Co Cię motywuje programisto?

Wysokie zarobki? Ciekawe projekty? Uznanie? Brak nadgodzin? Sprawdzamy, co tak naprawdę motywuje do pracy programistów i powstrzymuje ich od zmiany pracodawcy. Okazuje się, że pieniądze to jednak nie wszystko.

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowych bonusach firmowych, jakie mają za zadanie nie tylko podnieść komfort pracy, ale także zmotywować programistów do jeszcze większego zaangażowania. Było to jednak spojrzenie z punktu widzenia pracodawcy, które niekoniecznie może pokrywać się z oczekiwaniami samych pracowników. Dlatego dziś spróbujemy spojrzeć na kwestię motywacji z perspektywy programistów. Sprawy finansowe zostawiamy z boku, ponieważ są zbyt oczywiste.

Według badania „Barometr Pracownika 2015”, przeprowadzonego przez firmę IPSOS, 40% polskich pracowników z różnych branż uważa, że ich motywacja do pracy spada. Wielu z nich wyraża niezadowolenie z niezachowania work-life balance, inni narzekają na zarobki lub, po prostu, na znużenie. Wydaje się, że nie wszyscy pracodawcy mają pomysł, jak rozwiązać ten problem. Można, oczywiście, iść śladem pewnej chińskiej firmy informatycznej, która zatrudniła kobiety-animatorki do motywowania programistów, ale może warto przede wszystkim, po prostu, zapytać samych zainteresowanych, co dostarcza im paliwa do jeszcze lepszej pracy. My zapytaliśmy. Oto rezultaty naszego krótkiego „śledztwa”. Zebraliśmy tu kilka najczęściej powtarzanych przez programistów motywatorów.

1. Ciekawy projekt

Potrafię skutecznie sam się zmotywować, jeśli dostanę ciekawy projekt do realizacji. Takie wyzwanie mnie napędza, daje mi „kopa”. Denerwuje mnie jednak, gdy ktoś ciągle mi przeszkadza w realizacji takiego projektu, wtrąca się nadmiernie. Liczę na zaufanie i możliwość pokazania tego, co potrafię.

Mariusz, Programista C# .NET

Amerykański specjalista od zachowań ludzkich, Alfie Kohn, pisał kilkanaście lat temu w „Boston Globe”, że kreatywność i motywacja znikają, gdy człowiek wykonuje postawione przed nim zadanie jedynie dla korzyści. To oznacza, że różne nagrody i bonusy nie są często skutecznym czynnikiem motywującym. Wielu programistów docenia przede wszystkim udział w ciekawych projektach, które nie tylko pozwalają im się rozwijać, ale również są wyzwaniem. To muszą być ambitne zadania, najlepiej wymagające kreatywności, poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. Takie projekty wyciągają z rutyny, pozwalają nabrać świeżości i sprawiają, że programista pojawia się w pracy nie dlatego, że musi, ale sprawia mu to przyjemność.

2. Wysoka jakość produktu

Zupełnie inaczej podchodzę do pracy, gdy wiem, że implementowana przeze mnie funkcjonalność będzie wykorzystywana przez bardzo wielu użytkowników i wprowadza nową jakość do danego projektu.

Krzysztof, Programista systemów wbudowanych

Nic tak nie działa deprymująco na pracę, jak poczucie, że wykonuje się niewiele znaczącą czynność lub pracuje się nad mało istotnym projektem, z którego będzie korzystała garstka użytkowników i to niezbyt często. Programiści to przeważnie ludzie bardzo ambitni i najczęściej chcieliby pracować nad rozwiązaniami wielkiej wagi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale nawet mniej odpowiedzialne zadania można odpowiednio umotywować, wyjaśnić. Programista musi widzieć sens w tym, co robi. Najlepiej dać mu wpływ na sposób rozwiązania problemu, wtedy będzie bardziej zdeterminowany.

3. Rozwijanie umiejętności

Nie lubię stać w miejscu. Muszę mieć poczucie, że ciągle się rozwijam. To mnie napędza. Jeśli poznaję nowe zagadnienia, wiem, że nie zmarnowałem czasu. Nawet, jeśli nigdy nie wykorzystam tej wiedzy w praktyce, to jednak zyskam szerszą perspektywę patrzenia na różne problemy informatyczne.

Norbert, Starszy Programista SQL/PLSQL

Wspomnieliśmy już, że programiści to najczęściej ludzie bardzo ambitni. Wielu z nich bardzo chętnie chłonie wiedzę, poznaje nowe technologie, rozwiązania i nowe języki programowania. W tym obszarze powinien również wykazać się dział HR, podchodząc elastycznie do propozycji szkoleń. Często programiści chcą poznawać nowe zagadnienia, które niekoniecznie wiążą się z aktualnie realizowanymi projektami. Wielu z nich doskonale wie, w jakim kierunku chce się rozwijać i pod tym kątem szukają szkoleń. Niektóre z tych umiejętności zostaną wykorzystane przez pracodawcę w przyszłości, a inne – nigdy. Ważne jednak, żeby umożliwiać takie szkolenia, ponieważ mają niezwykle silną moc motywującą. Programista rozwija się, w czym wspiera go firma, co z kolei nierzadko przekłada się na lepszą jakość pracy.

4. Bycie docenionym

Czy lubię być chwalony? A kto nie lubi? Każdy jest mniej lub bardziej próżny. Jeśli wykonałem kawał dobrej roboty, chciałbym wiedzieć, że zostało to docenione. Co w tym złego?

Paweł, Programista Ruby on Rails

 

Z jakością pracy bywa różnie. Ale jeśli już programista, podobnie jak każdy inny pracownik, zaangażuje się mocno w obowiązki i daje z siebie nawet nie 100, a 200 procent, oczekuje, że ktoś to zauważy. Podobnie jest, gdy doskonale poradzi sobie z trudnym zadaniem. Nic dziwnego, uznanie to jeden z podstawowych czynników motywujących. Pracodawca powinien doceniać swoich pracowników. Programiści muszą mieć poczucie, że są ważni w danym projekcie, że wykonują dobrze powierzone im zadania. Czasami wystarczy, po prostu, im to powiedzieć.  

Przedstawiliśmy tylko kilka najpopularniejszych czynników motywujących pracę programistów, ale oczywiście można znaleźć ich o wiele więcej, jak chociażby tak podstawowa kwestia, jak zapewnienie odpowiednich narzędzi, czy precyzyjne zaplanowanie prac przy realizacji projektów. Programista dobrze zmotywowany z przyjemnością przychodzi do pracy, która sprawia mu ona radość i satysfakcję. Nic dziwnego, już Konfucjusz wiele wieków temu mawiał: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Tego życzymy wszystkim pracownikom nawet, jeśli to nieco zbyt idealistyczne.