Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.10.20228 min
Bulldogjob

Bulldogjob

8 wskazówek, jak negocjować podwyżkę lub awans w IT

Skorzystaj z 8 wskazówek, które pozwolą Ci wzbić się na wyższy poziom kariery.

8 wskazówek, jak negocjować podwyżkę lub awans w IT

Każdy programista marzy o dynamicznym rozwoju kariery zawodowej, jednak nie dla każdego taki rozwój oznacza to samo. Niektórzy chcą być przede wszystkim dobrymi specjalistami w danej technologii, inni oczekują coraz większej odpowiedzialności, możliwości podejmowania ważnych decyzji. Często wiąże się to z podwyżką i jednocześnie awansem.

Warto rozważyć sposoby na rozwijanie swojej kariery, ponieważ kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Trwanie w jednym punkcie kariery zawodowej jest też na dłuższą metę męczące i w końcu nadchodzi taki moment, gdy jesteśmy gotowi na zmiany.

Ale zanim zaczniesz rozmowę z szefem, sprawdź, ile powinieneś zarabiać i ile jest w stanie wynegocjować.

Załóż konto

1. Ustal, na czym Ci zależy

Nie każdy awans wiąże się z podwyżką, zatem dobrze się zastanów, czy nowe obowiązki i większa odpowiedzialność jest tego warta. Wszystko zależy od tego, czy jesteś gotowy na nowe wyzwania i czy masz niezbędne umiejętności/wiedzę.

Do rozwagi pozostawimy wypowiedź Francisa Underwooda z kultowego już serialu „House of Cards”:

Taka strata talentu. Wybrał pieniądze, nie władzę. W tym mieście prawie każdy popełnia ten błąd. Władza to stary, kamienny budynek, który przetrwa stulecia.

Projektując swoją karierę, musisz patrzeć dalekowzrocznie. Co będzie wyglądało korzystniej w Twoim CV: Manager lub Senior czy Mid-level? Oczywiście – pierwsza opcja. W drugiej nie dopiszesz nawet, że zostałeś co prawda na tym samym stanowisku, ale z wyższą pensją.

Przyjmując awans, nadajesz swojej karierze większej dynamiki i otwierasz przed sobą nowe możliwości w przyszłości. A z wyższym stanowiskiem przyjdą prędzej czy później większe pieniądze. Wielu specjalistów decyduje się na ścieżkę ekspercką, stale podnosząc swoje kwalifikacje, dzięki czemu nie stoją jednak w miejscu.

2. Przejmij inicjatywę

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na awans, czy na podwyżkę (a może masz możliwość połączyć te dwie kwestie), nie możesz pozwolić sobie na bierność. 

Jeśli chcesz kierować swoją karierą zawodową, nie wystarczy przychodzić do pracy, solidnie wykonywać swoje obowiązki, i liczyć, że  pewnego słonecznego dnia zostaniesz doceniony i otrzymasz upragniony awans lub podwyżkę. 

Prędzej czy później pojawi się w otoczeniu ktoś inny, kto może nie będzie tak solidny, ale za to bardziej przebojowy. Ktoś, kto będzie zwracał na siebie bardziej uwagę — i to właśnie on awansuje. Dlatego nie możesz czekać, aż coś samo się zmieni w Twojej karierze. Dawaj do zrozumienia przełożonemu, że nie interesuje Cię trwanie w jednym punkcie kariery. Niech wie, że jesteś człowiekiem ambitnym.

Wykaż się zaradnością, rozwiązuj problemy firmy i oszczędzaj czas innych pracowników. Taka niezależność pozwoli Ci zdobyć uznanie szefa, poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć nowe doświadczenia.

3. Postaw na wiedzę

Ważnym działaniem wspomagającym przyszły awans jest poszerzanie własnej wiedzy. Z naszego raportu z Badania Społeczności IT 2022 wynika, że programiści lubią się uczyć i doceniają zdobywanie wiedzy, ponieważ aż 97,9% z nich dokształca się samodzielnie. W przeważającej większości programiści sięgają do dostępnych w internecie materiałów jak blogi, kursy online i materiały video, co potwierdzają też informacje z raportu Stack Overflow 2021.

Większa wiedza w danej dziedzinie uczyni Cię specjalistą. Nie bój się inwestować pieniędzy, aby w przyszłości zarobić ich jeszcze więcej. Inwestowanie we własny rozwój to nie tylko satysfakcja ze zdobywania wiedzy i możliwość jej wykorzystania w praktyce, ale również istotny argument w rozmowie z szefem na temat awansu lub podwyżki. W ten sposób staniesz się bardziej wartościowym pracownikiem.

4. Wybierz dobry moment negocjacji

Wbrew pozorom idealny moment rozmowy, może dać Ci pewną przewagę negocjacyjną. Jeśli będziesz chciał wynegocjować podwyżkę w trudnym dla firmy okresie (np. stracili  kluczowych klientów) lub przekonać swojego przełożonego o Twoim awansie w momencie gaszenia poważnego pożaru w Waszym projekcie może się skończyć w najlepszym wypadku straconą szansą. 

Aby tego uniknąć, zaproś przełożonego na spotkanie 1:1 w środku spokojnego tygodnia. Najlepiej w połowie dnia pracy. Do sprzyjających okoliczności dla takich negocjacją są:

  • sukcesy firmy, gdy spółka jest w dobrej sytuacji finansowej,
  • ocena roczna— to dobry moment, by wykazać szefowi swoje sukcesy, ambicje i podkreślić swoją rolę. Szczególnie że rozdysponowuje dodatkowym budżetem np. na szkolenia itd.
  • przedłużenie umowy— jeśli chcą przedłużyć z Tobą współpracę, to używając dobrych argumentów, możesz ustalić lepsze warunki. Wiesz, że jesteś im potrzebny.
  • rozwój branżysprzyja nieraz podbieraniu pracowników. Jeśli piastujesz specjalistyczne stanowisko, na które jest popyt, to na pewno często dostajesz alternatywne oferty pracy. Warto poinformować o kontrofertach przełożonego i porozmawiać jak zmotywować Cię do pozostania w firmie.

5. Przygotuj się do rozmowy — dobierz argumenty

Jeśli panicznie boisz się tego tematu, masz problem i musisz się przełamać. Rozmawiaj o awansie, używając konkretów, merytorycznych argumentów, a nie emocji czy błagalnych tyrad. 

Wymień nowe umiejętności, przypomnij osiągnięcia i dodatkowe zadania, w których uczestniczyłeś oraz jak pomagasz innym pracownikom. Najlepiej przygotuj sobie listę, a następnie przedstaw dowody — np. dzięki wprowadzeniu rozwiązania X wydajność aplikacji wzrosłą o 15%, czy naprawiłeś problem Y, dzięki czemu udało się zatrzymać dużego klienta itd. Podkreśl jaką wartość wnosisz do firmy.

Zamiast argumentować, że kolega na tym samym stanowisku przy sąsiednim biurku zarabia więcej. Lepiej pokaż, co firma zyska, inwestując w Ciebie. W jaki sposób jesteś w stanie ją wspomóc?

Warto również przeanalizować, jakie zadania i kompetencje są oczekiwane na Twoim stanowisku. Jeśli przekazano Ci w międzyczasie więcej obowiązków, niż wynika to z umowy, to powinieneś otrzymać za nie dodatkowe wynagrodzenie. Również możesz odnieść się do stawek rynkowych, które znajdziesz w naszym badaniu społeczności czy innych kalkulatorach wynagrodzeń. 

Rozmawiając o pieniądzach, przeanalizuj, jakie są obecnie stawki na rynku względem Twoich obowiązków, w jakiej kondycji jest firma oraz jakie masz widełki negocjacyjne. To powinny być konkretne, realne kwoty.

Jeśli walczysz o awans, to wykaż przełożonemu, co firma zyska na objęciu przez Ciebie tego stanowiska. Jakie masz pomysły optymalizacji procesów, oszczędności z nich wynikających i jak to wpłynie na firmę.

Jeśli z jakichś przyczyn pracodawca nie może zaoferować Ci podwyżki, może będzie mógł Ci to zrekompensować benefitami pozapłacowymi lub sfinansuje Ci dodatkowy kurs, który leży w dziedzinie Twoich zainteresowań.

6. Nie szantażuj

Stawianie szefa pod ścianą i szantażowanie zmianą pracy to jeden z najczęstszych błędów, które przekreślają szansę na otrzymanie podwyżki. Nikt nie lubi być pod presją, a już szczególnie szef w konfrontacji ze swoim pracownikiem. To może skończyć się nieprzyjemnie.

Nawet jeśli masz mocną pozycję w firmie, jesteś kluczowym ogniwem zespołu i rzeczywiście dostaniesz podwyżkę, przełożony mógł stracić do Ciebie zaufanie. Zamiast tego bądź stanowczy i wysłuchaj argumentów szefa.

Zamiast zacząć wypowiedź:

“pracuję z Wami już X lat i należy mi się tyle podwyżki…” lub “nie podoba mi się, że Iksiński robi mniej ode mnie i ma wyższą pensję”...

powiedź:

Dużo się nauczyłem, pracując w tej firmie (wymień 3 rzeczy). Lubię swoją pracę, zawsze mogłem liczyć na Twoje wsparcie i bardzo Ci za to dziękuję. Dziś chciałbym porozmawiać o moich obowiązkach, ponieważ moja sytuacja w ostatnich miesiącach się zmieniła i chciałem się upewnić, że robię to, do czego mnie zatrudniłeś.”

Pamiętaj, że przełożony nie czyta w Twoich myślach, dlatego w przystępnych słowach musisz mu przedstawić swoją sytuację (np. przemęczenie z ilości zadań), oczekiwania (większe wynagrodzenie / awans / zatrudnienie dodatkowego pracownika) i rozwiązania, które według Ciebie mogą rozwiązać te problemy.

7. Pamiętaj o komunikacji niewerbalnej

Oczywiście najważniejsze są argumenty, jakie przedstawisz, natomiast możesz wzmocnić przekaz mową ciała. 

Wyprostuj się, weź kilka głębszych wdechów i opanuj swój stres. Poruszanie trudnych tematów, gdy jesteś rozemocjonowany, mija się z celem. Postaraj się przyjąć postawę oazy spokoju, ponieważ jesteś przygotowany i chcesz osiągnąć konkretne cele.

Mów spokojnym tonem, ogranicz gestykulację do minimum. Jeśli należysz do osób, które stresując się, szukają zajęcia dla swoich rąk, możesz położyć je na blacie lub na kolanach.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą i postaraj się zachować pokerową twarz — a przynajmniej nie zdradzać irytacji czy niezadowolenia.

8. Bądź na bieżąco z rynkiem pracy

Jeśli negocjacje nie przyniosły oczekiwanych efektów i nie znaleźliście z szefem kompromisu ani tym bardziej potencjału na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości możesz zmienić pracodawcę. 

Z drugiej strony zawsze warto być na bieżąco z rynkiem pracy i aplikować na interesujące Cię oferty, ponieważ w praktyce nie masz nic do stracenia, a możesz tylko zyskać.

Przy okazji, jeśli będziesz zapraszany na rozmowy, to z każdą kolejną wyciągniesz kolejne doświadczenia i gdy zdecydujesz się na zmianę, będziesz wiedział jakich pytań się spodziewać.

W tym zakresie możesz zdać się na nas- po to jesteśmy. Skorzystaj z wygodnych narzędzi wyszukiwarki po technologiach, lokalizacji, stanowisku, seniority i widełkach wynagrodzenia.

As w rękawie

Twoje zadanie będzie o wiele łatwiejsze, gdy zbudujesz swoją własną markę — eksperta w swojej dziedzinie. Zadbaj o odpowiednie konstruowanie swoich profili w mediach społecznościowych, kreuj swój wizerunek, dziel się ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami dla IT (np. za pomocą artykułów na Bulldogjob, pisaniem bloga,  wpisami na forach internetowych itd.).

Bierz udział w życiu społeczności IT poza Internetem, uczestnicząc w konferencjach, warsztatach i spotkaniach. W ten sposób przełożony będzie wiedział, że jesteś doceniany poza firmą i masz pozycję eksperta w środowisku IT. Czy może sobie pozwolić sobie na utratę takiego pracownika, który jest wizytówką firmy i może inspirować młodszych stażem kolegów?

Sytuacja na rynku IT 2022

Z naszego Badania Społeczności IT 2022 wynika, że w 62% przypadków podwyżkę przyznaje pracodawca w uznaniu zasług pracownika lub zgodnie z ustalonym programem. Najczęściej jednak wychodzi ona z inicjatywy pracownika.

Pandemia, rosnąca inflacja i wzrost zapotrzebowania na usługi informatyczne związane z przenoszeniem większości rozwiązań do chmury przełożyło się w 2021 r. na podniesienie zarobków aż 79% pracowników IT.

Ze względu na chroniczny brak wystarczającej ilości specjalistów oraz rosnące zainteresowanie Polską firm z kapitałem zagranicznym, pracodawcy są wręcz zmuszeni do podnoszenia pensji pracowników. Aż 76% ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku spodziewa się kolejnej podwyżki.

Z badania przeprowadzonego na grupie 18 000 programistów z całego świata przez Gartnera wynika, że w Europie tylko 40% specjalistów IT pozostanie w obecnej firmie. Gdy z kolei zapytaliśmy naszych ankietowanych, co wpłynęłoby na ich decyzję o zmianie pracy, otrzymaliśmy poniższe odpowiedzi:

Posłuchaj odcinku podcastu o Trendach w IT w 2022 z nasza Prezeską Iwoną Tur, która była gościem Łukasza Kobylińskiego ze Stacji IT.

Podsumowanie

Podwyżka lub awans mogą być nowym etapem w Twojej karierze zawodowej. Jeśli uznasz, że zbyt długo pozostajesz w tym samym miejscu, zacznij działać. Wejście na kolejny szczebel kariery to naturalny proces, dlatego nie bój się wykonać tego kroku.

Nawet jeśli same negocjacje nie poszły zgodnie z Twoim planem — przeanalizuj dokładnie rozmowę z szefem. Zapytaj o powody odmowy oraz kiedy możecie wrócić do tego tematu. 

Nie poddawaj się i pamiętaj, że tylko Ty możesz zadbać o swoje interesy oraz rozwój kariery. 

<p>Loading...</p>