Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Przekwalifikowanie się - czy jest to możliwe?

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Przekwalifikowanie się - czy jest to możliwe?

Zarobki programistów kuszą niejedną osobę. Dlatego niektórzy decydują się na przekwalifikowanie. Często zdarza się, że osoba po studiach technicznych, humanistycznych czy przyrodniczych postanawia odnaleźć w sobie “informatyka” i rozpoczyna albo studia, albo uczy się jakiegoś języka programowania. Czy jest to możliwe? O tym dowiecie się w tym artykule, zapraszamy!

Na rynku pracy IT ciągle rośnie zapotrzebowanie na nowych specjalistów. Nie ma co ukrywać - jest ich ciągle za mało. Oferty pracy, w których są zawarte wysokie zarobki, fajne miejsce do pracy, chillout roomy, masaże i wiele,wiele innych benefitów, sprawiają, że jest coraz większe zainteresowanie branżą programistyczną.

Osoby, które ukończyły kierunki nieinformatyczne często nie mogą znaleźć pracy w zawodzie albo ich miesięczne wynagrodzenia nie zaspokajają ich potrzeb. Od jakiegoś czasu istnieje mit programisty, który zarabia powiedzmy 10 tysięcy na rękę, siedzi przy kompie, wcinając pizzę, wpisuje kilka kodów, po czym przegląda wykop.pl, a następnie gra “w wolnej chwili w pracy” w Herosa.  

Wiele osób łapie się na ten absurdalny stereotyp i myśli sobie: “O! Też tak chcę!”.  Prawda jest taka, że praca programisty nie jest aż tak usłana różami - to ciągła nauka w szybko zmieniającym się środowisku i technologiach. A powyższy mit, może ma w sobie jakieś ziarnko prawdy - nie wziął się przecież znikąd, zdarza się bardzo rzadko. Praca programisty nie kończy się po ośmiu godzinach, często zatrudnieni specjaliści muszą robić nadgodziny albo uczyć się na własna rękę w domu nowych rzeczy, zaniedbując rodzinę czy rezygnując z jakiś rozrywek.

Cechy dobrego programisty

Nie każdy nadaje się do programowania. Nie warto wierzyć w kolejny mit: mogę zostać kim chcę, bo to jest nieprawda. Aby stać się specjalistą IT, trzeba mieć następujące cechy i umiejętności, które przydadzą się do nauki:

  • analityczny umysł

Do pracy nad kodowaniem potrzebne jest algorytmiczne myślenie: co zrobić krok po kroku, aby dojść do wyznaczonego celu.

  • cierpliwość

Nauka programowania opiera się na metodzie prób i błędów, a dla początkującej osoby rzeczy do przyswojenia jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego warto nie zniechęcać się po kilku miesiącach pracy. Poza tym programowanie to ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności, żmudna praca, która często wymaga współpracy innych programistów.

  • dociekliwość

“Jak to działa?” “Czy można to ulepszyć?” Są to pytania, które często zadaje wielu programistów.

  • umiejętność abstrakcyjnego myślenia

Zdolność widzenia zależności miedzy wieloma obiektami.

  • znajomość języka angielskiego

Jest to warunek konieczny, przynajmniej bierna znajomość angielskiego. Większość kursów, poradników, książek, a także dokumentacja jest napisana w tym języku.

Z naszego doświadczenia wiemy, że jako programiści świetnie sprawdzają się prawnicy, filozofowie, chemicy, szachiści oraz osoby po szkole muzycznej.

Co dalej?

Jest kilka opcji: oprócz studiów, które będą bardzo czasochłonne, możesz pójść na kurs programowania (od jakiegoś czasu powstało sporo szkół/kursów) albo uczyć się samemu pod okiem mentora. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, wszystko co łączy te możliwości jest przede wszystkim - samodzielna nauka po godzinach i determinacja.

Podczas nauki warto zdać sobie sprawę z tego, że programowanie to przede wszystkim język. Poznaje się składnie i semantykę, dlatego jeśli znasz jakieś języki obce, prawdopodobnie, łatwiej przyswoisz sobie programowanie.

Jak się uczyć?

Internet jest pełen poradników do nauki programowania… po angielsku. Warto spojrzeć na portale MOOC, Edx, Coursera. Jest na nich wiele wykładów, zadań programistycznych, które są sprawdzane automatycznie lub przez innych uczestników kursu ‒ co jest plusem, ponieważ nawzajem można sobie pomagać i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Przydatna może być seria książek wydawnictwa Helion “Head first. Rusz głową”, która może być dobrym dodatkiem dla tych osób, które nie miały wcześniej styczności z informatyką.

Dla tych, co wolą, żeby ktoś po kolei im pokazywał i wytłumaczył jak należy kodować, istnieją szkoły programowania jak na przykład Coders Lab (działają w Warszawie,Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz we Wrocławiu) czy Geniusz programowania (kursy odbywają się w Warszawie).

Od jakiego języka zacząć?

Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają, nie ma różnicy, a inni, że najlepiej zacząć od… najprostszego ‒ i tutaj nie mamy jasnej odpowiedzi. Zdaniem blogerki namiękko Python to przyszłościowy w miarę szybki w nauce język programowania. W artykule Mariusza Dembińskiego można się dowiedzieć, że to jednak Ruby jest w miarę prosty, ponieważ “jego składnia zaprojektowana jest tak, aby ułatwić pracę z kodem”. Autor wspomina jeszcze o C++, C# i JAVA, których zasady pracy z kodem są dosyć podobne, więc zrozumienie systemu jednego, pozwala opanować następne.

Najlepszym pomysłem będzie sprawdzenie ofert pracy jakie są w Twojej okolicy, a następnie znalezienie najbardziej popularnego języka i… do nauki :)

Jakich błędów należy unikać podczas procesu przekwalifikowania?

  • Korzystanie z dokumentacji w języku polskim
  • Nauka programowania jedynie z książką
  • Niezaplanowanie nauki - być może jest to oczywistość, ale zazwyczaj brak organizacji doprowadza do zaniechania nauki. Niestety ucząc się samemu, trzeba dobrze zaplanować  sobie czas i podzielić etapy nauki. W ten sposób szybciej osiągniesz swój cel.

Jak rozpocząć pracę jako świeżo upieczony programista?

Musisz się pogodzić z faktem, że nie masz doświadczenia i jesteś świeżakiem. Niektóre firmy w ogóle nie chcą zatrudniać początkujących, bo nie mają na to czasu. Istnieje jednak duża liczba pracodawców, którzy przyjmą Cię z otwartymi rękoma. Poświęcą czas na przeszkolenie i dopasowanie Twoich umiejętności do ich potrzeb. Informacji o tego typu firmach możesz znaleźć w tym artykule.  Podczas rozmowy rekrutacyjnej powinieneś/-aś być szczery/-a i nie zmyślać - bo to w tej branży jest niewybaczalne. Jeśli nie jesteś bardzo pewny/-a swoich umiejętności i chcesz spokojnie rozpocząć pracę zachęcamy do wypróbowania swoich sił jako tester.

Każdej osobie zainteresowanej rozpoczęciem przygody z programowaniem albo po prostu przetestowaniem swojej obecnej wiedzy, polecamy nasz nowy dział ‒ "Przetestuj się" na naszej stronie internetowej. Opcja ta pozwala nie tylko na rzetelne sprawdzenie swoich obecnych umiejętności, ale również oferuje konstruktywny feedback po zakończonym ćwiczeniu. Zapraszamy do testowania się. :)

Życzymy powodzenia i w razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą!

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog