Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.10.20165 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Nowe zawody w IT.

Nowe zawody w IT.

Inżynier klastrów GPU, Blockchain Engineer, Machine Learning Specialist czy inżynier wirtualnej rzeczywistości – o tych i kilku innych zawodach jeszcze niedawno mało kto słyszał. Okazuje się jednak, że wkrótce tacy właśnie specjaliści mogą stać się najbardziej poszukiwanymi osobami na rynku pracy IT.

Jeszcze 10 lat temu nie istniało wiele zawodów IT, których przedstawicieli można znaleźć obecnie niemal wszędzie. Branża IT rozwija się tak błyskawicznie, że nie powinno dziwić, iż ciągle pojawiają się nowe specjalizacje, a firmy zgłaszają zapotrzebowanie na stanowiska, które czasami nie mają nawet jeszcze jednolitego nazewnictwa. Amerykańskie stowarzyszenie The Computing Technology Industry Association (CompTIA) sprawdziło, jakie są obecnie „najgorętsze” zawody IT, które dopiero podbijają tę branżę. Trzeba przyznać, że zestawienie nowych profesji wygląda bardzo interesująco i zgodne jest z trendami, jakie dominują obecnie w obszarze nowych technologii. Warto zapamiętać te zawody, wkrótce może być o nich głośno.

Inżynier klastrów GPU

Sposobem na skuteczne poprawienie wydajności aplikacji jest przeniesienie intensywnych procesów obliczeniowych do GPU, podczas gdy pozostała część kodu realizowana jest w CPU. To idealne rozwiązanie dla takich potentatów, jak Facebook, chińska wyszukiwarka Baidu czy irlandzki Experian, które operują na ogromnych zbiorach danych. Przykładem może być Big Sur, serwer firmy Marka Zuckerberga, wykorzystywany do obliczeń z użyciem sztucznej inteligencji. Big Sur jest w dużym stopniu uzależniony od klastrów GPU, co pozwala wykonywać wszelkie działania dwa razy szybciej niż przy konwencjonalnych rozwiązaniach. Facebook i inne firmy, które korzystają z ogromnych zasobów danych, coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na inżynierów klastrów GPU. Podobnie jest z koncernami motoryzacyjnymi, np. Ford poszukiwał niedawno takich specjalistów do pracy nad programowaniem sterowników samochodowych.

Data Scientist

Rynek IT cierpi na coraz większy deficyt Badaczy Danych (Data Scientist), czyli specjalistów zajmujących się Big Data i analityką internetową. Szacuje się, że do 2020 roku tylko w USA zabraknie nawet 4 mln takich specjalistów. Nic dziwnego, firma Oracle obliczyła, że co roku zasoby światowego internetu powiększają się o 40% i do 2020 roku urosną do 45 ZB danych z obecnych 8 ZB. W tej sytuacji firmy inwestują coraz więcej nie tylko w narzędzia analityczne, ale również w Badaczy Danych. Ich zadaniem jest koncentrowanie się na analityce danych i na ich przetwarzaniu. Według Glassdoor, Data Scientist jest najbardziej poszukiwanym zawodem w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. To całkiem naturalne zważywszy na fakt, że informacja odgrywa kluczową rolę we współczesnym społeczeństwie, a przez wielu socjologów nazywana jest nawet ropą naftową biznesu.  

Blockchain Engineer

Mimo, że na razie nie ma jeszcze wielkiego boomu na tego rodzaju specjalistów, analitycy rynku IT są zgodni, że już wkrótce osoby zajmujące się tworzeniem i wprowadzaniem do obrotu kryptowalut staną się rozchwytywani na rynku pracy, szczególnie przez technologiczne start-upy. Jeszcze kilka lat temu Blockchain był tylko fundamentem waluty Bitcoin, ale obecnie coraz więcej firm korzysta z tej technologii, tworząc między innymi platformy handlowe na urządzenia mobilne czy rozwiązania zabezpieczające transakcje. Pracodawcy poszukują tutaj przede wszystkim Blockchain Engineerów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z systemami rozproszonymi, kryptografią i funkcjami skrótu.

Machine Learning Specialist

Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji prowadzone są intensywnie na całym świecie, ale już dziś coraz większe znaczenie odgrywa „ucząca się” architektura systemów obliczeniowych (cognitive computing). Najbardziej znany projekt w tym obszarze został uruchomiony przez firmę IBM, a nazwano go „Watson”. Za sprawą zaawansowanych algorytmów, dzieło IBM nie tylko pokonywało ludzi w teleturniejach, ale również zaczęło być wykorzystywane na przykład do oferowania konkretnym klientom odpowiednich ofert turystycznych i do podpowiadania lekarzom terapii dla określonych pacjentów. Coraz intensywniejszy rozwój tego typu projektów generuje jednocześnie potrzebę zatrudnienia osób, które będą potrafiły tworzyć i rozwijać kognitywne systemy, wykorzystywać uczenie maszynowe oraz analitykę Big Data. Warto dodać, że IBM zaangażowało się nawet w tworzenie kierunków Machine Learning Specialist na amerykańskich uniwersytetach.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Cyberzagrożenia to coraz większy problem nie tylko dla firm i instytucji, ale również dla rządów. W samej tylko polskiej administracji w 2015 roku odnotowano prawie 9 tys. tzw. incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej. Rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców, a nawet cyberterrorystów sprawia, że rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Szczególnie poszukiwane są osoby, które posiadają multidyscyplinarną wiedzę dotyczącą nowych technologii i bezpieczeństwa danych. Pożądana jest również wiedza z zakresu systemów kognitywnych, które wspomagają specjalistów w walce z cyberprzestępcami i „uczą się” ich taktyk. Zadaniem specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest nie tylko podjęcie działań anty-kryzysowych, gdy dojdzie do ataku, ale również przewidywanie ataków i zapobieganie naruszeniom bezpieczeństwa.

Architekt IoT

Z roku na rok Internet Rzeczy zdobywa coraz większe znaczenie w różnych branżach, a także w codziennym życiu. Na świecie lawinowo wzrasta ilość tzw. urządzeń smart, których liczba może osiągnąć nawet 28 mld sztuk do 2020 roku. W związku z tym, rośnie także zapotrzebowanie na architektów Internetu Rzeczy, którzy zajmują się wprowadzaniem rozwiązań IoT i M2M. Co ciekawe, takie firmy, jak amerykański operator komórkowy Verizon, oczekują, że specjalista ds. Internetu Rzeczy będzie posiadał nie tylko umiejętności techniczne, ale także wiedzę z zakresu marketingu i finansów. To wyraźny trend, w którym technologie informacyjne stają się częścią strategii biznesowej.

Inżynier wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość dawno już wyszła poza świat gier komputerowych i śmiało wkracza w inne dziedziny życia. Wraz z rozwojem VR pojawiło się zapotrzebowanie na inżynierów wirtualnej rzeczywistości. Wymaga się od nich nie tylko umiejętności programowania, ale także znajomości obróbki graficznej, aplikacji mobilnych i biegłości w technikach przetwarzania cyfrowych obrazów. Z wirtualną rzeczywistością wiązana jest ogromna nadzieja biznesowa. Analitycy banku Goldman Sachs przewidują, że do 2026 roku VR zarobi 110 mld dolarów, gdy w tym czasie zysk tradycyjnej telewizji osiągnie poziom 99 mld dolarów. Jednak, żeby tak się stało, potrzebni są odpowiedni specjaliści ds. wirtualnej rzeczywistości.

Czas pokaże, czy rzeczywiście powyższe zawody na dobre zadomowią się w branży IT. Pewne jest tylko jedno: wkrótce pojawią się nowe profesje IT, których poszukiwać zaczną pracodawcy. O tych zawodach również napiszemy.

<p>Loading...</p>