Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Darmowe narzędzia developerskie dla studentów.

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Darmowe narzędzia developerskie dla studentów.

Producenci narzędzi developerskich chętnie udostępniają swoje oprogramowanie za darmo studentom. Z jednej strony można tu mówić o formie misji edukacyjnej, ale jest to również inwestycja na przyszłość. Młodzi programiści szybko przyzwyczajają się do określonych rozwiązań, dlatego po ukończeniu studiów nierzadko są gotowi płacić za narzędzia, które już znają.

Tematem studentów w kontekście branży IT zajmowaliśmy się już kilkakrotnie, pisząc między innymi o ciekawych stażach czy o najlepszych uczelniach dla programistów. Dziś pochylamy się nad narzędziami developerskimi, które w normalnych okolicznościach często są zbyt kosztowne na studencką kieszeń. Na szczęście jednak dla młodych programistów, wielu producentów udostępnia swoje oprogramowanie studentom, a nawet współpracuje w tym zakresie z uczelniami, mając podpisane odpowiednie umowy. Oto nasze krótkie zestawienie narzędzi developerskich za free.

Student Developer Pack od GitHub

Serwisu GitHub nie trzeba szczególnie przedstawiać nie tylko doświadczonym programistom, ale również studentom. Dla tych ostatnich został przygotowany specjalny zestaw narzędzi developerskich, które łącznie warte są kilka tysięcy dolarów. Dzięki współpracy z czołowymi producentami takiego oprogramowania GitHub proponuje młodym programistom Student Developer Pack. Można w nim znaleźć bardzo ciekawe narzędzia, z których chętnie korzystają także doświadczeni koderzy, zarówno płatne, jak i darmowe. Wśród tych ostatnich można znaleźć na przykład edytor Atom. Jeśli chodzi o płatne narzędzia i platformy, warto tu wymienić między innymi CrowdFlower, DNSimple, DigitalOcean, Travis CI do zarządzania projektami, SendGrid do wiadomości e-mail, bazy danych Orchestrate, Screenhero do współdzielenia ekranu, a także pakiet programistyczny dla UnrealEngine 4, platforma Amazon Web Services, aplikacja Bitnami, DataDog, HackHands, Microsoft Azure i wiele innych. Dodatkowo student może założyć w GitHub dowolną ilość prywatnych repozytoriów. Dostęp do Student Developer Pack uzyskuje się, zakładając konto studenckie w GitHub, które należy potwierdzić e-mailem uczelnianym.

Microsoft DreamSpark

Również Microsoft może się pochwalić własnym programem skierowanym do uczniów, studentów i wykładowców uczelni. DreamSpark to dostęp do oprogramowania, ale można go wykorzystywać jedynie w celach niekomercyjnych, przede wszystkim edukacyjnych, badawczych i naukowych. Program funkcjonuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich adresowana jest do uczelni i szkół, które wykupują subskrypcję i udostępniają oprogramowanie na swoich komputerach. Druga wersja programu skierowana jest bezpłatnie bezpośrednio do studentów, którzy otrzymują dostęp do oprogramowania po weryfikacji statusu użytkownika.

DreamSpark jest dostępny w wersji Standard (dla każdej placówki edukacyjnej) oraz Premium (dla uczelni wyższych STEM oraz szkół, które wydają dyplom Technika Informatyka). W ten sposób student może uzyskać darmowy dostęp do takich produktów, jak Windows Server, Windows Client (tylko Premium), Visual Studio Community, Professional (tylko Standard) i Enterprise (tylko Premium), Windows Embedded, aplikacje Visio i Project (tylko Premium) oraz OneNote, SQL Server, BizTalk Server i SharePoint Server (obydwa tylko Premium).

Microsoft Visual Studio Dev Essentials

Skoro jesteśmy już przy Microsoft, warto wspomnieć jeszcze o projekcie Visual Studio Dev Essentials, który skierowany jest zresztą nie tylko do studentów, ale do wszystkich programistów, wykorzystujących w swojej pracy oprogramowanie Microsoft. Po zarejestrowaniu się, można uzyskać dostęp do takich narzędzi, jak Visual Studio Community, Visual Studio Code i Team Foundation Server Express. Dodatkowo otrzymujemy za darmo cały szereg usług w chmurze takich, jak magazyny, obliczenia, zaplecze dla aplikacji, usługi IoT oraz analizy. W tym segmencie Microsoft udostępnia środki w wysokości 25 dolarów miesięcznie przez rok na korzystanie z platformy Azure, Visual Studio Team Services dla pięciu użytkowników, a także bezpłatną warstwę usług aplikacji, HockeyApp i Application Insights. W ramach Visual Studio Dev Essentials możemy otrzymać także szereg różnych wersji próbnych oprogramowania i plików, na przykład SQL Server Developer Edition, Windows R Server, Parallels Desktop for Mac Pro Edition na 3 miesiące, Parallels Access na 3 miesiące oraz maszyna wirtualna z platformą systemu Windows na 60 dni. Nie można również zapomnieć o darmowym dostępie do różnych szkoleń, kursów i do pomocy technicznej. Visual Studio Dev Essentials to bezpłatna trzymiesięczna subskrypcja Pluralsight, dostęp do kursów Xamarin University, 90 dni za free WintellectNOW i dostęp do Microsoft Virtual Academy.

JetBarins Products Pack

Również JetBarins udostępnił darmowy pakiet edukacyjny dla studentów. Dzięki temu młodzi programiści mogą korzystać z bardzo dobrych narzędzi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Ten pakiet to bardzo przydatne wsparcie dla wszystkich, którzy uczą się i doskonalą w Java, PHP, Ruby, Python, JavaScript, Objective-C lub .NET. Otrzymujemy tutaj takie narzędzia, jak IntelliJ IDEA Ultimata (kompletne środowisko JVM), ReSharper, AppCode (iOS/macOS IDE), PhpStorm, PyCharm (Python i Django IDE), RubyMine, WebStorm (JavaScript IDE), DataGrip (IDE dla pracujących z bazami danych) oraz CLion (C/C++ IDE). Aby uzyskać dostęp do wymienionych powyżej narzędzi, wystarczy dokonać weryfikacji za pomocą uczelnianego e-maila.

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 100 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog