Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Work-life Balance w IT

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Work-life Balance w IT

Coraz więcej firm rozumie, że właściwa równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym wpływa pozytywnie na pracownika i pozwala na lepsze wykorzystanie jego potencjału. Dlatego pracodawcy stawiają właśnie na kulturę work-life balance. Przoduje w tym branża IT.

Koncepcja work-life balance pojawiła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, a jej idea opiera się na zapewnieniu pracownikowi równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Chodzi tutaj o ustalenie odpowiednich proporcji pracy i odpoczynku, zaangażowania zawodowego i samorealizacji poza miejscem zatrudnienia, ale również otwarte, elastyczne podejście do potrzeb pracownika. Nowoczesne technologie sprawiły jednak, że pojawiły się już głosy o końcu tradycyjnego work-life balance. Współczesne środki komunikacji przyczyniają się bowiem do tego, że coraz trudniej wyznaczyć granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Pracownik pozostaje w kontakcie z firmą nawet przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Szczególnie narażeni na takie niedogodności są osoby z branży IT, którzy mają do czynienia z nowoczesnymi technologiami na co dzień. Czy to jednak oznacza, że w tej branży nie można już mówić o prawdziwym work-life balance? Nic z tych rzeczy!

Programiści a równowaga pomiędzy pracą i życiem prywatnym

Z raportu HRK Employer Branding „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał” wynika, że wśród firm, które deklarują work-life balance, najwięcej jest właśnie z branży IT. 79% ich posiada kapitał zagraniczny. Co ciekawe, przeważnie są to przedsiębiorstwa średniej wielkości (69%), zdecydowanie mniej jest dużych podmiotów (25%). W rzeczywistości zajęcie czołowego miejsca przez IT wśród firm stawiających na równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym nie powinno dziwić. To właśnie w tej branży najczęściej wdrażane są rozwiązania i technologie, które pozwalają na elastyczne kształtowanie nie tylko czasu pracy, ale także jej formy. Nierzadko nie ma tu problemu, żeby poszczególne zadania wykonywane były przez pracowników znajdujących się w różnych lokalizacjach. Coraz częściej firmy IT wdrażają u siebie również politykę BYOD (Bring Your Own Device), która pozwala wykorzystywać urządzenia mobilne pracowników w miejscu pracy i na potrzeby obowiązków zawodowych, jednocześnie nasilając trend teleworkingu.

Warto jednak zauważyć, że coraz większe znaczenie work-life balance w IT ma także związek z ograniczoną podażą kandydatów o wysokich kompetencjach. Coraz częściej firmy muszą konkurować o pracowników nie tylko wysokością oferowanych wynagrodzeń, ale także dodatkowymi korzyściami. Najczęściej informacje o work-life balance pojawiają się w ogłoszeniach kierowanych do kandydatów na takie stanowiska, jak Software Developer, Web Aplication Developer, Java Developer, programista czy tester.

Co kryje się za work-life balance?

W poszczególnych firmach IT za terminem „work-life balance” kryją się tak naprawdę różne korzyści dla pracowników. Najpopularniejsze są elastyczne godziny pracy, które można odpowiednio dostosować do własnych potrzeb. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla rodziców, którzy dowożą swoje dzieci do szkół albo dla osób chcących uniknąć godzin szczytu i towarzyszących im korków. Dzięki elastycznym godzinom spędzanym w pracy można także łatwiej realizować różne własne pasje albo dbać o aktywny tryb życia (np. regularne, poranne wizyty na siłowni).

Bardzo popularnym elementem work-life balance jest także możliwość pracy zdalnej. W niektórych firmach można pracować w domu przez określoną ilość dni w miesiącu, w innych – gdy zdarzą się różne wydarzenia losowe. Przykładem może być firma Infolet, w której pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie maksymalnie 8 dni w miesiącu. W przypadku zatrudnienia w ramach IT Contracting, nierzadko telepraca jest świadczona codziennie. Niekiedy firmy decydują się również na zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze lub w ramach jobsharing (dwie osoby dzielą pomiędzy siebie jedno stanowisko).

Inne rozwiązania, praktykowane przez firmy IT w ramach work-life balance, to na przykład dodatkowe dni wolne (np. z okazji imienin), wielomiesięczne urlopy bezpłatne (sabbatical), specjalne programy dla rodziców (np. szkoła rodzenia, dodatkowe becikowe, przedszkola itp.) lub dopłaty do ciepłych posiłków (np. Netguru). Niektóre koncerny, jak IBM, organizują także kolonie dla dzieci pracowników w okresie letnim. Coraz więcej firm wspiera również zatrudnione osoby w rozwoju ich pasji i zainteresowań.

Work-life balance staje się coraz silniejszym trendem, któremu podporządkowuje się coraz więcej firm z branży IT. W ten sposób pracodawcy mogą nie tylko zdobyć lepszych kandydatów w czasie rekrutacji, oferując im dodatkowe benefity, ale także nawiązują silniejsze relacje ze swoimi pracownikami, co przekłada się nierzadko na ich wyższą wydajność i większa lojalność.

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 120 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej