Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.04.20173 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jakich języków programowania warto się uczyć?

Jakich języków programowania warto się uczyć?

Prawdopodobnie nikt nie wie, ile jest tak naprawdę języków programowania na świecie. Jedne źródła mówią o kilkuset, inne o kilku tysiącach. Bez wątpienia jednak większość z nich nie jest powszechnie używana. W różnych rankingach pojawia się tylko część takich języków programowania – najpopularniejsze, często używane i nieustannie rozwijane. Sprawdzamy, jakich języków warto się dzisaj uczyć i jakie są najlepiej płatne, a tym samym poszukiwane przez pracodawców IT.

Najpopularniejsze języki programowania

Na świecie pojawia się wiele różnych rankingów popularności języków programowania, przygotowywanych przez znane portale dedykowane programistom lub przez firmy analityczne. Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych rankingów jest Index TIOBE, przygotowywany cyklicznie przez tę holenderską firmę. Według tego zestawienia obecnie najpopularniejszy na świecie jest język Java, chociaż w ujęciu rocznym stracił na popularności -5,8%. Drugie miejsce zajmuje C (-6,94% r./r.), trzecie – C++ (-1,36% r./r.), czwarte – C# (-0,22% r./r.), a na piątej pozycji uplasował się Python (+0,13% r./r.).

Warto teraz porównać to zestawienie z innymi rankingami. Jeden z najpopularniejszych portali dla programistów, czyli Stack Overflow, podał, że w 2016 roku królował bezapelacyjnie na jego łamach JavaScript (55,4% użytkowników portalu używało tego języka), natomiast na drugim miejscu znalazł się SQL (49,1%). Zwycięzca Indexu TIOBE, czyli Java, zajął dopiero trzecią pozycję (36,3%). Czwarte miejsce w obydwu rankingach wygląda identycznie – C# (30,9% Stack Overflow), natomiast TOP5 zamyka na amerykańskim portalu PHP (25,9%).

Również GitHub publikuje co roku własne zestawienie najpopularniejszych języków programowania. Podobnie jak na Stack Overflow, tutaj również bezkonkurencyjny okazał się JavaScript (+97% r./r.), natomiast Java uplasowała się na drugim miejscu (+63% r./r.), trzeci był Python (+54% r./r.), czwarty – Ruby (+66% r./r.), a na piątym miejscu znowu pojawił się PHP (+43% r./r.).

Już na podstawie tych trzech rankingów łatwo zauważyć, że niektóre języki programowania często się powtarzają. To przede wszystkim Java, która wysoko pojawia się we wszystkich wymienionych zestawieniach oraz JavaScript. Dużą popularnością cieszą się także C# i PHP. A jak takie zestawienia języków programowania wyglądają od strony finansowej?

Programowanie a zarobki

Popularność języków programowania często również przekłada się na stronę finansową. W jakich języków warto się specjalizować? Zacznijmy od rynku amerykańskiego. Rankingi pokazują, że najlepiej można zarobić, programując w Java. Roczne zarobki takiego programisty szacowane są na 130 tys. USD. Warto także specjalizować się w Objective-C (zarobki roczne to 112 tys. USD). Podium zamykają programiści Python z rocznymi poborami rzędu 105 tys. USD. Popularny w powyżej przytoczanych zestawieniach JavaScript uplasował się dopiero na ósmej pozycji. Programiści specjalizujący się w tym języku mogą liczyć na 92 tys. USD. Jeszcze gorzej wypada C#, który pozwala zarobić nie więcej niż 89 tys. USD. Warto jeszcze wspomnieć o tak popularnych językach jak C++ (zarobki roczne 102 tys. USD) czy SQL (80 tys. USD).

Jak to wygląda na polskim podwórku? Najlepiej opłacani są programiści Java, którzy mogą liczyć co najmniej na 6,2 tys. zł miesięcznie, chociaż doświadczeni specjaliści tego języka przebijają wielokrotnie tę sumę. Z najniższymi zarobkami muszą liczyć się programiści.NET – od 3,5 tys. zł miesięcznie.

Wszystkie te dane pokazują, że warto stawiać na naukę programowania w takich językach jak Java – nie dość, że jest on bardzo popularny, intensywnie rozwijany, to jeszcze może być źródłem bardzo atrakcyjnych zarobków, ponieważ zarówno na świecie, jak i w Polsce, pracodawcy poszukują często doświadczonych programistów Java.

Jeśli macie ochotę poczytać o najdziwniejszych językach programowania, zapraszamy do lektury naszego artykułu TUTAJ.

<p>Loading...</p>