Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Dlaczego programiści lubią pracować w nocy?

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Dlaczego programiści lubią pracować w nocy?

Jedna z obiegowych opinii na temat programistów mówi, że uwielbiają oni pracować w nocy. Czy rzeczywiście tak jest? A może to po prostu mit, który z jakiegoś powodu przylgnął do programistów, ponieważ często są ludźmi niekonwencjonalnymi?

Uwielbiam pracować w nocy. To idealna pora, bez zakłóceń, nie rozpraszają mnie żadne hałasy. Jestem tylko ja i światło monitora. Mogę się doskonale skupić, a wtedy kod niemal sam się pisze. W nocy potrafię stworzyć więcej niż w ciągu dnia.

Patryk, programista PHP

Na temat programistów funkcjonuje wiele mitów. Wiele osób uważa ich za odludków i dziwaków, którzy pracują po nocach albo nawet i przez całą dobę. Wiele z tych opinii nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością, inne są tylko półprawdami. A jak jest z pracą programistów w nocy? Amerykańskie badania pokazują, że największą aktywność koderzy wykazują pomiędzy 10 rano a 17 po południu, czyli w ciągu zwykłych godzin pracy. Oczywiście nie powinno nas to dziwić, ciekawsze są jednak dane mówiące o czasie po typowym dniu pracy. Okazuje się, że wysoka aktywność programistów notowana jest aż do godziny 3 w nocy. Najmniej koderów pracuje pomiędzy 4 a 6 rano.

Programiści niezależni i na etacie

Jestem freelancerem i często układam sobie harmonogram pracy elastycznie. Nieraz zdarza mi się pracować w nocy. Czasami dlatego, że szukam większego spokoju, a czasami, bo coś zawalę i muszę nadrabiać. Ale wtedy praca w ciemności nie jest już tak przyjemna.

Mateusz, programista C++

Najogólniej można podzielić programistów na niezależnych freelancerów, elastycznie kształtujących swój czas pracy oraz na koderów zatrudnionych na etacie, którzy dostosowują się do godzin pracy wyznaczonych przez pracodawcę. Wszystko dlatego, że ci ostatni programiści często muszą na bieżąco współpracować z innymi osobami, a kontaktowanie się ze współpracownikami w środku nocy niekoniecznie musi wszystkim odpowiadać. Postawieni na przeciwnym biegunie freelancerzy wydają się być bardziej skłonni do nocnej aktywności zawodowej. Jednak nierzadko jest ona wymuszana opóźnieniami w realizacji projektów i koniecznością nadrabiania pracy z powodu zbliżających się deadline’ów.

Praca w godzinach nocnych ma jeszcze wymiar praktyczny. Przede wszystkim programiści nie są narażeni na tyle czynników rozpraszających ich uwagę, jak za dnia. Nie trzeba odrywać się od kodowania i odpowiadać na e-maile, nie ma spotkań i narad, jest o wiele mniejsza pokusa, żeby zajrzeć na Facebooka lub Twittera. Poza tym badania amerykańskich naukowców, opublikowane w prestiżowym magazynie „Scientific American”, dowodzą, że gdy jesteśmy wypoczęci w godzinach porannych, koncentrujemy się na zadaniu, ale dopiero gdy jesteśmy zmęczeni i jest późna pora, nasz umysł wykazuje największą kreatywność.

Wiek ma znaczenie

Wiele lat temu często pracowałem w nocy, ale dziś zdarza mi się to jedynie sporadycznie. Brakuje mi nocnego trybu pracy, ale musiałem odpuścić. Teraz noszę okulary i oczy męczą mi się błyskawicznie, gdy pracuję w ciemności. Wydaje mi się, że w nocy byłem bardziej wydajny, jeśli chodzi o kodowanie.

Adam, programista Java

Nocna aktywność programistów może być również związana z wiekiem. Coraz częściej mówi się o powiązaniu aktywności dobowej z wewnętrznym zegarem ludzkiego organizmu. Okazuje się, że im młodsi ludzie, tym większą aktywność wykazują rano. Wraz ze starzeniem się, aktywność przesuwa się coraz bardziej ku nocy, a najlepiej pracuje się po zmroku osobom w wieku około 21 lat.

Jednak na nocną aktywność zawodową ma duży wpływ jeszcze jeden czynnik – rodzina. Zazwyczaj młodzi programiści w wieku dwudziestu kilku lat nie mają jeszcze żony/męża i dzieci, mogą poświęcić się kodowaniu o dowolnej porze. Ich starsi koledzy i koleżanki nie mają już często tego komfortu, muszą dzielić swój czas pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym. Wielu z nich nie może pozwolić sobie na pracowanie do późna w nocy, bo rano trzeba odwieźć dzieci do szkoły lub przedszkola, zrobić zakupy lub wypełnić inne obowiązki.

A jaka jest Wasza ulubiona pora pracy? Czy lubicie kodować w nocy? Czekamy na Wasze komentarze.

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog