Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Co motywuje programistę?

Sprawdzamy, co tak naprawdę zachęca programistów do większego zaangażowania i powstrzymuje ich od zmiany pracy. 
Co motywuje programistę?

Motywacja jest corocznie brana pod lupę w badaniach Ipsos „Barometr Pracownika”. Ich wyniki zdecydowanie mogą być dla pracodawców alarmujące. W 2015 roku polscy pracownicy plasowali się w grupie osób z największym spadkiem motywacji - był on dostrzegany przez 37% badanych. Wyżej znalazły się tylko grupy respondentów z Belgii (32%), Japonii (33%) i Francji (34%).

Stanowisko w sektorze publicznym, wiek 45+ - to główna charakterystyka badanych, którzy mieli do pracy najmniejszego ,,kopa''. Okazuje się, że najbardziej zmotywowani byli managerowie i osoby poniżej 30 roku życia. Ale pozytywne wyniki wśród millenialsów odzwierciedlają raczej klasyczne postawy osób wchodzących na rynek pracy, niż ,,efekt pokoleniowy''.

Trzeba przyznać, że motywacja i budowanie zaangażowania pracowników od lat należy do największych wyzwań działów HR, a największym orężem w walce o pracownika wciąż pozostają benefity pracownicze: programy prozdrowotne i oferta wellness, atrakcyjny design biura i dbanie o panującą w nim atmosferę, vouchery, możliwość pracy zdalnej.

Amerykański specjalista od zachowań ludzkich, Alfie Kohn, już kilkanaście lat temu pisał, popierając się szeregiem badań psychologicznych, że kreatywność i wewnętrzna motywacja mogą wręcz zanikać, gdy człowiek wykonuje pracę w zamian za nagrodę (pieniądze, wyróżnienie). Nagrody i bonusy nie załatwią więc tu całkowicie sprawy.Ciekawym trendem jest coraz częściej zauważalne porzucanie idei work-life balance. Oznacza to koniec sztywnego podziału między pracą, a czasem wolnym w myśl zasady, że praca - dzięki zapewnianym w niej warunkom i atmosferze - może umożliwiać realizację osobistych celów i rozwijanie zainteresowań. Można zwrócić uwagę, jak idea work-life integration wpasowuje się akurat w branżę IT. Niedawno CTO Piotr Sarnowski wspominał w artykule na naszych łamach o pasji, z którą podchodzą do kodowania programiści i możliwości korelacji prywatnych zamierzeń zespołu z celami biznesowymi.

Zanim przejdziemy do naszego ,,śledztwa'' dotyczącego motywacji devów trudno nam nie pominąć kolejnego pomysłu - tym razem HR-owców z chińskich firm informatycznych, gdzie ,,IT cheerleaderki'' stają się niemałym trendem. Przypominają programistom o kupionym przez nie lunchu, zagadują, grają w ping-ponga. Według HR-owca z jednej z tamtejszych firm, motywacja i efektywność programistów drastycznie wzrosła.

No dobrze, teraz pytamy samych zainteresowanych: co dostarcza im paliwa do jeszcze lepszej pracy?  Zebraliśmy kilka najczęściej powtarzanych motywatorów.

1. Ciekawy projekt

Potrafię skutecznie zmotywować się sam, jeśli dostanę ciekawy projekt do realizacji. Takie wyzwanie mnie napędza, daje kopa. Ale denerwuje mnie, kiedy ktoś ciągle mi przeszkadza, wtrąca się. Liczę na zaufanie, bo chcę sam pokazać, co potrafię.

Mariusz, Programista C# .NET

Wielu programistów bardzo lubi pracować przy ciekawych projektach, bo to dla nich wyzwanie i szansa na rozwój. Chodzi o ambitne zadania wymagające pomysłowości i nieszablonowych rozwiązań. Takie projekty wyciągają z rutyny, pozwalają odświeżyć głowę - milej przychodzić do pracy z ciekawości, nie tylko z obowiązku.


2. Wysoka jakość produktu

Zupełnie inaczej podchodzę do pracy, gdy wiem, że implementowana funkcjonalność będzie wykorzystywana przez wielu użytkowników, że wprowadza nową jakość.

Krzysztof, Programista systemów wbudowanych

Jeśli myślisz, że to, co robisz nie ma znaczenia, albo, że nikomu się nie przyda, od razu odechciewa się w tym dłubać. Programiści zwykle są ambitni i chcą pracować nad ważnymi rozwiązaniami. Oczywiście, czasem trzeba zrobić coś mniejszego, ale nawet wtedy powinna być to część znaczącej całości. Dostrzeganie sensu w tym, co się robi jest bardzo ważne. Najlepiej pokazać programiście szerszy obraz tego, nad czym pracuje i dać mu wolną rękę przy wyborze rozwiązania. 


3. Rozwijanie umiejętności

Nie lubię stać w miejscu. Muszę mieć poczucie, że ciągle się rozwijam, to mnie napędza. Kiedy uczę się czegoś wiem, że nie zmarnowałem czasu. Nawet, jeśli nigdy nie wykorzystam tej wiedzy w praktyce, zyskam szerszą perspektywę na różne problemy informatyczne.

Norbert, Starszy Programista SQL/PLSQL

Skoro programiści są ambitni, łatwo sie domyślić, że lubią poznawać nowe technologie, rozwiązania, języki. Dział HR może się więc wykazać ciekawymi szkoleniami. Czasem dobrze jest nauczyć się czegoś nawet bez związku z projektem, nad którym teraz pracujemy. Z niektórych umiejętności pracodawca skorzysta w przyszłości, z innych – być może nigdy. Jedno jest pewne - zyska zadowolonego pracownika. Bo kiedy programista rozwija się dzięki wsparciu firmy, po prostu bardziej mu się chce.


4. Bycie docenionym

Czy lubię być chwalony? A kto nie lubi! Każdy jest mniej lub bardziej próżny. Jeśli wykonałem kawał dobrej roboty, chciałbym wiedzieć, że zostało to docenione. Co w tym złego?

Paweł, Programista Ruby on RailsZ jakością pracy bywa różnie. Ale jeśli już człowiek zaangażuje się w obowiązki, a może nawet postara się bardziej niż musi, trzeba to zauważyć. Podobnie, gdy poradzi sobie z trudnym zadaniem. Programiści muszą mieć poczucie, że są ważni w danym projekcie i dobrze wykonują swoje zadania. Czasami wystarczy po prostu im to powiedzieć.

To tylko kilka najpopularniejszych czynników, które motywują developerów. Warto pamiętać, jak istotne są podstawowe kwestie: zapewnienie narzędzi, dokładny plan realizacji projektów.

Zobacz więcej na Bulldogjob

Masz coś do powiedzenia?

Podziel się tym z 80 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej
Rocket dog