Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.07.20175 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Java dla żółtodziobów. Jak się uczyć, czego unikać.

Java to obiektowy język programowania, który po raz pierwszy pojawił się w 1996 roku za sprawą firmy Sun Microsystems. Jednak pracę nad Javą trwały już od 1991 roku w ramach projektu określanego nazwą „Green”. Dziś to jeden z najbardziej pożądanych języków w branży IT.

Według TIOBE Index Java to obecnie najpopularniejszy język programowania na świecie. Należy podkreślić, że Java zajmuje pozycję lidera już od 2002 roku, a jeszcze w 1997 roku klasyfikowany był na 12 pozycji najpopularniejszych języków programowania. Od tamtego czasu Java podbiła serca wielu koderów, a w 2015 roku została uznana nawet za Język Programowania Roku. Koderzy specjalizujący się w Javie należą do najlepiej opłacanych programistów. Nic dziwnego, że wiele młodych osób marzy o tym, aby poznać tajniki programowania w Javie i być w elicie koderów. Właśnie dla takich żółtodziobów przygotowaliśmy nasz krótki poradnik na temat nauki języka Java.

Kursy online

Internet to idealne źródło wiedzy, ale również dostęp do wielu różnych kursów online. Wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych propozycji takich internetowych tutoriali.

  • JavaStart – polski serwis, który oferuje kursy Java na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a także tutoriale JavaEE. Osoby początkujące nauczą się tam również obsługi najpopularniejszego obecnie frameworku do programowania w Javie – Spring. Przy okazji można skorzystać z kursów programowania aplikacji mobilnych na platformę Android. Jeszcze kilka lat temu kursy były darmowe, ale obecnie dostępne są tylko płatne tutoriale. Na szczęście ich koszt nie jest duży (od 80 do 100 zł).

  • TutorialsPoint – anglojęzyczny serwis, który udostępnia wiele różnych kursów najpopularniejszych technologii i języków programowania. Twórcy portalu chwalą się liczbą 20 mln użytkowników miesięcznie. Znajdziemy tam również przystępny kurs online najnowszej odsłony Javy, opatrzonej numerem 8.

  • Cave of Programming – kolejny serwis dla znających język angielski. Znajdziemy tam dużo ciekawych kursów, również dotyczących Javy. Część jest płatna, ale niektóre tutoriale są darmowe. Przykładem może być „Java for Complete Beginners”, składająca się z dużej liczby krótkich nagrań wideo.

  • Code Academy – bardzo znany serwis z licznymi kursami programowania, od kodowania stron internetowych po obsługę zaawansowanych frameworków. To również dobra propozycja dla osób, które chcą się uczyć Javy. Wystarczy utworzyć darmowe konto i już można zdobywać wiedzę.

Książki

Także książki mogą być ważnym wsparciem w nauce programowania. Co prawda źródła drukowane nie są tak szybko aktualizowane, jak dokumentacje i kursy dostępne w internecie, ale nierzadko pomagają zrozumieć różne zawiłości kodowania. Żółtodziobom proponujemy zwrócić uwagę na następujące pozycje wydawnicze:

  • Head First Java – na początek bardzo nietypowy podręcznik dla osób rozpoczynających przygodę z językiem Java. To solidna porcja wiedzy, ale bez konieczności brnięcia przez ogromne partie tekstu. Autorzy przybliżają zagadnienia związane z Javą w formie ilustracji, zagadek, wywiadów z obiektami Javy itp. Prawdziwa nauka poprzez zabawę.

  • Java. Przewodnik dla początkujących – bardzo dobry podręcznik dla początkujących. Nie tylko można poznać wszelkie niuanse związane z Javą, ale również mocne i słabe strony tego języka programowania.

  • Java Podstawy – kolejna ciekawa pozycja wydawnicza dla początkujących adeptów Javy. Autorzy poruszyli tu bardzo wiele tematów, każdy z nich przybliżając w drobiazgowy sposób. Warto wracać do tej książki wielokrotnie, również, gdy osiągnie się już pewną biegłość w programowaniu.

