Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.10.20224 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Java, PHP, Ruby - jak właściwie wymawiać nazwy technologii?

Jawa czy Dżawa? Rubi czy Rabi? Jeśli jeszcze nie wiesz, jak prawidłowo wymówić nazwy języków i terminów używanych w branży IT to ten artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Java, PHP, Ruby - jak właściwie wymawiać nazwy technologii?
Ogromna liczba nazw języków programowania oraz technologii sprawia, że niejednokrotnie nawet developerzy tworzący oprogramowanie od lat mają z czymś kłopot. Zapisywanie nazw nie stanowi większego problemu, może ich odmiana nieco bardziej. Natomiast wymowa różnych terminów już dość często odbiega od poprawnej i może powodować różne problemy komunikacyjne. Jeśli jesteśmy zawodowymi developerami, wiele osób z branży może od razu zwrócić uwagę na naszą nieporadność językową, traktując nas nie do końca poważnie. Drugi problem pojawia się, gdy kontaktujemy się z osobą z zagranicy, a mówimy niepoprawnie - wtedy może dojść do realnego nieporozumienia.

Mamy jeszcze jedną uwagę. Niejeden programista świadomie - z przyzwyczajenia lub dla żartu - posługuje się spolszczonymi nazwami. Naszym zdaniem nie ma w tym nic złego, o ile zna poprawną wymowę.


Najczęstsze błędy w wymowie nazw

Zebraliśmy dla Was zestaw najpopularniejszych i najbardziej kłopotliwych nazw języków programowania, technologii i terminów IT.
 

Java

Błędna wymowa: jawa
Poprawna wymowa: /ˈdʒɑ və/ dżawa
 

Ruby

Błędna wymowa: rabi
Poprawna wymowa: /ˈru bi/ rubi
Uwagi: To o tyle ciekawy przypadek, że chyba - jako jedyny z tej listy – wynika z chęci bycia poprawnym, przez co „u” zmienia się w „a”
 

Python

Błędna wymowa: pyton
Poprawna wymowa: /ˈpaɪ θɒn/ pajton
 

C#

Błędna wymowa: ce hasz, si hasz, ce płotek
Poprawna wymowa: /si ʃɑrp/ si szarp
Uwagi: Tu # oznacza krzyżyk w sensie muzycznym, który podnosi dźwięk o pół tonu - stąd sharp. Twórcy chcieli przez to oddać, że jest lepszy niż C. Podobnie było w przypadku ++ w C++ (choć o wiele mniej artystycznie). Właściwy znak UTF, czyli ♯, nie jest łatwo dostępny na klawiaturze, dlatego zastępujemy go symbolem kratki.
 

PHP

Błędna wymowa: PeHaPe, PeHaP
Poprawna wymowa: /pi eɪtʃ pi/ Pi Eicz Pi
Uwagi: Tutaj się mocno nie upieramy - no chyba, że rozmawiamy z ludźmi z zagranicy. Podobna sytuacja będzie z wieloma skrótowcami takimi jak HTML, CSS, XML czy IDE. A tak przy okazji, suchar o IDE:
 
Przychodzi informatyk do sklepu i mówi:
- Dzień dobry, poproszę dysk SATA.
Sprzedawca odpowiada, że takich nie ma. Informatyk:
- Ok, no to IDE.
 

JavaScript

Błędna wymowa: javaskrypt
Poprawna wymowa: /ˈdʒɑ və skrɪpt/ dżawa skript
 

Delete

Błędna wymowa: dilejt
Poprawna wymowa: /dɪˈlit/ dilit
Uwagi: Historia z życia wzięta - na warsztatach z Amerykanami jedna osoba wymawiała delete jako „dilejt". Amerykanie przez dług czas myśleli, że coś jest opóźnione (delayed) i robili dobrą minę do złej gry. Trochę im ulżyło, gdy po paru godzinach zrozumieli, że wszystko jest na czas, a niepotrzebne dane zostały już usunięte.
 

JSON

 


SQL

Błędna wymowa: es ku el
Poprawna wymowa: /ˈsiːkw(ə)l/ sikuel, eskiuel
Uwagi: SQL ma dwie poprawne wymowy. Pierwsza: to sequel, a druga jako s-q-l. Ciekawostką jest wymowa PostgreSQL: https://www.postgresql.org/community/survey/33-how-do-you-pronounce-postgresql/
 

WSDL

Błędna wymowa: wuesdeel
Poprawna wymowa: /ˈwɪzd(ə)l/ łizdyl
Uwagi: Teoretycznie można ten skrót przeliterować po angielsku, jednak poprawna wymowa zupełnie nie przypomina zapisu. Warto więc to wiedzieć, by uniknąć kłopotów, gdy ktoś użyje tej nazwy.

Queue

Błędna wymowa: kjue, kłełe
Poprawna wymowa/kjuː/ kju

Vue.js

Błędna wymowa: wue jot es
Poprawna wymowa: /vjuː dʒeɪ-ɛs/ wju dżej-es
Uwagi: Vue cztamy tak samo jak view

Django

Błędna wymowa: django
Poprawna wymowa: /​dʒãŋɡo/ dżango
Uwagi: Framework został tak nazwany na cześć Django Reinhardta - francuskiego gitarzysty jazzowego.

Jak odmieniać nazwy języków i skrótowce?

Nie można także zapominać o poprawnej odmianie nazw języków programowania i technologii. Sprawdźmy, jak to wygląda w języku polskim.
 
Niestety, nasz rodzimy język ma wciąż problemy z najnowszymi technologiami, a językoznawcy i osoby odpowiedzialne za weryfikację poprawności nie zawsze nadążają za błyskawicznie rozwijającą się branżą IT. Zasada najczęściej jest taka, że słowa, które dopiero pojawiły się w języku polskim i pochodzą z obcego języka, najczęściej nie są odmieniane. Ale już wyrazy, które funkcjonują dłuższy czas, często są spolszczane i Słownik Języka Polskiego nakazuje ich deklinację (np. Java).

Warto jednak pamiętać, że wiele anglojęzycznych terminów musi być odmieniana z użyciem apostrofu. Ten, chociaż należy do jednego z najrzadziej używanych znaków w języku polskim, w przypadku odmiany nazw języków programowania lub technologii często bywa pomocny. Dzięki niemu możemy oddzielić oryginalny, obcojęzyczny (w przypadku IT głównie anglojęzyczny) wyraz od końcówki fleksyjnej, stosowanej w języku polskim. Nie wdając się już za bardzo w zawiłości polskiej gramatyki: apostrofu używamy, gdy chcemy odmienić słowo, w którym nie czytamy ostatniej litery, np. Skype - „e” jest nieme. Wyjątkiem od tej reguły jest miejscownik l.poj. (o kim? o czym?). Wtedy odmienianą końcówkę połączymy bezpośrednio z wyrazem. Jeśli wymawiamy wszystkie litery, nie musimy w ogóle martwić się apostrofem.
 
Przykłady:

  • Skype: nie znam Skype'a, porozmawiajmy o Skypie
  • Java: piszę w Javie, nie znamy Javy
  • Python: piszę w Pythonie, nie znam Pythona
 
Kłopot mogą sprawić również skrótowce. Często pojawiają się na oznaczenie określonej technologii lub są po prostu nazwą języka (np. HTML, PHP, XML). Najważniejszą rzeczą, którą trzeba zapamiętać jest to, że skrótowce nie lubią apostrofu, a zdecydowanie wolą łącznik: „-”. Np. w HTML-u, nie: w HTML'u.
 
Poprawna wymowa nazw języków programowania i technologii nie jest konieczna, aby zgłębić ich tajniki i osiągnąć biegłość. Trochę elegancji językowej jednak nie zaszkodzi. Przecież to, jak mówimy i piszemy, świadczy również o nas. I zawsze lepiej nie podjudzać purystów gramatycznych - tak na wszelki wypadek.
<p>Loading...</p>