Sergiy Korolov
Railsware
Sergiy KorolovDyrektor Zarządzający @ Railsware

Co tworzy wyjątkową kulturę rozwoju

Poznaj kluczowe aspekty budowania i utrzymywania świetnej kultury rozwoju w firmie.
21.05.20247 min
Co tworzy wyjątkową kulturę rozwoju

Dla wielu pracowników kultura wzrostu i rozwoju (“development culture”) nie jest już postrzegana jako po prostu "nice to have". Wielu kandydatów odrzuciłoby ofertę pracy tylko dlatego, że nie daje im wystarczających możliwości nauki, niezależnie od tego, jak dobrze jest płatna.

Ale umieszczenie "możliwości rozwoju" w opisie stanowiska pracy, a faktyczne posiadanie świetnej kultury rozwoju to dwie zupełnie różne rzeczy. Jak właściwie odróżnić jedno od drugiego i wybrać firmę, która da ci to, czego szukasz?

O tym właśnie będę mówić dzisiaj. Przedstawię kluczowe aspekty budowania i utrzymywania świetnej kultury rozwoju. Wiele z tych wskazówek wynika z doświadczenia naszych zespołów produktowych w Railsware. Od wczesnych dni uczyniliśmy kulturę rozwoju rdzeniem naszego biznesu. To się opłaciło, zarówno pod względem retencji pracowników, jak i jakości naszych projektów. Czytaj dalej aby zobaczyć, jak nam to idzie.

Dlaczego kultura rozwoju jest tak ważna?

Wiele z powodów jest po prostu egoistycznych, i to jest ok. Jako pracownik prawdopodobnie szukasz miejsca, które będzie cię wspierać w rozwoju. Będziesz bardziej konkurencyjny na rynku pracy, będziesz mieć lepsze szanse na awans i wyższą wypłatę. Z wieloma mocnymi stronami w swoim CV, będziesz miał większą elastyczność w kształtowaniu swojej ścieżki zawodowej.

Dla wielu inżynierów, marketerów, menedżerów produktu, HR-ów i innych, to po prostu motywacja płynąca z ciągłego postępu jest siłą napędową. Bardziej cieszysz się swoją codzienną rutyną, jesteś bardziej zaangażowany i podchodzisz do swoich codziennych zadań z większym entuzjazmem.

Nieświadomie przyczyniasz się do zwiększenia wydajności zespołu swoim entuzjazmem. Mądrzy menedżerowie i właściciele firm natychmiast to zauważą i znajdą sposób na wynagrodzenie Cię.

Kluczowe aspekty świetnej kultury rozwoju

Porozmawiajmy teraz o tym, co naprawdę sprawia, że kultura rozwoju jest wyjątkowa. Jeśli dla ciebie istotna jest taka kultura, poniższa lista może być dobrym wskaźnikiem tego, czego powinieneś szukać w przyszłym miejscu pracy.

Ilość < Jakość

Wiele firm nadal ocenia wydajność inżynierów przez ilość kodu, który mogą dostarczyć. Dlatego programiści biorą się za długie listy zadań i produkują mnóstwo “ficzerów”, sprint po sprincie. W rezultacie pracownicy robią tylko to o co są proszeni, i przechodzą do kolejnych zadań co często prowadzi do frustracji.

Wiele renomowanych firm budowanych jest przez specjalistów światowej klasy, którzy dokładnie wiedzą, czego oczekują ich współpracownicy. Dlatego takie firmy nie tylko dążą do osiągnięcia najwyższych wyników, ale również kładą nacisk na najwyższą jakość pracy i pozwalają pracownikom na tyle czasu, ile jest potrzebne, aby to osiągnąć.

To tworzy środowisko, w którym wszyscy dążą nie tylko do wykonania pracy, ale także do wykonania jej dobrze. Organizacja czerpie korzyści, a gdy pracownicy rozwiązują napotkane wyzwania, ich zaangażowanie dodatkowo wzrasta. To win-win dla każdego.

Zasada "Rób to, co ma sens"

W niektórych firmach rzeczy są robione tak, jak ludzie robili je wiele lat temu. Nazywają to "sprawdzonymi procedurami". Kiedy wprowadza się małe zmiany, te procesy się psują, blokując wszystkich zaangażowanych. Poza tym, że to szkodzi i spowalnia firmę, powoduje to także opór ze strony zarządu, gdy próbujesz usprawniać procesy.

