Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
20.02.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Zmarł Larry Tesler, twórca poleceń wytnij-kopiuj-wklej

Zmarł Larry Tesler, człowiek, któremu zawdzięczamy wiele usprawnień i ułatwień związanych z używaniem komputerów.

Zmarł Larry Tesler, twórca poleceń wytnij-kopiuj-wklej

Zmarł Larry Tesler, amerykański programista, któremu zawdzięczamy polecenia wytnij-kopiuj-wklej. Tesler co prawda nie był tak znany, jak Steve Jobs czy Bill Gates, ale jego wkład w rozwój komputerów, a przede wszystkim, sprawienie, że są one przystępniejsze w użyciu dla przeciętnego użytkownika, jest nieoceniony.


Tesler urodził się w 1945 i studiował informatykę w Stanford. Po ukończeniu studiów zajął się badaniami na temat sztucznej inteligencji, na długo, zanim dziedzina ta stała się obiektem tak dużego zainteresowania. 

Od 1973 do 1980 pracował on w Xerox Palo Alto Research Center (PARC), które przedstawiło graficzny interfejs obsługiwany za pomocą myszki, z którym teraz właściwie utożsamiamy pracę na komputerach. Podczas pracy w PARC, Tesler razem z Timem Mottem, pracowali nad systemem do przygotowywania dokumentów „Gypsy”, dzięki któremu powstały właśnie komendy „wytnij, kopiuj, wklej”. W 1980 amerykański programista przeniósł się do Apple Computer, gdzie pracował do 1997 roku.

Oprócz rozwijania nowinek dla firmy Jobsa, Tesler starał się przede wszystkim sprawić, żeby używanie komputerów było przystępniejsze dla przeciętnego użytkownika. Razem z wytnij-kopiuj-wklej, które jest czymś bardzo powszechnym, amerykański programista był również zwolennikiem „beztrybowych” aplikacji. Uważał on, że programy nie powinny się składać z różnych „trybów”, w których ta sama czynność daje inne efekty. Dlatego, według niego, lepsze było wskazywanie i klikanie niż przypisywanie jednemu klawiszowi wielu funkcji.

Można zatem powiedzieć, że Larry Tesler upowszechnił używanie komputerów i wyniósł je z centrów badawczych do naszych domów. Proces przyzwyczajania się do tych maszyn musiał jednak trochę potrwać, ale teraz posiadanie komputera jest czymś tak naturalnym, że trudno byłoby sobie wyobrazić ich brak we współczesnym świecie. 

Dzięki Larry!

<p>Loading...</p>