Jak dostać podwyżkę lub awans? 8 wskazówek dla Software Developera.

Każdy programista marzy o dynamicznym rozwoju kariery zawodowej. Jednak nie dla każdego taki rozwój oznacza to samo. Niektórzy chcę być przede wszystkim dobrymi specjalistami w jakiejś technologii, inni oczekują coraz większej odpowiedzialności w pracy, możliwości podejmowania ważnych decyzji. Często wiąże się to nie tylko z awansem, ale również podwyżką. Warto wiedzieć, jak pomóc w rozwoju własnej kariery.
 

Gdyby zapytać programistę, dlaczego wykonuje taki, a nie inny zawód, z dużym prawdopodobieństwem usłyszałbyś, że kodowanie to jego pasja, że może się rozwijać technicznie, poznawać nowe technologie itd.

Z badania Stack Overflow wynika, że większość koderów jest usatysfakcjonowana rozwojem ich kariery zawodowej, a 12,7% jest całkowicie zadowolona z tego, jak przebiega ich droga programistyczna. Nie oznacza to jednak, że nie mają swoich celów.

Software Developerzy to nie kosmici, ale zwykli ludzie, którzy mają swoje ambicje i pragnienia podobne do pracowników innych branż. Wielu z nich chce dużo zarabiać i chce awansować, co jest zupełnie naturalne. Poza tym dla Software Developerów jest również ważne, czy mogą chociaż częściowo pracować zdalnie, jakie są godziny pracy, pakiety medyczne, sprzęt, na jakim pracują oraz to, czy mogą się rozwijać.

Wszak już Johann Wolfgang von Goethe mawiał, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Trwanie w jednym punkcie kariery zawodowej jest męczące na dłuższą metę. W końcu nadchodzi taki moment, gdy programista jest gotowy na zmiany. Często oczekuje wtedy awansu lub przynajmniej podwyżki. Jakie ma możliwości? Wiele zależy od jego doświadczenia, umiejętności, ale również od języka programowania, w jakim się specjalizuje. Obecnie najpopularniejszy jest Java, co potwierdza TIOBE Index, a za nim plasują się C, C++ i Python. Programiści, którzy specjalizują się w najbardziej poszukiwanych przez pracodawcę technologiach, najłatwiej dostaną podwyżkę lub awans, ponieważ firmy będą bardzo chciały zatrzymać ich u siebie. Nie oznacza to jednak, że programiści mniej popularnych języków są bez szans. Warto jednak nieco pomóc swojej karierze, na przykład korzystając z naszych wskazówek.
 

1. Wybierz awans


Pieniądze czy awans?
Co wybierasz?

Wiele osób postawi jednak na pieniądze, co dosadnie skomentował Francis Underwood z kultowego już serialu „House of Cards”: Taka strata talentu. Wybrał pieniądze nie władzę. W tym mieście prawie każdy popełnia ten błąd. Jednak to, co najistotniejsze pojawia się tak naprawdę w dalszej części jego wypowiedzi: Władza to stary, kamienny budynek, który przetrwa stulecia.

Podobnie można postrzegać moc awansu (wyższe stanowisko to większa władza). Co prawda często awans łączy się z podwyżką, ale nie zawsze tak być musi. Przykładem może być porównanie małej firmy z dużą korporacją. W tej pierwszej często przecież zarabia się mniej, piastując wyższe stanowisko, niż w korporacji na niższym. Jednak projektując swoją karierę, musisz patrzeć dalekowzrocznie. Co będzie wyglądało korzystniej w Twoim CV: Manager lub Senior czy Mid-level? Oczywiście – pierwsza opcja. W drugiej nie dopiszesz nawet, że zostałeś co prawda na tym samym stanowisku, ale z wyższą pensją. Przyjmując awans, nadajesz swojej karierze większej dynamiki, otwierasz przed sobą nowe możliwości w przyszłości. A z wyższym stanowiskiem przyjdą prędzej czy później większe pieniądze. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu stawać się menedżerem, jeśli tego nie lubisz. Badania „IT@PL – rynek pracy IT w Polsce” pokazują, że 58% programistów wybrałoby awans poziomy, a 48% chętnie awansowałoby na stanowisko menedżerskie. To oznacza, że wielu specjalistów decyduje się na ścieżkę ekspercką, chcąc skupiać się na kodowaniu. Nie stoją jednak w miejscu.
 

2. Przejmij inicjatywę


Bez względu na to, czy zdecydujesz się na awans, czy na podwyżkę (a może masz możliwość połączyć te dwie kwestie), nie możesz pozwolić sobie na bierność. Software Developer myśli często, że wystarczy przychodzić do pracy, solidnie wykonywać swoje obowiązki, a pewnego słonecznego dnia zostanie doceniony jego trud i otrzyma upragniony awans lub podwyżkę. Czasami tak się zdarza, ale rzadko. Prędzej czy później pojawi się w otoczeniu ktoś inny, kto może nie będzie tak solidny, ale za to będzie bardziej przebojowy, będzie zwracał na siebie bardziej uwagę i to właśnie on awansuje. Dlatego nie możesz czekać, aż coś się zmieni w Twojej karierze zawodowej. Wtedy będziesz po prostu bezradny. Chodzi o to, żebyś przejął inicjatywę. Musisz aktywnie wspomóc swój awans lub podwyżkę. Niech inni czekają biernie, Ty – działaj.

Dawaj do zrozumienia przełożonemu, że nie interesuje Cię trwanie w jednym punkcie kariery. Niech wie, że jesteś ambitnym człowiekiem. Podejmuj w tym kierunku kroki, korzystając na przykład z naszych podpowiedzi.
 

3. Postaw na wiedzę


Ważnym działaniem wspomagającym przyszły awans jest poszerzanie własnej wiedzy. Z cytowanego wcześniej badania Stack Overflow wynika, że programiści lubią się uczyć i doceniają zdobywanie wiedzy. Aż 91,1% z nich dokształca się samodzielnie, 46,6% korzysta ze szkoleń organizowanych przez pracodawców, a 44,1% zapisuje się na kursy online. (Zajrzyj do naszej zakładki Szkolenia.) Większa wiedza w danej dziedzinie uczyni Cię specjalistą. Nie bój się inwestować pieniędzy, aby w przyszłości zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Inwestowanie we własny rozwój to nie tylko satysfakcja ze zdobywania wiedzy i możliwość jej wykorzystania w praktyce, ale również istotny argument w rozmowie z szefem na temat awansu lub podwyżki. W ten sposób staniesz się bardziej wartościowym pracownikiem.
 

4. Naucz się rozmawiać o awansie


Ludzie są gotowi zrobić bardzo wiele dla awansu lub podwyżki. Raport firmy analitycznej EY pokazuje nawet, że 9% Polaków jest gotowych przekazać przełożonemu fałszywe informacje dla osiągnięcia swoich celów zawodowych !!

Na szczęście nie musisz się uciekać do tak nieetycznych działań. Jeśli nie jesteś bierny w oczekiwaniu na awans lub podwyżkę, masz szansę osiągnąć wyznaczony cel.
Warto jednak nauczyć się rozmawiać o awansie.

Jeśli czegoś chcesz, poproś o to.

Wpisuje się to w strategię przejmowania inicjatywy. W końcu nadchodzi ten moment, że musisz jasno i wyraźnie poprosić przełożonego o podwyżkę lub awans, bez żadnych aluzji, niedomówień. Jeśli panicznie boisz się tego tematu, masz problem. Musisz się przełamać. Rozmawiaj o awansie, używając konkretów, merytorycznych argumentów, a nie emocji czy błagalnych tyrad. Możesz zacząć od tego, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie.
Wymień nowe umiejętności, przypomnij osiągnięcia i dodatkowe zadania, w których uczestniczyłeś.
Nie warto argumentować, że kolega na tym samym stanowisku przy sąsiednim biurku zarabia więcej. Lepiej pokaż, co firma zyska, inwestując w Ciebie, w jaki sposób jesteś w stanie ją wspomóc.

Argumentacja to klucz do sukcesu
Źle umotywowana prośba o podwyżkę może tak skończyć.
 

5. Buduj swoją markę programisty


Będziesz miał o wiele łatwiejsze zadanie w walce o awans lub podwyżkę, gdy zbudujesz swoją własną markę jako Software Developer. To również dobry sposób na znalezienie nowej, zdecydowanie lepszej pracy. Co prawda programiści nie mają większego problemu ze zmianą pracodawcy, ale koderzy bardziej znani, o ugruntowanej marce mają szansę na bardziej atrakcyjne oferty w prestiżowych firmach. W budowaniu własnej marki ważne jest to, w jaki sposób będziesz prezentował się w internecie. Zadbaj o odpowiednie konstruowanie swoich profili w mediach społecznościowych, kreuj swój wizerunek, dziel się ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami ze społecznością programistów (np. za pomocą blogów, wpisów na forach internetowych, aktywnie korzystając z takich portali, jak Stack Overflow czy GitHub itd.). Bierz udział również w życiu społeczności koderskiej poza internetem, uczestnicząc w konferencjach, warsztatach i spotkaniach. W ten sposób tworzysz rodzaj presji na przełożonego, który wie, że jesteś doceniany poza firmą, masz pozycję eksperta w środowisku IT. Czy szef może pozwolić sobie na utratę takiego pracownika?
 

