Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.05.20204 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Ciekawe aplikacje w Ruby on Rails

Dowiedz się, które popularne aplikacje webowe stworzone zostały we frameworku Ruby on Rails.

Ciekawe aplikacje w Ruby on Rails

Programiści Ruby należą do pierwszej dziesiątki najlepiej opłacanych koderów na świecie, jak wynika z analizy portalu Stack Overflow. To właśnie w tym języku został napisany framework Ruby on Rails, bardzo chętnie wykorzystywany do szybkiego tworzenia aplikacji webowych.

Autor Ruby on Rails, duński programista David Heinemeier Hansson, zauważył, że aplikacje webowe są w wielu aspektach bardzo do siebie podobne, a to oznacza, że programując je, trzeba często zmierzyć się z takimi samymi problemami. W ten sposób powstała idea frameworku, który automatyzuje wiele czynności, a koderzy otrzymali do dyspozycji open source’owy Ruby on Rails.

Wspomnieliśmy już, że specjaliści od Ruby należą do jednych z najlepiej opłacanych na świecie koderów, ale również sam język Ruby jest uważany przez wielu programistów za jeden z najpiękniejszych i bardzo intuicyjnych. Podobnie jest z frameworkiem Ruby on Rails. Nic dziwnego, że wykorzystano go tworzenia ogromnej ilości aplikacji webowych, w tym również bardzo znanych na całym świecie, z których zapewne sami korzystacie na co dzień. Oto przykłady takich aplikacji stworzonych w Ruby on Rails.

Twitter

To bez wątpienia najbardziej znany serwis, do którego budowy wykorzystano Ruby on Rails. Jack Dorsey, pomysłodawca Twittera, tłumaczył, że wraz ze swoim zespołem programistów zdecydował się na ten właśnie framework, ponieważ dzięki niemu można pracować szybko, błyskawicznie wprowadzać nowe funkcje i zmiany. Dzięki temu, że Ruby on Rails dostarcza szkieletu kodowania, dodawanie prostych, drobnych elementów nie pociąga za sobą konieczności dużych prac programistycznych. Miłość do Ruby on Rails nie przeszkodziła jednak z czasem inżynierom Twittera porzucić ten framework na rzecz Javy.

GitHub

Kolejny znany serwis, który powstał z wykorzystaniem frameworku Ruby on Rails. Nie trzeba go specjalnie przedstawiać programistom, ponieważ większość z nich korzysta z niego na co dzień. GitHub został uruchomiony w 2008 roku i szybko odniósł ogromny sukces. W 2016 roku korzystało z niego ponad 14 milionów użytkowników, którzy mieli do dyspozycji 35 milionów repozytoriów.

AirBnB

Osoby, którym zdarzało się rezerwować pokoje lub apartamenty przez internet, na pewno zetknęły się już z serwisem AirBnB. Portal powstał w USA i wiele lat temu rozpoczął ekspansję na cały świat (w Polsce pojawił się w 2012 roku). Ten serwis również związany jest z Ruby on Rails, ponieważ to właśnie ten framework wykorzystano do przygotowania portalu i użyto między innymi przy integracji systemu płatności, do przygotowania szablonów e-maili i innych narzędzi.

SlideShare

Niezwykle popularne miejsce w sieci (60 milionów użytkowników miesięcznie i 60 milionów odsłon), gdzie można udostępniać różnego rodzaju prezentacje. SlideShare został uruchomiony pierwotnie jako aplikacja dla LinkedIn i okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś SlideShare to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe informacje, ale również prężnie działająca społeczność.

Bloomberg

Bloomberg to jedna z najsłynniejszych i największych agencji, które zajmują się finansami i kwestiami gospodarczymi. Również serwis tej agencji został zbudowany w oparciu o Ruby on Rails. Dzięki niemu stworzono także bardzo intuicyjny interfejs, który w łatwy sposób pozwala użytkownikom korzystać na przykład z różnych tabel i wykresów, filmów oraz aplikacji internetowych.

Kickstarter

Crowdfundingowa strona internetowa, gdzie można zbierać pieniądze na realizację różnych pomysłów i projektów z różnych dziedzin życia. Serwis został zrealizowany przy użyciu Ruby on Rails w 2009 roku i od tamtego czasu zyskał ogromną liczbę użytkowników. Framework ułatwił przygotowanie bardzo intuicyjnego, prostego, a jednocześnie bardzo wygodnego interfejsu. Wykorzystano go również do przygotowania systemu płatności.

Shopify

Kanadyjska platforma e-commerce z siedzibą w Ottawie, ułatwiająca budowanie własnych sklepów internetowych. W sieci działa od 2004 roku. Wiele funkcji Shopify zostało przygotowanych przy użyciu Ruby on Rails, między innymi śledzenie zamówień czy system płatności przy użyciu kart kredytowych.

Yellow Pages

Serwis wystartował w 2012 roku i szybko zyskał popularność na całym świecie. Yellow Pages to łatwy sposób na szukanie lokalnych ofert dla biznesu. To jedna z największych witryn w internecie, a do tego została właśnie przygotowana w oparciu o Ruby on Rails. Warto dodać, że sama koncepcja żółtych stron jest dużo starsza i wiąże się z drukowanymi książkami telefonicznymi.

inFakt

Tym razem polski akcent w naszym zestawieniu aplikacji webowych w Ruby on Rails. Tym razem chodzi o serwis do fakturowania, który umożliwia wystawianie i przesyłanie dokumentów księgowych do kontrahentów. Można tam również tworzyć bazę klientów i przypominać o płatnościach. Warto dodać, że Ruby jest używany tutaj również do tworzenia faktur w PDF i do backupów.

Bulldogjob

Na koniec chcemy się również krótko pochwalić, że nasz portal także powstał przy użyciu Ruby on Rails i możemy znaleźć się w tym szacownym gronie ciekawych aplikacji webowych. Podobnie, jak wiele innych serwisów www, postawiliśmy na dobry, sprawdzony framework, który na co dzień ułatwia nam pracę, gdy wprowadzamy mniejsze lub większe zmiany.

<p>Loading...</p>