Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Certyfikaty IT - które warto posiadać?

Zobacz 4 certyfikaty z różnych dziedzin, które warto mieć w zanadrzu.
Certyfikaty IT - które warto posiadać?

„Certyfikat lekiem na całe zło" – chciałoby się sparafrazować starą polską piosenkę. I tak, i nie. Sprawa nie jest wcale taka oczywista. Wiadomo, że lepiej mieć certyfikat, niż go nie mieć, ale certyfikacja nie załatwi wszystkiego. Rozdarcie widać u samych programistów, którzy w badaniach w większości są zdania, że dobry specjalista nie potrzebuje certyfikatu, bo jego umiejętności potwierdzane są przez efekty pracy i podejmowane decyzje. Z drugiej strony podobny odsetek (60%) programistów mówi, że certyfikaty są bardzo ważne w procesie rekrutacji.

Za, a nawet przeciw

Wydaje się, że kilka certyfikatów zwiększa szansę na zdobycie pracy w upatrzonej firmie i pomaga w rozwoju kariery. Nie przez przypadek w wielu ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawia się kwestia certyfikacji. Ale przecież certyfikacja nie jest tylko dla pracodawców. Certyfikaty porządkują rozwój, oznaczają podnoszenie umiejętności, dają poczucie, że stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie.

Dla wielu programistów certyfikat równa się awans, chociaż różnie z tym bywa. Problem polega na tym, że same papiery niewiele dają, trzeba je podbudować odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Wtedy certyfikacja staje się wisienką na torcie, a dodatkowe uprawnienia potwierdzone egzaminami mogą pomóc w zdobyciu lepszej pracy. Certyfikat ułatwia „sprzedanie” swoich usług. Na jakie więc stawiać? To zależy między innymi od obszaru, w którym się specjalizujesz.

Certyfikaty dla programistów - przykłady

The Microsoft Certified Solutions Developer

Certyfikaty MCSD cieszą się dużym uznaniem, bo potwierdzają umiejętności programowania aplikacji dla różnych produktów Windows. Są różne specjalności, na przykład Web Applications, App Builder, SharePoint Application, Universal Windows Platform, Application Lifecycle Management czy Azure Solutions Architect.

Oracle Certified Professional

Program certyfikacyjny Oracle, który potwierdza umiejętności związane z produktami oferowanymi przez ten koncern. To tak naprawdę drugi krok po Oracle Certified Associate, ale nie ostatni. Wyższe poziomy to: Oracle Certified Master, Oracle Certified Expert i Oracle Certified Specialist.

Java SE Programmer

Pozostajemy w kręgu Oracle, tym razem dla programistów Java. Wraz z kolejnymi jej wersjami pojawiają się również kolejne wersje certyfikatów na różnych poziomach, na przykład OCPJP (Oracle Certified Professional, Java SE Programmer), gdzie egzamin ma formę wielokrotnego wyboru i składa się z 60 pytań, na które należy odpowiedzieć w czasie 150 minut. Do zaliczenia potrzeba 61% punktów.

Certified Secure Software Lifecycle Professional

Tym razem certyfikat, który potwierdza wiedzę w obszarze bezpiecznego programowania, co ma duże znaczenie w dobie coraz większych cyberzagrożeń. Posiadacz takiego certyfikatu może pochwalić się zaawansowaną wiedzą na temat unikania luk w oprogramowaniu. Taki specjalista w zespole developerskim to również większa wiarygodność firmy.

Nie przegap treści Bulldogjob
Subskrybuj artykuły

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej