Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
31.05.20173 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Dzień Dziecka. Co dla przyszłych programistów?

Dzień Dziecka. Co dla przyszłych programistów?

Zbliża się kolejny dzień dziecka, a wraz z nim powraca dylemat: jaki prezent kupić maluchowi? Jeśli jeszcze nie nabyliście odpowiedniej zabawki dla waszego syna, córki, siostrzeńca, siostrzenicy, syna sąsiadów itd., a maluch interesuje się programowaniem, komputerami i ma smykałkę techniczną, warto pomyśleć o specjalnej kategorii zabawek – mowa tu o produktach dla dzieci, które można w łatwy sposób programować, przy okazji pogłębiając swoją koderską pasję i poznając tajniki prostego jeszcze, ale jednak, kodowania. Jakiś czas temu w artykule „Kod Lego” skupiliśmy się na tego rodzaju zabawkach duńskiego producenta, ale przecież nie tylko ta marka specjalizuje się w tego rodzaju produktach. Dziś podpowiadamy, co możecie kupić w prezencie na dzień dziecka przyszłemu programiście. Oto nasze gorące zestawienie.

1. Lofi Robot

Na początek polski Lofi Robot, który już od kilku lat podbija serca najmłodszych użytkowników. To właściwie zestaw, za którego pomocą można budować roboty i inne, proste zabawki. Co ciekawe, jest tutaj wiele elementów drewnianych, do tego przewody i śrubki. Wszystko to pozwala na łatwe i szybkie łączenie poszczególnych części w różnych konfiguracjach. W rezultacie otrzymujemy zabawki, które potrafią omijać przeszkody i wykonują polecenia użytkownika. Lofi Robot wykorzystuje język programowania Scratch, który powstał specjalnie z myślą o dzieciach. Do tego zabawka używa także sterowników Arduino. Oczywiście za pomocą aplikacji mobilnej można sterować robotami, używając do tego technologii Bluetooth.

2. Dash i Dot

Tym razem dwa sympatyczne roboty dla dzieci od 5 lat. Żywe kolory i ciekawy design to elementy, które robią tu duże wrażenie, ale dla dzieci pewnie nie będą najważniejsze. O wiele istotniejsze jest to, że Dash i Dot gwarantują niezłą zabawę (przyznaję, że nawet dorosła osoba nie może się od tego oderwać). Roboty nie są duże, ale za to producent wyposażył je w mnóstwo sensorów, które zapewniają zabawkom dużą interaktywność. Dash i Dot są na tyle sprytne, że mogą odnajdywać przedmioty, reagują na głos użytkownika, a nawet śpiewają i tańczą. Tak naprawdę robią to, co zostanie zaprogramowane z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Dzieci mogą dowiedzieć się tutaj naocznie, co oznacza tworzenie zdarzeń, czym są algorytmy, jak tworzyć pętle i jak wykorzystywać inne elementy programowania.

3. Makeblock mBot

Bardzo ciekawe zestawy konstrukcyjne, z których można zbudować różnego rodzaju roboty o bardzo sympatycznym wyglądzie. W zależności od wersji zestawy zawierają różne ilości części, ale łączy się je tak samo szybko i już w kilkanaście minut dziecko może zgłębiać tajniki elektroniki, robotyki i programowania. Makeblock bazuje na Arduino i Scratch 2.0. Dzięki graficznym bloczkom w aplikacji mobilnej nawet najmłodsi mogą budować proste programy i planować różne działania robota. Co ciekawe, można łączyć Makeblock z klockami Lego.

4. Lego Mindstorms

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć chociaż jednej zabawki marki Lego. Postawiliśmy na jedną z najpopularniejszych serii, czyli na Mindstorms, która podbija rynek już od roku 1998. W ciągu tych kilkunastu lat pojawiło się kilka różnych wersji zestawów z coraz większymi możliwościami technicznymi. Lego łączy tutaj unikalne oprogramowanie z technologią Bluetooth, a nawet Wi-Fi. Tak naprawdę to duża frajda z zabawy nie tylko dla najmłodszych. Niejeden dorosły koder przyznaje, że lubi bawić się Mindstorms.

5. Code a pillar

Na koniec propozycja od firmy Fisher-Price. Chodzi tutaj o Code a pillar, czyli o bardzo sympatyczną gąsienicę, którą pobawią się nawet 3-letnie maluchy. Nieco starsze dzieci mogą dodatkowo użyć aplikacji mobilnej do sterowania zabawką, tworząc w ten sposób sekwencje, programując jej zachowanie, a nawet rozwiązują proste problemy programistyczne. Gąsienica składa się z 9 elementów (każdy działa w inny sposób), które można bardzo łatwo łączyć w różnych konfiguracjach.

Na koniec chcielibyśmy życzyć wszystkim dzieciom, z okazji ich święta, dużo radości, możliwości rozwijania ich pasji i nieginącej nigdy ciekawości świata. Życzymy Wam samych sukcesów w przyszłym programowaniu i nie tylko. Liczymy, że dorośli koderzy przekażą wam te życzenia od Bulldogjob.

<p>Loading...</p>