29.08.20163 min

Iwona TurCEO Bulldogjob

4 narzędzia do sprawdzania jakości kodu

Poznaj 4 narzędzia, które pomogą Ci zadbać o jakość Twojego kodu i zwiększyć jego czytelność.

4 narzędzia do sprawdzania jakości kodu

Code Climate, Codacy, SonarQube i wiele innych narzędzi wspomaga pracę współczesnego dewelopera. Dobra jakość kodu i jego wysoka czytelność to nie tylko lepiej działająca aplikacja, ale przede wszystkim większa łatwość jej modyfikacji i rozwijania.

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że kodować można dobrze lub źle. W obydwu przypadkach aplikacja może działać, ale niska jakość programowania, przekłada się również na jakość kodu, na jego strukturę i utrudnia wprowadzanie modyfikacji oraz dodawanie nowych funkcjonalności. Jeśli kod jest przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich, łatwiej i szybciej można nad nim pracować. Do tego dochodzą jeszcze przyzwyczajenia poszczególnych koderów, które mogą dodatkowo zaciemniać kod. Na szczęście deweloperzy coraz częściej korzystają z narzędzi, które pozwalają zautomatyzować sprawdzanie jakości kodu. Oto krótki przegląd kilku z nich.


Code Climate

Narzędzie prosto z Nowego Jorku, które już zyskało wielu zwolenników na całym świecie. Twórcy Code Climate chwalą się, że już ponad 50 tys. programistów korzysta z ich produktu. Dzięki Code Climate można dokonywać analizy statycznej kodu i w ten sposób wykryć wszelkie powtórzenia oraz identyfikować skomplikowane metody i klasy.

Narzędzie to można wykorzystać w przypadku takich języków, jak na przykład CSS, Go, JavaScript, PHP, Python, Ruby. Po każdym skanie, narzędzie wystawia ocenę jakości kodu, która ulega zmianie wraz z poprawianiem jego fragmentów lub po dodaniu do niego nowych funkcjonalności. Code Climate oblicza również pokrycie kodu testami. Monitorowane jest wykonywanie wszystkich linii kodu w czasie testu, a następnie wyświetlany jest wynik w formie procentowej (Test Coverage). Code Climate jest darmowy dla projektów open source.


Codacy

Alternatywą dla Code Climate jest Codacy, który obsługuje języki: Ruby, Java, JavaScript, PHP, Python, Scala, coffeescript i CSS. To narzędzie, które bardzo dobrze sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych firmach. Codacy również dokonuje analizy statycznej i wykrywa powtórzenia w kodzie oraz oblicza pokrycie kodu testami. Narzędzie automatycznie wykrywa nowe elementy kodu i poddaje je analizie.

Codacy to bardzo elastyczne narzędzie i łatwo go przystosować do własnych potrzeb. Pozwala również dokładnie śledzić ewolucję kodu i pokazuje, w jaki sposób zmienia się projekt, jak ewoluuje. Codacy przegląda kod automatycznie, co sprawia, że deweloperzy nie muszą zaprzątać sobie tym głowy, a to znacznie usprawnia pracę. Narzędzie to można zainstalować na własnym serwerze. Dodatkowo zapewniane jest kompleksowe wsparcie ze strony producenta Codacy.


SonarQube

Analizy jakości kodu mogą zabierać bardzo dużo czasu, dlatego coraz więcej deweloperów stara się zautomatyzować tego rodzaju procesy. Kolejnym narzędziem, które może w tym pomóc, jest platforma SonarQube. Dane wejściowe, czyli kod źródłowy, przekazywany jest z IDE lub z SCM. Platforma analizuje kod zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej zasadami i w ten sposób sprawdza, czy te zasady zostały spełnione.

SonarQube obsługuje ponad 20 języków programowania, w tym między innymi Java, PL/SQL, Cobol, C/C++ i C#. To jednak nie wszystko. Narzędzie to obsługuje różne wtyczki, także napisane pod konkretny język, który wcześniej nie był obsługiwany. To sprawia, że można znacząco rozszerzyć funkcjonalność SonarQube. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji tak naprawdę cztery komponenty tego narzędzia: bazę danych, wtyczki, analizator i serwer.


Understand Scitools

To kolejne narzędzie do statycznej analizy kodu. Według twórców, Understand jest obecnie wykorzystywany przez co najmniej 20 tys. deweloperów na całym świecie. Może również działać jako zintegrowane środowisko programistyczne. Przede wszystkim jednak dysponuje bardzo dobrymi możliwościami analitycznymi, a wyniki testów mogą być wizualizowane.

Understand wspiera bardzo wiele języków programowania, jak na przykład Java, Python, C/C++, C#, Delhi/Pascal. To bardzo szybkie narzędzie, potrafi w 5 minut przeanalizować nawet 1 milion linii kodu.


Oczywiście nasze zestawienie nie wyczerpuje wszystkich narzędzi, jakie można wykorzystać do analizy jakości kodu. Na rynku dostępne są coraz nowsze rozwiązania, które oferują różne funkcjonalności. Dlatego należy przede wszystkim dobrać narzędzie do własnych potrzeb i do specyfiki pracy danego zespołu programistów.

<p>Loading...</p>