie linku do GitHuba, o ile nie idzie za tym aktywność. Bezmyślnie wrzucony link do GitHuba nie pomoże w zdobyciu pracy, jeżeli jedyne co tam jest, to zabawkowe projekty, porzucone wiele miesięcy temu.

Notorycznie to widzimy w CV kandydatów po bootcampach. Zawsze w takich CV jest link do profilu na GitHubie, w którym są 2-3 projekty zrealizowane w ramach bootcampu, których jakość pozostawia bardzo wiele do życzenia. Często brakuje też możliwości zobaczenia jak ten projekt działa - zapewniamy, że nikt nie będzie ściągać Twojego kodu i go budować. Tu należy wrócić do punktu o celu, jaki ma spełnić CV i albo włożyć więcej pracy, by nie było wstydu, jak spojrzy na to ktoś techniczny, albo usunąć ten nieszczęsny link.

Szczególnie jeżeli częścią Twojego doświadczenia jest freelance, warto zamieścić link do portfolio.

Natomiast mniej doświadczone osoby mogą też wpisać informacje o hackatonach czy konkursach, o ile brały udział w tego typu wydarzeniach. Podobnie można umieścić tu linki do swojego bloga, kanału na YT czy wystąpienia na konferencji czy meetupie

Powtórzymy tylko, że przy wszystkich linkach warto dodać parę słów opisu, bo CV często są drukowane.

Hobby

Jeżeli naprawdę jarasz się swoim hobby, to super to umieścić. Informacja o hobby nadaje Tobie, jako kandydatowi, charakteru - szczególnie gdy masz nietypowe zainteresowania. Jeżeli z hobby są powiązane jakieś osiągnięcia, to warto o tym napisać (o ile są one w miarę świeże). Natomiast jeżeli nie masz niczego, czym się pasjonujesz, to możesz spokojnie tę sekcję odpuścić.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

To nieco kontrowersyjny punkt. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma prawo żądać od kandydatów w zasadzie wszystkich danych osobowych, które znajdują się standardowym CV (artykuł 22(1) kodeksu pracy). Natomiast z różnych względów (np. zatrudnianie na B2B, przewrażliwie na punkcie RODO, procedury) firmy wymagają często zgody na przetwarzanie danych osobowych w CV.

Najbardziej podstawowa wersja takiej zgody to:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę … w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Teoretycznie to nieco bez sensu, bo to pracodawca powinien zadbać o uzyskanie właściwej zgody, zamiast wymagać od Ciebie dodawania takich rzeczy do CV. Praktycznie - jak to mówią - nie ma się co kopać z koniem. Dlatego dla świętego spokoju lepiej wpisać przynajmniej podstawową formułę.

Przykładowe CV

Uff, to tyle z najważniejszych rzeczy. Zdajemy sobie sprawę, żeby było tu bardzo dużo informacji i nie wszystko może się jeszcze układać w całość. Dlatego przygotowaliśmy przykładowe CV dla programisty, którego możesz edytować by stworzyć swoje. Tu znajdziesz PDF i edytowalne dokumenty:

Tylko nie zapomnij wyeksportować gotowego CV do PDF!

Jeżeli przygotujesz już najlepszą wersję swojego CV, to zachęcamy do przejrzenia i aplikowania na oferty pracy na Bulldogjob.

<p>Loading...</p>