6. Nie szantażuj


Stawianie szefa pod ścianą i szantażowanie zmianą pracy to jeden z pięciu najczęstszych błędów, które przekreślają szansę na otrzymanie podwyżki. Nikt nie lubi być pod presją, a już szczególnie szef w konfrontacji ze swoim pracownikiem. Może się to skończyć nieprzyjemnie. Nawet jeśli masz mocną pozycję w firmie, jesteś kluczowym ogniwem zespołu i rzeczywiście dostaniesz podwyżkę, często będzie to sytuacja tymczasowa. Przełożony od razu nastawi się do Ciebie negatywnie i zacznie szukać Twojego następcy. W rezultacie Twoja pozycja w firmie zamiast się wzmocnić osłabnie i prędzej czy później będziesz musiał zmienić pracę. Przełożony nie będzie chciał pracować z kimś, do kogo stracił zaufanie. Dlatego porzuć myśl o małym szantażu na rzecz tego, o czym napisaliśmy w punkcie 4 (merytoryczne argumenty).

Szantaż to nie jest najlepsza strategia
Wysyłanie żądania podwyżki swojemu szefowi to nie jest najlepszy pomysł.
 

7. Podaj konkretną sumę


Brak przygotowania pracownika do rozmowy z pracodawcą o podwyżce to kolejny powód porażki w negocjacjach płacowych. Nic dziwnego, trudno rozmawiać o konkretach z kimś, kto tych konkretów nie zna. Nie możesz przyjść na spotkanie z szefem i rzucić jedynie, że chcesz więcej zarabiać. Zaraz potem będziesz musiał określić, ile to jest dokładnie Twoje „więcej”. Dlatego zanim przystąpisz do negocjacji, zrób research, wypytaj znajomych, ile zarabiają na danym stanowisku. Możesz również skorzystać z informacji z różnych raportów płacowych, których nie brakuje w internecie. Możesz też po prostu przejrzeć oferty pracy obecne na rynku, pracodawcy IT coraz częściej pokazują widełki.
Pamiętaj jednak, żeby podać stawkę, która z jednej strony będzie adekwatna do tego, co proponuje rynek i do możliwości finansowych pracodawcy, a z drugiej – będzie możliwa do obniżenia podczas negocjacji, ale nadal akceptowalna.
 

8. Znajdź innego pracodawcę


Na koniec rozwiązanie, które warto potraktować jako ostateczność – zmiana pracodawcy. Nie jest to zjawisko rzadkie w branży IT. W Polsce Software Developerzy zmieniają zatrudnienie średnio co 2 lata, a na przykład w Stanach Zjednoczonych – co 18 miesięcy. Jeśli zrobiłeś wszystko, o czym napisaliśmy powyżej, a mimo to nie otrzymałeś podwyżki lub awansu, masz dwa wyjścia: zacisnąć zęby i spróbować ponownie za jakiś czas lub znaleźć nowego pracodawcę. Decyzja należy tylko do Ciebie. Jeśli uznasz, że niczego nowego już nie osiągniesz w dotychczasowej firmie, szukaj nowych możliwości. Nie rób tego jednak pod wpływem impulsu lub zdenerwowania. Ochłoń, przemyśl wszystko od nowa. Tutaj znowu zaproponujemy coś od nas, nooo ale po to jesteśmy ;) i Lista Pracodawców IT, których możesz wybrać po technologiach, mieście i po prostu obserwować ich dostając na skrzynkę alerty z nowymi ofertami pracy u konkretnego pracodawcy.

This is fine
Ważne by nowego pracodawcy szukać "na spokojnie", ale nie można też ze spokojem przesadzać.

Podwyżka lub awans mogą być nowym etapie w Twojej karierze zawodowej. Jeśli uznasz, że zbyt długo pozostajesz w tym samym miejscu jako programista, zacznij działać. Wejście na kolejny szczebel kariery to naturalny proces, dlatego nie bój się wykonać tego kroku. Zrób to jednak z głową