Co Cię motywuje, programisto?

Wysokie zarobki, ciekawe projekty, uznanie, brak nadgodzin? Sprawdzamy, co tak naprawdę motywuje programistów i powstrzymuje ich od zmiany pracodawcy. Okazuje się, że pieniądze to jednak nie wszystko.

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowych bonusach firmowych, którymi pracodawcy chcą motywować developerów do większego zaangażowania. Dziś spróbujmy spojrzeć na to z perspektywy pracowników. Sprawy finansowe zostawmy na boku, bo akurat one są oczywiste.


Według badania IPSOS „Barometr Pracownika 2015”, 40% polskich pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. Nie podoba im się brak równowagi między pracą a życiem osobistym, narzekają na niskie zarobki czy po prostu znużenie. Chociaż 40% to dużo, niewielu pracodawców myśli, jak temu zaradzić. Mogą iść śladem pewnej chińskiej firmy informatycznej, która zatrudniła animatorki do motywowania programistów. Ale najlepiej jest zapytać samych zainteresowanych, co dostarcza im paliwa do jeszcze lepszej pracy. My zapytaliśmy. Zebraliśmy tu kilka najczęściej powtarzanych motywatorów.


1. Ciekawy projekt

Potrafię skutecznie sam się zmotywować, jeśli dostanę ciekawy projekt do realizacji. Takie wyzwanie mnie napędza, daje mi kopa. Ale denerwuje mnie, kiedy ktoś ciągle mi przeszkadza, wtrąca się. Liczę na zaufanie, chcę sam pokazać, co potrafię.

Mariusz, Programista C# .NET

Amerykański specjalista od zachowań ludzkich, Alfie Kohn, pisał kilkanaście lat temu w „Boston Globe”, że kreatywność i motywacja znikają, gdy człowiek wykonuje pracę tylko dla pieniędzy. To znaczy, że nagrody i bonusy nic tu nie pomogą. Wielu programistów bardzo lubi pracować przy ciekawych projektach, bo to dla nich wyzwanie i szansa na rozwój. Chodzi o ambitne zadania wymagające pomysłowości i nieszablonowych rozwiązań. Takie projekty wyciągają z rutyny, pozwalają odświeżyć głowę - milej przychodzić do pracy z ciekawości, nie tylko z obowiązku.


2. Wysoka jakość produktu

Zupełnie inaczej podchodzę do pracy, gdy wiem, że implementowana funkcjonalność będzie wykorzystywana przez wielu użytkowników, że wprowadza nową jakość.

Krzysztof, Programista systemów wbudowanych

Jeśli myślisz, że to co robisz nie ma znaczenia, albo że nikomu się nie przyda, od razu odechciewa się w tym dłubać. Programiści zwykle są ambitni i chcą pracować nad ważnymi rozwiązaniami. Oczywiście, czasem trzeba zrobić coś mniejszego, ale nawet wtedy to powinna być część znaczącej całości, prawda? Programista musi widzieć sens w tym, co robi. Najlepiej pokazać mu szerszy obraz tego, nad czym pracuje, i dać mu wolną rękę przy wyborze rozwiązania.


3. Rozwijanie umiejętności

Nie lubię stać w miejscu. Muszę mieć poczucie, że ciągle się rozwijam, to mnie napędza. Kiedy uczę się czegoś to wiem, że nie zmarnowałem czasu. Nawet jeśli nigdy nie wykorzystam tej wiedzy w praktyce, to zyskam szerszą perspektywę patrzenia na różne problemy informatyczne.

Norbert, Starszy Programista SQL/PLSQL

Skoro programiści są ambitni, łatwo sie domyślić, że lubią poznawać nowe technologie, rozwiązania, języki. Tutaj dział HR może się wykazać ciekawymi szkoleniami. Czasem dobrze jest nauczyć się czegoś bez związku z projektem, nad którym teraz pracujesz. Z niektórych umiejętności pracodawca skorzysta w przyszłości, z innych – nigdy. Ale na pewno zyska zadowolonego pracownika, bo kiedy programista rozwija się dzięki wsparciu firmy, po prostu bardziej mu się chce.


4. Bycie docenionym

Czy lubię być chwalony? A kto nie lubi! Każdy jest mniej lub bardziej próżny. Jeśli wykonałem kawał dobrej roboty, chciałbym wiedzieć, że zostało to docenione. Co w tym złego?

Paweł, Programista Ruby on Rails

 Z jakością pracy bywa różnie. Ale jeśli już człowiek zaangażuje się w obowiązki, a może nawet postara się bardziej niż musi, trzeba to zauważyć. Podobnie gdy poradzi sobie z trudnym zadaniem. Uznanie to jeden z podstawowych czynników motywujących. Pracodawca powinien doceniać swoich pracowników. Programiści muszą mieć poczucie, że są ważni w danym projekcie i dobrze wykonują swoje zadania. Czasami wystarczy po prostu im to powiedzieć.


To tylko kilka najpopularniejszych czynników, które motywują developerów, ale oczywiście można znaleźć ich o wiele więcej. Ważne są podstawowe kwestie jak zapewnienie narzędzi czy dokładny plan realizacji projektów. Kiedy tworzymy coś wartościowego i rozwijamy się przy tym, a inni doceniają nasz wkład, dużo chętniej przychodzimy do pracy. Konfucjusz mówił: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Byłoby idealnie! Chociaż to raczej nieosiągalny cel, dobrze przynajmniej iść w tym kierunku.