W Railsware wszystko może i powinno być kwestionowane. Optymalizujemy nasze procesy, ale nigdy ich nie zachowujemy na zawsze. Każdy może zaproponować lepszy sposób robienia danej rzeczy.

W praktyce oznacza to, że decydujesz, jak długo i w jaki sposób podejmować się zadań. Możesz zdecydować się na refaktoryzację fragmentu kodu teraz, jeśli uważasz, że w przyszłości naprawienie go zaangażuje dużo zasobów. Możesz też zadzwonić do menedżera produktu i omówić wykonalność funkcjonalności albo innej zmiany. Wymaga to dużego zaufania do swoich ludzi, aby pozwolić im robić to, co ma sens, i nie robić tego, co sensu nie ma.

Zbiorowe przywództwo

W firmach o tradycyjnej, sztywnej hierarchii wielu inżynierów ma trudności z wyjściem poza schemat i znalezieniem kreatywnych rozwiązań dla współczesnych problemów. Przede wszystkim muszą dyskutować o nich z kierownikami, przekonywać ich do wypróbowania ich pomysłu, a dopiero potem przystąpić do eksperymentu. Dodatkowe, wiedząc, że po otrzymaniu zielonego światła trzeba pokazać dobre wyniki, niewielu odważa się odezwać.

W naszej firmie, rekrutując mniej niż 2% wszystkich kandydatów, upewniamy się, że wszyscy członkowie zespołu są samodzielni, zmotywowani i wystarczająco dojrzali, aby podejmować indywidualne decyzje. Wszyscy inżynierowie w zespole samodzielnie prowadzą swoje zadania i pracują bez nadmiernego nadzoru. Kiedy pojawiają się pytania, omawiamy je i uzasadniamy nasze decyzje. Szczerze mówiąc nie wszystkie decyzje zawsze są słuszne, jednak ryzyko warte jest nagrody. Ostatecznie otrzymujemy zespół samodzielnych inżynierów, którzy nie boją się brać odpowiedzialności i energicznie prowadzą projekty do przodu.

Swoboda wyboru sposobu rozwoju

Tradycyjne miejsca pracy wciąż polegają na formalnych szkoleniach, które często prowadzone są przez instruktorów i odbywają się w formie zajęć w sali. Mają one sens z finansowego punktu widzenia firmy, ale większość pracowników odbiera je negatywnie.

Naprawdę wyjątkowa kultura rozwoju skupia się na indywidualnych potrzebach edukacyjnych, pozwalając na wybór sposobu rozwoju. W Railsware wypróbowaliśmy kilka podejść i obecnie korzystamy z Indywidualnego Planu Rozwoju dla każdego specjalisty w zespole. Trzy lub cztery razy w roku Railswarianie spotykają się ze swoimi kolegami z zespołu oraz osobą z HRu, aby omówić swoje zainteresowania, aktualne działania oraz obszary, w których chcą się rozwijać i angażować. Nie ma jednej ścieżki kariery dla inżynierów, rekruterów ani marketerów; zależy ona w dużej mierze od produktu i zainteresowań danej osoby.

Kultura ciągłego uczenia się i dzielenia się wiedzą

Dzisiaj dostępnych jest mnóstwo możliwości nauki. Podczas gdy niektórzy preferują uczestnictwo w konferencjach lub zgłębianie literatury i kursów online, innym trudno jest podążać tą ścieżką po godzinach pracy z powodu ograniczeń czasowych.

W Railsware umożliwiamy członkom naszych zespołów naukę na własną rękę i dzielenie się wiedzą z innymi. Na zewnętrzną naukę przewidujemy specjalny budżet dla każdego. Tworząc Indywidualny Plan Rozwoju, Railswarianie wybierają dziedziny, które chcą zgłębić, i mogą swobodnie wybierać materiały i narzędzia potrzebne do zdobycia pożądanej wiedzy.

Wspieramy również kulturę eksperymentowania i ciągłego uczenia się. Co miesiąc gromadzimy się w gildiach na poziomie firmy, aby dzielić się odkryciami, doświadczeniami i wnioskami. Bez skrępowania omawiamy zarówno sukcesy, jak i porażki, promując kulturę swobodnego dzielenia się wiedzą i feedbackiem.

