Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Najlepsze frameworki do tworzenia aplikacji webowych.

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Zrobiliśmy dla Ciebie szybki przegląd pięciu frameworków.
Najlepsze frameworki do tworzenia aplikacji webowych.

Frameworki potrafią skutecznie przyspieszyć i ułatwić pracę programisty. Co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe platformy. Które z nich są najlepsze do tworzenia aplikacji webowych?

Wykorzystanie frameworków zwiększa efektywność pracy. Programista może nie tylko napisać o wiele mniej kodu niż gdyby nie używał platformy, ale też kod aplikacji jest często lepszej jakości, co wynika z logiki narzucanej przez framework.

Tego rodzaju platformy są przeważnie dobrze zaprojektowane, co zapewnia niezawodność ich działania. Pewnym problemem może być duża złożoność wielu frameworków powodująca, że trzeba włożyć wiele pracy w ich opanowanie. Oto kilka użytecznych platform programistycznych, które warto poznać i wykorzystywać do tworzenia aplikacji webowych.

 

Ruby on Rails

 

Z tej platformy chętnie korzystają zarówno małe firmy, jak i duże korporacje z branży IT, które zajmują się przygotowywaniem oprogramowania. Dzięki Ruby on Rails można tworzyć właściwie każdy rodzaj aplikacji webowej. Początki frameworku sięgają roku 2005, gdy pojawiła się pierwsza stabilna wersja Ruby on Rails, do której powstania przyczynił się przede wszystkim programista z Danii, David Heinemeier Hansson.

Ta platforma, określana często skrótowo RoR lub Rails, jest open source’owym frameworkiem w języku Ruby i została oparta o architekturę Model-View-Controller (MVC). To pozwala odizolować logikę biznesową od interfejsu użytkownika i utrzymać kod w oparciu o reguły DRY. Takie rozwiązanie podpowiada przy okazji, gdzie powinny znaleźć się określone elementy kodu.

Ruby on Rails to przede wszystkim takie elementy jak:

  • ActiveRecord (tworzy modele w architekturze MVC)
  • ActionPack (biblioteki pozwalające tworzyć kontrolery i widoki)
  • ActiveSupport (rozszerzenia i dodatki do biblioteki Ruby)
  • ActionMailer (biblioteka do wysyłania wiadomości e-mail).

 

Django

Podobny obraz

Framework nazwany na cześć wybitnego belgijskiego gitarzysty, Django Reinhardta, żyjącego w I połowie XX wieku. Platforma została napisana w Pythonie w 2003 roku, a 2 lata później jej kod wydano na licencji BSD. Wykorzystano tutaj wzorzec architektoniczny Model-Template-View, który pokrewny jest do opisywanego powyżej MVC.

Dzięki Django można budować bardzo wydajne aplikacje webowe w niezwykle krótkim czasie. Warto wspomnieć, że ten framework wykorzystują takie serwisy jak Instagram czy Pinterst. Django pozwala na pisanie modeli w Pyhtonie i automatyczne generowanie paneli administracyjnych, umożliwia tworzenie przyjaznych adresów URL, udostępnia bardzo funkcjonalny system szablonów oraz systemy cache’owania.

Dzięki temu frameworkowi otrzymujemy wsparcie dla wielojęzycznych aplikacji. Django korzysta z zasady DRY i umożliwia łatwe operowanie na bazach danych bez SQL, a do tego posiada własny serwer do testowania aplikacji.

 

Laravel

 

Pod względem popularności, framework ten ustępuje nieco Django, ale znany jest wszystkim developerom, którzy programują aplikacje w PHP. Laravel korzysta z tego, co dobrze sprawdziło się wcześniej w innych frameworkach, czerpiąc wzorce między innymi z Ruby on Rails czy ASP.NET MVC.

Ojcem i twórcą platformy jest Taylor Otwell, który wypuścił na rynek pierwszą wersję frameworku w 2011 roku. Szybko okazało się, że Laravel to potężny zestaw narzędzi, dzięki którym można łatwo tworzyć nawet bardzo duże i rozbudowane aplikacje, a dodatkowo skupia wokół siebie ogromną społeczność.

Laravel charakteryzuje się kontenerem DI o wysokiej jakości, bardzo intuicyjnym systemem migracji i posiada zintegrowany system dla testów jednostkowych.

 

Symfony2

 

To kolejny framework dla PHP. Platforma wykorzystuje architekturę MVC i została wydana na licencji open source (X11). Charakteryzuje się łatwą instalacją i konfiguracją. Framework można łatwo rozbudowywać i łączyć z innymi bibliotekami. Symfony2 należy do jednej z najpopularniejszych platform programistycznych w języku PHP, posiada również silną społeczność.

Symfony2 to zupełnie inne podejście do frameworku niż w wersji z numerem 1. Przede wszystkim od wersji 2 łatwiej wszystko kontrolować i szybciej można nauczyć się obsługi frameworku. Postawiono tutaj na prostotę, ograniczono ilość skomplikowanych wzorców na rzecz kilku, ale o większym potencjale.

Konfiguracja Symfony2 stała się łatwiejsza, a framework zyskał na lekkości. Więcej uwagi poświęcono tutaj pluginom (bundles), widok składa się z szablonów i slotów, a sam framework stał się bardzo szybki.
Express

 

To framework stworzony dla Node.js przez TJ Holowaychuka. Z tej platformy korzysta wiele znanych marek, jak na przykład serwis społecznościowy MySpace.

Express jest bardzo przydatny, gdy chcemy wykorzystywać wielowątkowość, bazy danych, szablony, routing, systemy uprawnień itd. Ta platforma jest nie tylko prosta w obsłudze, ale również bardzo użyteczna, z powodzeniem można ją używać do tworzenia wielu różnych projektów. Warto dodać, że Express jest najpopularniejszym frameworkiem dla Node.

 

O frameworkach pisaliśmy również w artykule „Zawody IT – Web developer”.

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog