8 najdziwniejszych języków programowania

Języki programowania, w założeniu, powinny być łatwe do nauczenia i następnie do używania. Składnia powinna być zrozumiała i jak najbardziej intuicyjna. Od czasu do czasu zostają jednak powołane do życia twory, które nie spełniają tych warunków, a nawet więcej - zmuszają do zakwestionowania wcześniej wyznawanych programistycznych wierzeń (no może nie aż tak, ale nutka dramatyzmu nie powinna zaszkodzić artykułowi). Przedstawiamy zatem naszą listę 10 najdziwniejszych, według nas, języków programowania.

1. Chef

Ezoteryczny język programowania, stworzony przez Davida Morgana-Mara. Jak to działa? Kod wygląda jak przepis na potrawę. Chociażby odpowiednikami zmiennych, są artykuły spożywcze, a podstawowe instrukcje to “mieszaj”, “wymieszaj” etc.

2. ArnoldC

Język zainspirowany bohaterem dzieciństwa/wczesnej młodości dla całego pokolenia. W tym imperatywnym języku programowania, wszelkie słowa zostały zastąpione “one liner’ami” z filmów Arnolda Schwarzeneggera.

Każdy program zaczyna się od “It’s Showtime”, a kończy na “You have been terminated, natomiast odpowiednikiem dla return jest “I’ll be back”. Polecamy zapoznanie się z ArnoldC. :)

3. ~English

Język ten ma imitować naturalne brzmienie języka angielskiego. Dzięki niezbyt rygorystycznej składni, programista otrzymuje dużo miejsca na własną kreatywność. Niestety nie jest możliwe definiowanie własnych funkcji, należy korzystać z tych wbudowanych w ~English.

4. Malbolge

Język programowania, który swoją nazwą zawdzięcza ósmemu kręgowi piekła w Boskiej Komedii Dantego. Jak można się przekonać po kilku chwilach spędzonych z Malbolge, nazwa zdecydowanie nie jest przypadkowa - został on powołany do życia, aby pisanie w nim programów było niemożliwe (...tak, w rzeczy samej). Po kilku latach od narodzin Malbolge (1998), programistom udało się znaleźć kilka słabości w jego kodzie i kodowanie jest już możliwe, aczkolwiek dalej nie daje przyjemności.

“Hello world” w Malbolge:

('&%:9]!~}|z2Vxwv-,POqponl$Hjig%eB@@>}=<M:9wv6WsU2T|nm-,jcL(I&%$#"
`CB]V?Tx<uVtT`Rpo3NlF.Jh++FdbCBA@?]!~|4XzyTT43Qsqq(Lnmkj"Fhg${z@>

5. Whitespace

Idea tego języka jest bardzo prosta - do kodowania powinno się wykorzystywać tylko “białe znaki” (spacja, tab, nowa linia). Każdemu zestawieniu, jest przypisana konkretna instrukcja. Co ciekawe, białe znaki w zwykłym programie, napisanym chociażby w JS, zostaną poprawnie odczytane w Whitespace.

6. Velato

Kodem źródłowym są tutaj pliki w formacie MIDI. Sposób działania programu definiowany jest przez dźwięk danego utwory. Oczywiście w Velato możemy również korzystać z “papierowej” wersji każdego pliku MIDI. Tutaj link do “Hello world!” w Velato. :)

7. Chicken

Ten język programowania wyposażony jest tylko w jedno słowo - tytułowe “chicken”. Szwedzki programista Torbjörn Söderstedt wpadł na pomysł stworzenia tego pięknego, minimalistycznego języka, zainspirowany przemówieniem Douga Zonker’a, parodiującego “niezrozumiałe” wystąpienia naukowe.

8. Ook!

Kolejne dzieło Davida Morgana-Mar’a. Jedynymi dostępnymi komendami są kombinacje wyrażeń “Ook”, “Ook?” oraz “Ook!”. W zamierzeniu, język ten miał zrozumiały dla orangutanów (poważnie), dzięki czemu stałby się pomostem pomiędzy naszymi gatunkami. Niestety plan nie wypalił.

Poniżej “Hello world!” w Ook!

Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook.

Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook?

Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook! Ook.

Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook! Ook? Ook? Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook. Ook? Ook! Ook! Ook? Ook! Ook? Ook. Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook.

Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook! Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook. Ook.

Ook! Ook. Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook.

Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook! Ook!

Ook! Ook. Ook. Ook? Ook. Ook? Ook. Ook. Ook! Ook.

 

I to by było na tyle. Znacie jakieś inne absurdalne języki programowania?