  • Praktyczny kurs Java – bardzo pomocny podręcznik dla początkujących, którego autorem jest Marcin Lis. Książka omawia Javę od absolutnych podstaw, zagłębiając się z czasem w coraz bardziej złożone zagadnienia.

Zadania online

Skuteczna nauka nie może ograniczać się jedynie do teorii. Warto sprawdzać także swoją wiedzę w praktyce. Doskonale nadają się do tego różne zadania programistyczne, których nie brakuje w internecie.

  • CoderByte – dobre miejsce, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, biorąc udział w różnych wyzwaniach programistycznych. Warto tam zaglądać, nie tylko ucząc się Javy.

  • CodeEval – zadania programistyczne dla 26 języków na czele z Javą. Bardzo popularny serwis, w którym wielu koderów próbuje swoich sił w rozwikłaniu problemów o zróżnicowanym stopniu komplikacji.

  • CodeChef – kolejny anglojęzyczny serwis z dużą ilości zadań. Możliwość udziału również w konkursach.

  • Programmr – duża porcja zadań dla programistów specjalizujących się w różnych technologiach. Jest także obszerny dział dotyczący języka Java.

Społeczność Java

Aktywne uczestnictwo w grupach dyskusyjnych i społeczności języka programowania Java to również element nauki i poznawania specyfiki tej technologii.

  • Polish Java User Group – nasza rodzima grupa sympatyków języka Java, która działa bardzo prężnie, organizując między innymi spotkania z polskimi i zagranicznymi specjalistami od Javy.

  • GitHub – to miejsce w internecie, gdzie spotykają się programiści z różnych stron świata specjalizujący się w różnych technologiach. Nie brakuje tam również koderów Javy. Warto analizować dostępne na GitHub repozytoria.

  • Java Forums – prężnie działające forum, gdzie można znaleźć wiele interesujących informacji. Warto tam również zadawać pytania. Użytkownicy z reguły bardzo szybko odpowiadają.

Bootcampy

Czas na trochę prywaty. Na naszym portalu zbieramy też oferty szkoleń. I oczywiście mamy w ofercie bootcampy dotyczące Javy. Są to długie szkolenia, które pozwalają na zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami pod okiem doświadczonych osób. Zapraszamy do ich przejrzenia

Jak być lepszym koderem Javy?

Aby być lepszym programistą Javy, rozwijać się szybko pod względem wiedzy technicznej, ważne jest nie tylko, jak się uczymy, co robimy w tym kierunku, ale również to, czego unikamy. Błędy popełniane w procesie uczenia się nie tylko bywają irytujące i zniechęcają do wysiłku, ale również spowalniają uczenie. Dlatego najpierw kilka słów o tym, czego unikać.

Przede wszystkim warto zrezygnować z nadmiernego, naiwnego optymizmu, że opanujemy Javę w kilka dni bez względu na to, co sugerują slogany dołączane do niektórych kursów (szczególnie płatnych). Aby poznać jakąkolwiek technologię na przyzwoitym poziomie, potrzeba czasu, wielu napisanych linijek kodu, rozwiązania niejednego problemu programistycznego. W ten sposób wiedzę teoretyczną podpieramy doświadczeniem. Nie chodzi przecież o to, aby wykuć wszystko na pamięć. Warto także zdawać sobie sprawę, że książki, chociaż pomocne w edukacji, nie mogą stanowić jedynego źródła wiedzy. Java i technologie z nią związane rozwijają się błyskawicznie i słowo drukowane często nie nadąża za tymi zmianami. Dlatego trzeba nauczyć się korzystać z dokumentacji i informacji umieszczanych w internecie (przeważnie anglojęzycznym).

Na początku nikt nie będzie alfą i omegą, więc błądzenie, pisanie niedopracowanego kodu, nietrafione założenia to normalna rzecz. Ważne by z tych błędów nauczyć się czerpać wnioski. Dlatego nie można spoczywać na laurach. Nawet pierwsze kroki w płatnej pracy to będzie głównie nauka. Potrzeba odpowiedniego nastawienia by od współpracowników czerpać jak najwięcej. Praca z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami to najszybsza droga do nauki nie tyle podstaw języka, a podstaw rzemiosła jakim jest programowanie.

<p>Loading...</p>