Workcation. Kodowanie pod palmami.

Workcation to termin coraz popularniejszy i coraz częściej pojawiający się w środkach masowego przekazu, a nawet w portalach społecznościowych pod zdjęciami z malowniczych miejsc. Co się kryje za tym tajemniczym określeniem? Już sama nazwa naprowadza na rozwiązanie zagadki – workcation to połączenie pracy (work) i wakacji (vacation). Ten trend wzbudza zainteresowanie coraz większej liczby pracowników i firm z różnych branż, a szczególnie IT, które powszechnie wykorzystują nowoczesne technologie i internet do pracy, co jest najczęściej niezbędne w przypadku workcation. Skąd takie zainteresowanie łączeniem pracy z wakacjami?

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że dużym sprzymierzeńcem koncepcji workcation jest fakt, że nie potrafimy już odpoczywać. Przyznajcie się, z czym Wam się kojarzy czas wolny i bezczynność? Wiele osób nie odważy się potwierdzić, że odpoczywanie postrzegają przede wszystkim jako stratę czasu. Jeśli dodać do tego jeszcze coraz powszechniej wykorzystywaną technologię mobilną i internet, otrzymamy warunki idealne do rozwoju workcation. Badania firmy Regus pokazują, że jeden na trzech Polaków pracuje w czasie wolnym. Mało tego, 25% naszych rodaków poświęca na pracę do 3 godzin dziennie w czasie urlopu. Dodatkowo okazuje się, że pod względem wypoczywania plasujemy się na trzeciej pozycji od końca wśród krajów OECD. Natomiast PayU sprawdziło, że w czasie wakacji 81% badanych korzysta z internetu, w tym niemal jedna czwarta robi to w celach zawodowych. Nic dziwnego, że koncepcja łączenia pracy z wakacjami zyskuje coraz więcej zwolenników w ostatnich latach.

Oczywiście workcation samo w sobie nie musi być wcale złym rozwiązaniem, a czasami jest wręcz jedyną okazją, żeby wyjechać na wakacje w malownicze, egzotyczne miejsce.

Zalety i wady łączenia pracy z wakacjami

Z workcation chętnie korzysta nie tylko coraz więcej freelancerów-programistów, ale także specjaliści IT zatrudnieni na etatach. Wszystko dlatego, że coraz więcej pracodawców dostrzega zalety łączenia pracy z wakacjami. Przykładem jest firma Cloudsider, która już w 2013 roku zabrała wszystkich swoich pracowników na tydzień na Majorkę. Nie był to jednak urlop, ale właśnie workcation. Po śniadaniu pracownicy zasiadali przy basenie lub w hotelowej sali konferencyjnej i przed komputerami wykonywali swoje zadania, a po pracy oddawali się relaksowi, pływali, zwiedzali itd. Podobnie postąpił w 2016 roku wrocławski software house Droids On Roids, który zabrał 30 pracowników na Bali aż na miesiąc.

W branży IT i w przypadku programistów nie ma większego problemu, aby zorganizować pracę poza biurem, z dowolnego miejsca na świecie. Wielu koderów pracuje przecież na co dzień zdalnie. Kodowanie pod palmami może być tak samo efektywne, jak w biurze, a nawet przyjemniejsze. Pracownicy korzystający z workcation wyjeżdżają najczęściej w jakieś atrakcyjne miejsce, nierzadko egzotyczne (branża turystyczna coraz częściej dysponuje już specjalnymi ofertami tego rodzaju wyjazdów). Tam pracują przez część dnia, łącząc się z biurem przez internet i korzystają z miejscowych atrakcji oraz wypoczynku. Za wszystko płaci oczywiście pracodawca, ponieważ nie jest to urlop, a pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie.

Zwolennicy workcation podkreślają przede wszystkim, że praca w takich warunkach wzmacnia motywację i ducha zespołu, pozwala pracownikom lepiej się poznać, a także przy okazji poznać pracowników innych firm, które korzystają z workcation i podpatrzeć ich rozwiązania. Tego rodzaju wyjazdy to doskonały sposób na oderwanie się od codziennej rutyny. Workcation uczy zachowywania równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, uczy elastyczności, a nierzadko jest to również jedyna okazja, aby zobaczyć niezwykłe, być może egzotyczne miejsce.

Nie ma jednak tak dobrze, żeby były tylko pozytywne strony workcation. Przeciwnicy takich wyjazdów zwracają uwagę, że to nie są prawdziwe wakacje, ponieważ nadal pozostajemy w pracy, a czas na odpoczynek i relaks jest ograniczony. Mimo że jesteśmy w innym otoczeniu, nadal musimy zmagać się z problemami zawodowymi, co może rodzić frustrację. Zbliżający się deadline i kłopoty z jego dotrzymaniem mogą budzić złość i zamienią wypoczynek w pięknym otoczeniu w piekło. Nie znaczy to jednak, że tak rzeczywiście będzie. Zalety workcation wydają się jednak przewyższać ewentualne minusy.

Workcation – jakie wybrać miejsce?

Workcation rządzi się swoimi prawami i warto pamiętać, że nie jest to jedynie beztroski wypoczynek, ale również praca. Z tego powodu warto wybrać miejsce wyjazdu z dużą dokładnością. Dotyczy to zarówno wypraw organizowanych przez pracodawców, jak i wyjazdów freelancerów. Przede wszystkim musi to być miejsce, gdzie bez problemu będziemy mogli korzystać z Wi-Fi. Nie ma sensu wyjeżdżać tam, gdzie przesyłanie danych będzie ograniczone. Takie miejsce pobytu może być świetne podczas zwykłego urlopu, ale w czasie workcation wywoła tylko złość.

Nie można zapominać, że wybrany hotel lub ośrodek musi także zapewniać wygodne miejsce dla pracowników w czasie wykonywania służbowych obowiązków. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jedne osoby będą wolały klimatyzowaną salę, inne – leżak przy basenie i laptop. Przyda się przy tym darmowa kawa i napoje chłodzące. Warto także wybrać taki region, który będzie dobry zarówno do pracy, jak i odpoczynku, najlepiej bez ogromnych upałów lub codziennie padających deszczy. Na szczęście coraz więcej biur podróży posiada w swojej ofercie specjalne wycieczki workcation. To oznacza, że każdy znajdzie dla siebie atrakcyjne miejsce do pracy i odpoczynku.

Jeśli macie ochotę poczytać więcej o wypoczętym programiście, zapraszamy do lektury naszego artykułu, który znajdziecie tutaj.