Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.03.20182 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Autonomiczna baza danych Oracle już dostępna. Czy komputer zastąpi pracę admina?

Oracle udostępnia Autonomous Data Warehouse Cloud - swoją autonomiczną bazę danych w chmurze.

Autonomiczna baza danych Oracle już dostępna. Czy komputer zastąpi pracę admina?

We wtorek Oracle ogłosiło powszechne udostępnienie pierwszej z wielu usług autonomicznych baz danych. Mowa o Oracle Autonomous Data Warehouse. Jest to chmurowa hurtownia danych, oparta o sprzęt Oracle Exadata i bazę danych Oracle 18c.


Czym jest autonomiczna baza danych?

To baza danych, którą zarządza AI. Do tej pory cała konfiguracja, backupy, zarządzanie uprawnieniami były na barkach admina bazy danych. Oracle stwierdziło, że komputer może pokierować dużą częścią tej pracy lepiej niż człowiek.Czy komputer zastąpi pracę admina?


Autonomiczna baza danych sama zadba o:

  • Optymalizację wydajności- poprzez poprawienie indeksowania, zmiany konfiguracji i ustawień
  • Bezpieczeństwo- jest w stanie aktualizować się w locie, dba sama o polityki bezpieczeństwa. Wszystkie dane są domyślnie szyfrowane.
  • Wysoką dostępność - ma mechanizmy naprawiania bazy danych, wysokiej dostępności oraz autoskalowania. AI monitoruje też stan bazy. Wszystkie czynności związane z kopiami zapasowymi dzieją się automatycznie. SLA ma być na gwarantowanym poziomie 99.995%.

Wygląda więc na to, że administratorzy baz danych będą mieli o wiele mniej żmudnej pracy. W zasadzie jedyne, co im pozostaje to przygotowanie schematów i wgranie danych - a całą resztą zajmie się komputer. W zamierzeniu nowy produkt nie ma pozbawiać administratorów baz danych pracy, a raczej przekierować ich uwagę na problemy, w rozwiązywaniu których ludzie są lepsi.

Rewolucja, czy ewolucja?


Oracle chce maksymalnie upraszczać czynności związane z obsługą. Larry Ellison, szef Oracle’a, zwraca uwagę na trzy główne cechy nowego rozwiązania: samozarządzanie, samozabezpieczenie i samonaprawianie. Nie unika dużych słów - jak zwykle zresztą - nazywając nową platformę tak rewolucyjną jak internet. Produkt będzie dalej rozwijany, by automatyzować kolejne funkcje: integrację danych, aplikacji, czy analityki.


Oracle stawia wszystko na AI. Już w tym roku ma zamiar zaprezentować więcej inteligentnych rozwiązań, między innymi autonomiczną bazę NoSQL, bazę Express, czy usługę dedykowaną przetwarzaniu transakcji (OLTP).Oracle vs AWS


Wszystkie te działania są obliczone na zdobycie klientów w świecie chmurowym. Tu Ellison uznał rolę Amazona, który w zasadzie stworzył rynek Infrastructure as a Service. Twierdzi jednak, że ich konkurent utracił elastyczność. Dlatego przyszłość ma należeć do Oracle.

Screen z prezentacji w siedzibie Oracleźródło: prezentacja Autonomous Future is Here


Firma twierdzi, że ich hurtownia danych jest w praktyce dwa razy tańsza niż rozwiązanie Amazona. W czasie prezentacji Ellison pokazywał przykłady, gdzie wykonanie analogicznego zadania w AWS było nawet 13,5 razy droższe (obrazek wyżej). Niższe koszty użytkowania udało się uzyskać dzięki bardzo wysokiej wydajności systemu, zoptymalizowanego przez sztuczną inteligencję.


Podsumowując: myślimy, że autonomiczne systemy na pewno będą grać coraz większą rolę, szczególnie w świecie chmurowym. Bazy danych to chyba najlepsze pole do przetestowania tego podejścia. Czekamy z niecierpliwością na reakcję rynku i administratorów baz danych na nowości od Oracle. Kto następny wprowadzi autonomiczną bazę danych?

<p>Loading...</p>