Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

6 znaków, że Software Developer powinien zmienić pracę

Jeśli strasznie się nudzisz w pracy albo dostajesz wysypki na myśl o powrocie po weekendzie, czas się stamtąd zwijać.
6 znaków, że Software Developer powinien zmienić pracę

Praca Software Developera może być pasjonująca i pełna wyzwań. To sytuacja idealna, o której marzy niejeden programista. Niestety, czasem rzeczywistość jest bardziej szara, a praca, zamiast dostarczać satysfakcji, po prostu męczy. Wtedy pojawia się pytanie: zmienić pracę, czy zostać?


Ostatnie badania zrealizowane w krajach Unii Europejskiej pokazują, że Polacy najczęściej zmieniają pracę. Staliśmy się pod tym względem liderami w Europie, wyprzedzając w II kwartale 2017 roku dotychczasowych zwycięzców rankingu, czyli Hiszpanów. Od początku tego roku 27% Polaków zmieniło pracę. To ewenement, bo średnia fluktuacja kadr w naszym kraju nie przekracza najczęściej 4,59%.

Wyjątkiem jest branża IT i programiści, tu poziom rotacji wynosi 6,23%. Okazuje się, że przeciętny programista zmienia pracę nawet co 24 miesiące. W Stanach Zjednoczonych jest jeszcze ciekawiej. Tam programista pracuje w jednej firmie średnio 18 miesięcy. Jeśli dodamy do tego ogromne zapotrzebowanie na developerów okaże się, że pracodawcy w tej branży mają problem. Coraz częściej wysoka pensja nie wystarcza. Nic dziwnego, że wśród szefów firm technologicznych modne zrobiło się takie powiedzenie:

Codziennie około godziny 17 nasze najcenniejsze zasoby opuszczają mury naszej firmy. Pozostaje nam się modlić, że wrócą następnego dnia około 9.


Co ciekawe, wielu programistów w ogóle nie szuka innej pracy, chociaż ponad 62% Software Developerów deklaruje, że są otwarci na nowe propozycje. Dlaczego są gotowi zmienić pracodawcę? Z różnych powodów. Część z nich przeczuwa po prostu, że nadszedł na to czas. W jaki sposób zorientować się, że tak jest rzeczywiście? Jeśli zauważyłeś u siebie jeden z sześciu poniższych znaków, powinieneś poważnie rozważyć zmianę pracy.

 

1. Gasisz pożary, zamiast tworzyć nowe projekty


Czy miewasz czasem wrażenie, że jesteś bardziej strażakiem niż programistą? Jeśli tak, powinno zapalić Ci się światełko ostrzegawcze. Najczęściej wygląda to tak, że zamiast rozpoczynać lub kontynuować nowe projekty, musisz wszystko rzucić i „pędzić do pożaru”. Pod tym ostatnim określeniem kryje się po prostu ciągłe poprawianie błędów aplikacji, które zostały wypuszczone na rynek za szybko, bez należytego przetestowania, bo deadline był zbyt krótki, bo trzeba było za wszelką cenę pokonać konkurencję, bo naciskał klient lub inwestorzy.

Podobny obraz

Takie nieustanne gaszenie pożarów i łatanie dziur oznacza też, że pracodawca nie stawia na jakość, ale na szybkość. Łatwo to zauważyć, gdy kolejną aplikację musisz tworzyć w równie szaleńczym tempie jak poprzednią, co zapewne też skończy się pożarem. Czas uciekać z takiego lasu!2. Jesteś marginalizowany


Według amerykańskiej firmy badawczej TINYPulse zadowolenie z pracy wśród Software Developerów jest zdecydowanie niższe niż wśród innych zawodów. Programiści czują się bardziej wyalienowani, sfrustrowani i niedoceniani w swojej pracy w porównaniu z innymi pracownikami. Czasami to zupełnie bezpodstawne odczucia, ale bywa, że taka frustracja jest w pełni uzasadniona.

Jeśli odkrywasz, że otrzymujesz informacje zwrotne na temat swojej pracy wyłącznie mailem, zamiast bezpośrednio w osobistej rozmowie, masz problem. To pierwszy krok do marginalizowania Cię. Za chwilę okaże się, że omijają cię ciekawe projekty, awansy lub podwyżki, a ty wykonujesz jedynie rutynowe obowiązki. Z dużym prawdopodobieństwem to początek końca Twojej kariery u tego pracodawcy. Jeśli czujesz, że stajesz się coraz mniej ważny dla firmy, zacznij szukać nowej pracy. Nie będziesz w tym osamotniony. 50% pracowników zmienia pracę, aby uciec od swojego przełożonego. Jeśli on cię nie docenia, nie ma sensu marnować dla niego zawodowego czasu.


3. Przestałeś się rozwijać


Dawniej lubiłeś się uczyć, rozwijać umiejętności, zadawać pytania i nagle zorientowałeś się, że to minęło? Poznałeś wszystkie tajniki swojego stanowiska? Potrafisz bez problemu rozwiązać każdy problem?

