Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.07.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Najbardziej pożądane miejsca pracy w IT - część 2

Najbardziej pożądane miejsca pracy w IT - część 2

https://bulldogjob.pl/companies/jobs/s/city,Krak%C3%B3wWracamy do aspiracyjnych miejsc pracy i do najbardziej pożądanych przez programistów pracodawców. Co sprawia, że ludzie pragną dla nich pracować? Oto kolejne firmy, w których specjaliści IT chcieliby znaleźć zatrudnienie.

W poprzedniej części zastanawialiśmy się, na jakie aspekty zwracają uwagę programiści, wybierając pracodawców i co mogłoby skłonić specjalistów IT do zatrudnienia w danej firmie. Poznaliśmy również specyfikę pracy w Google i w Microsoft. Dziś przedstawiamy kolejne aspiracyjne miejsca pracy i czasami ich ciemne strony, bo takich również nie brakuje.

IBM – zapomnij o Facebooku!

To prawdziwa legenda w branży IT, jeden z najstarszych koncernów informatycznych. IBM posiada oddziały na całym świecie, również w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków) i obsługuje klientów z całego świata. IBM stawia głównie na młodych ludzi, przygotowuje staże i programy dla studentów, a potem wyławia najlepszych, oferując im zatrudnienie. Oczywiście najwięcej wakatów zawsze czeka na specjalistów IT, szczególnie posiadających dużą wiedzę i doświadczenie. Oczywiście praca w IBM to możliwość uczestniczenia w realizacji innowacyjnych projektów i nieustanny kontakt z najnowocześniejszymi technologiami. Ponadto można tutaj skutecznie się rozwijać – każdy z pracowników uczestniczy w wybranych kursach i szkoleniach. Dodatkowo godziny pracy i przerwy są ruchome, można je dostosować do własnych potrzeb. IBM nie zapomniało również o benefitach, np. masaż, fitness, przedszkole językowe dla dzieci pracowników. To wszystko sprawia, że IBM jest zdecydowanie jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy w IT. :)

Nieoficjalnie jednak niektórzy pracownicy narzekają na bardzo skrupulatny nadzór w IBM. Służbowe komputery są nieustannie monitorowane przez specjalistyczne oprogramowanie i trzeba się tłumaczyć nawet z podpięcia na chwilę własnego pendrive’a, a przyłapanie na przeglądaniu Facebooka można przypłacić brakiem podwyżki przez dłuższy czas.

Intel – nie tylko wysoka jakość technologii

Ten amerykański koncern już od dawna ma doskonałe opinie i oceniany jest bardzo wysoko zarówno przez pracowników, jak i specjalistów rynku pracy. Warto dodać, że Intel otrzymuje tytuł Najlepszego Pracodawcy w Polsce już od 5 lat z rzędu (badanie firmy Aon Hewitt). Nic dziwnego, koncern bardzo dba o swoich podwładnych. Oferuje im nie tylko wysokie zarobki, ale również umożliwia liczne szkolenia i kursy (od prestiżowych i specjalistycznych, po hobbystyczne, np. fotografowanie). Wielu programistów marzy jednak o pracy w firmie Intel z zupełnie innego powodu – rozwijane są tutaj technologie, które mają nie tylko wpływ na teraźniejszość, ale również na przyszłość branży IT. Warto dodać, że w polskim oddziale w Gdańsku prowadzono pracę m. in. nad USB 3.0, HD Audio, WiDi, nad sterownikami zintegrowanych układów graficznych i rozwijano technologię Intel Ready Mode. Inżynierowie i programiści pracują nad rozwiązaniami nierzadko rewolucyjnymi, ponieważ Intel podkreśla, że myśli o technologii kompleksowo. Przy okazji trzeba przypomnieć, że to właśnie w gdańskim oddziale firmy Intel prowadzone są prace nad szybkim Ethernetem 100 Gbps.

Tak naprawdę dla każdego pracownika inne miejsce pracy może być aspiracyjne. Wszystko zależy od oczekiwań i celów, jakie stawiają przed sobą specjaliści IT. Poszukiwanie leży w ludzkiej naturze. W wielu przypadkach dotyczy to również poszukiwania najlepszego pracodawcy. Polscy programiści nie różnią się pod tym względem od swoich kolegów z zagranicy. W wielu przypadkach stawiają na samorealizację i rozwój. Badania CBOS potwierdzają, że zadowolenie z pracy wynika częściej z czynników pozamaterialnych niż z poziomu zarobków – istotna jest wartość dodana, to magiczne „coś”.

<p>Loading...</p>