Zastanów się, w jaki sposób wolałbyś nauczyć się nowej umiejętności: z długiego, szczegółowego tutoriala, czy od bardziej doświadczonego kolegi, który zna ją od podszewki i może pomóc ci wejść na wyższy poziom. Dzięki bogactwu dostępnej wiedzy online możesz nauczyć się praktycznie wszystkiego z niewielkim wysiłkiem. Jednak każda osoba, z którą rozmawialiśmy, powiedziała, że wybrałaby drugą metodę za każdym razem.

Innowacyjne firmy dostosowują się do tej sytuacji. Rekrutują otwartych na nowe pomysły specjalistów i dają im szerokie możliwości dzielenia się wartościową wiedzą w całej firmie. Na przykład, pracujemy w parach i grupach znacznie częściej niż inne zespoły. Pair programming to doskonała okazja do rozwiązania zadania szybciej, lepiej i bardziej kreatywnie. Dwa umysły są zawsze lepsze niż jeden!

Istnieje wiele wartościowej wiedzy, którą warto się podzielić. Dla naszych wewnętrznych gildii, zainteresowań oraz klubu książek, jak również innych pasji, mamy dedykowane kanały na Slacku. Każdy zawsze jest mile widziany, aby wnieść swoje własne spostrzeżenia i pomysły.

A jeśli Slack nie wystarcza, Railswarianie mogą dzielić się swoją wiedzą, pisząc poradniki do naszej bazy wiedzy lub posty na naszym blogu.

Kultura eksperymentowania jest przyjmowana z entuzjazmem, nie krytykowana.

Wielu (jeśli nie wszyscy) najlepsi pracownicy świetnie radzą sobie w niepewnych warunkach. Pokonując wyzwania, czerpią z tego radość i stale się rozwijają. Rolą firmy w takim środowisku jest po prostu wspieranie swoich pracowników, dając im wszystkie narzędzia i uprawnienia, których potrzebują, oraz zachęcenie ich do eksperymentowania z odważnymi pomysłami. A nawet jeśli coś nie wyjdzie, firma powinna docenić wysiłki i nauczyć pracowników, jak się uczyć na błędach.

Tak właśnie powstały wszystkie nasze produkty. Mailtrap, nasza platforma do testowania, wysyłania i kontrolowania emaili, początkowo była prostym narzędziem do testowania emaili, które stworzyliśmy po tym, jak przypadkowo rozesłaliśmy testowe wiadomości do prawdziwych użytkowników. Nasza platforma do analizy danych i automatyzacji Coupler.io wystartowała jako importer z Airtable. A TitanApps - zestaw narzędzi do zwiększania produktywności w Jira i monday.com, wyrosła z prostej checklisty na Jirze, którą stworzyliśmy bo nie było nic lepszego na rynku. Dziś wszystkie nasze produkty odnoszą komercyjny sukces i mają ponad 3 miliony użytkowników na całym świecie.

Kultura feedbacku jest niezbędna

Dla kultury rozwoju, aby naprawdę działała, firma musi być zbudowana na feedbacku i wspólnym zobowiązaniu do wspierania i pomagania sobie nawzajem w rozwoju, niezależnie od stanowiska czy doświadczenia.

W Railsware wdrażamy feedback na wielu różnych aspektach pracy naszych pracowników. Są to spotkania jeden na jeden, gdzie współpracownicy dzielą się swoimi myślami i mogą rozwiązać problemy. Praktykujemy regularne retrospekcje, które umożliwiają dużo feedbacku, który może być grupowany i od razu omawiany, co pomaga w szybkich usprawnieniach. Poza tym często feedback jest przekazywany przez szybkie wiadomości na Slacku lub krótką rozmowa w kuchni.

Nie ważne w jakiej formie, możesz być pewien, że twoja opinia zostanie wzięta pod uwagę. To zachęca ludzi do dzielenia się bardziej konstruktywnymi myślami, bez obaw o złe zrozumienie. Ostatnio opublikowałem historię o powstaniu i ewolucji Railsware w podcaście. Obejrzyj go, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o naszej historii, kulturze i przyszłych celach.

<p>Loading...</p>