Prawdopodobnie dotknął cię efekt plateau. To zjawisko jest niepokojące, a polega na nieustannym rozwijaniu umiejętności, aby w końcu znaleźć się na „płaskowyżu” (plateau). Masz już dość nauki, nie widzisz w niej sensu. Jesteś doceniany w pracy, zdobywasz nagrody, stałeś się autorytetem i wcale cię to nie satysfakcjonuje. Okazuje się, że dotarłeś do szklanego sufitu, którego już nie potrafisz przebić. Niby osiągnąłeś wiele, ale nie czujesz już satysfakcji, nie możesz znaleźć w sobie motywacji do działania. To może być także początek wypalenia zawodowego. Ten problem dotyka nawet 40% młodych, aktywnych zawodowo ludzi. Jedynym rozwiązaniem może być zmiana pracy, zmiana otoczenia i zmierzenie się z nowymi wyzwaniami.


4. Brakuje Ci wyzwań


W pewnym momencie twojej zawodowej kariery możesz odkryć, że pieniądze to nie wszystko, czego oczekujesz od pracodawcy. Chcesz brać udział w ciekawych projektach. Nie jesteś wyjątkiem. Wielu programistów jest w stanie poświęcić wysokie wynagrodzenie dla udziału w budowaniu liczących się rozwiązań, które będą wykorzystywane przez miliony ludzi na świecie.Jeśli wolisz tworzyć nowe funkcjonalności zamiast utrzymywać istniejący kod, chcesz rozwijać nowatorskie projekty, a dotychczasowy pracodawca nie jest w stanie tego zapewnić, to może być dobry moment, aby zmienić pracę. Nuda i rutyna potrafią zabić każdy entuzjazm. Naprawdę tego chcesz?


5. Nikogo nie obchodzi Twój rozwój


Wcześniej napisaliśmy, że możesz doświadczyć efektu plateau i przestać się rozwijać, ale możesz znaleźć się również w całkiem innej sytuacji. Być może odczuwasz silną potrzebę zdobywania nowych umiejętności, wiedzy o najnowszych technologiach i rozwiązaniach. Chęć nieustannego dokształcania deklaruje ponad 91% Software Developerów. Badania pokazują, że branża IT chętnie inwestuje w rozwój swoich pracowników. O ile w innych branżach udział budżetu szkoleń w kosztach operacyjnych nie przekracza przeważnie 0,23%, o tyle w IT jest to 0,68%.

Jeśli zorientujesz się, że pracodawca nie proponuje Ci żadnych szkoleń, nie pomaga Ci zdobywać nowych umiejętności, czyli po prostu nie inwestuje w Ciebie, może to być znak, że nie znalazłeś się w odpowiednim miejscu. W tej sytuacji warto porozmawiać z przełożonym o Twoich planach rozwoju, a jeśli nadal nie wykaże zainteresowania poszerzaniem twoich umiejętności, zacznij szukać nowej pracy i miejsca, gdzie bardziej cię docenią.


6. Masz syndrom niedzielnego popołudnia


Słyszałeś o syndromie niedzielnego popołudnia? Po angielski brzmi znacznie lepiej - The Sunday Night Blues. Ten stan dotyka nawet 78% pracujących osób. W sobotę rano czujesz się jeszcze doskonale, ale już w niedzielne popołudnie nadciąga katastrofa. Najpierw czujesz lekkie rozdrażnienie, potem – wewnętrzny niepokój. Im bliżej wieczora, tym gorzej, nie możesz zapanować nad myślami. Zamiast cieszyć się wolnym dniem i rodziną, zaczynasz martwić się pracą i wszystkimi zadaniami, które będziesz musiał wykonać w nadchodzącym tygodniu.

Nie potrafisz cieszyć się ani wolnym, ani pracą. Często nachodzi cię pragnienie, żeby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, a potem nadchodzi refleksja, że przecież nie możesz. Nieprawda. Jeśli praca wywołuje u ciebie tak negatywne reakcje, pojawia się niepokój, że będziesz musiał wrócić do zawodowych obowiązków, chociaż lubisz programować, to poszukaj nowego pracodawcy.


Zwróciliśmy Twoją uwagę na sześć znaków, które mogą świadczyć, że czas zmienić coś w życiu. Tak naprawdę są tutaj tylko dwie opcje: rozwiąż problem albo zmień pracodawcę. W tym ostatnim przypadku warto zdawać sobie sprawę, że w nowym miejscu mogą pojawić się te same problemy. Dlatego najpierw zrób wszystko, żeby rozwiązać niekorzystną sytuację u dotychczasowego pracodawcy. Wtedy najlepiej zadać sobie pytanie, które powtarzał Steve Jobs: „Czy jeśli dziś byłby ostatni dzień twojego życia, to byłbyś szczęśliwy, robiąc to, co robisz teraz?”. Sam musisz na nie odpowiedzieć.

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 60 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog