Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
17.04.20174 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Oglądam! Ulubione seriale programisty.

Oglądam! Ulubione seriale programisty.

Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł „Oglądam! Ulubione filmy programisty”, w którym sprawdzaliśmy, na jakie dzieła filmowe najchętniej chadzają do kina nasi rodzimi koderzy. Warto teraz sprawdzić, które seriale telewizyjne rozpalają do czerwoności programistyczne umysły i serca. Należy podkreślić, że współczesne seriale coraz częściej dorównują rozmachem wysokobudżetowym produkcjom rodem z Hollywood, a niejednokrotnie nawet je przewyższają. Śledzenie ulubionych seriali coraz częściej ułatwiają również liczne aplikacje na urządzenia mobilne.

Sprawdziliśmy na różnych forach internetowych, które seriale cieszą się największym uznaniem programistów. Oto wyniki naszego małego „śledztwa”.

Star Trek

Według wielu znawców branży IT absolutne must have dla każdego programisty, chociaż nie wszyscy koderzy przyznają się do bycia fanami tego legendarnego już serialu. O jego popularności może świadczyć fakt, że powstało aż 6 serii, w tym jedna animowana. Aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się w 1966 roku, gdy na ekrany amerykańskiej telewizji weszła pierwsza seria. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wiele filmów pełnometrażowych, a na ekranach kin pojawiają się co jakiś czas nowe Star Treki.

Gra o tron

Absolutny hit ostatnich lat, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Właśnie czekamy niecierpliwie na przedostatnią serię Gry o tron. Serial dawno już wyprzedził pierwowzór książkowy, którego autor - George’a R.R. Martina – nie nadąża za twórcami wersji telewizyjnej. Któż nie słyszał o Westeros, o straszliwej wojnie pomiędzy Starkami a Lannisterami. Pasjonujący serial o miłości i nienawiści, którym towarzyszą czary i tajemnicze istoty zza muru.

Kompania braci

Niezwykle ceniony przez wielu telewidzów, również programistów, 10-odcinkowy serial, za którego produkcję odpowiadają Steven Spielberg i Tom Hanks. Pasjonująca opowieść o Kompanii E, która walczy w Europie w czasie II Wojnie Światowej. Świetne zdjęcia, nakręcone z rozmachem sceny batalistyczne i przede wszystkim wielowymiarowe postaci to największe atuty Kompanii braci. Widzowie, których wciągnie serial, mogą również zagrać w grę pod tym samym tytułem.

Mr. Robot

Wielokrotnie nagradzany między innymi Emmy i Złotymi Globami serial amerykański. Nakręcono dwa sezony, które szybko zyskały wielu fanów. Twórcy zapowiadają już kolejną odsłonę przygód młodego hakera Elliota Aldersona, walczącego o wolność współczesnego społeczeństwa, wyzyskiwanego przez korporacje handlowe. Ciekawe pomysły fabularne oraz niejednoznaczni bohaterowie to duże atuty serialu. Wielu koderów wymienia właśnie Mr. Robot wśród ich ulubionych seriali.

House of Cards

Amerykański dramat polityczny, nakręcony na motywach powieści Michaela Dobbsa. Wrażenie robi przede wszystkim świetna kreacja aktorska Kevina Spacey, który wciela się w główną postać bezwzględnego i inteligentnego polityka. Przeniesienie akcji z książkowej Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych nie zepsuło wcale intrygi, a wręcz otworzyło przed nią nowe możliwości. Za kilka miesięcy będziemy mieli okazję zobaczyć najnowszą, już piątą serię. Twórcy pokazali świetnie mechanizmy wielkiej polityki i zakulisowe rozgrywki, o których większość wyborców nie ma żadnego pojęcia.

Mentalista

Serial kryminalny zrealizowany przez amerykańską telewizję CBS. Pierwsza seria zadebiutowała w 2008 roku i od razu zyskała wielu fanów. Bystry, ale z tragiczną przeszłością, konsultant Kalifornijskiego Biura Śledczego (CBI) pomaga rozwiązywać policji nawet najtrudniejsze i, wydawałoby się, niemożliwe wręcz do rozwikłania zagadki. Inteligentny, bardzo wciągający serial nie tylko dla miłośników kryminałów.

Westworld

Ubiegłoroczny hit stacji HBO, nakręcony nie tylko z wielkim rozmachem, ale także ze świetną obsadą (wystarczy wspomnieć tylko Anthony Hopkinsa). Fabuła rozgrywa się w futurystycznym parku rozrywki. Dużo tam o programowaniu, o sztucznej inteligencji, a przy okazji pojawiają się także filozoficzne lub prawie filozoficzne pytania na temat granic człowieczeństwa. Opowieść wciąga z odcinku na odcinek, a widzowie z coraz większą niecierpliwością oczekują rozwiązania fabularnych zagadek. HBO zapowiedziało już drugą serię.

Black Mirror

Serial science fiction, który zadebiutował na małym ekranie w 2011 roku, jednak pierwszy sezon wyemitowano dopiero w 2013 roku na antenie HBO. W ubiegłym roku Netflix udostępniło najnowszą, trzecią serię Black Mirror. Twórcy pokazują negatywne skutki rozwoju cywilizacyjnego, a każdy odcinek koncentruje się na innym problemie społeczno-obyczajowym. Przez wielu krytyków ten serial jest uważany za prawdziwą perełką filmową.

Wikingowie

Koprodukcja kanadyjsko-irlandzka, przygotowana dla kanału History, której premiera odbyła się w 2013 roku. Niesamowite losy Wikinga Ragnara Lodbroka i jego potomków przyciągnęły przed ekrany wielu widzów, również programistów. Ciekawie sfilmowane sceny batalistyczne i interesujące postaci szybko zyskały zwolenników. Zapewne wkrótce autorzy przystąpią do realizacji kolejnej serii.

Z Archiwum X

Na koniec klasyka serialowi, która powróciła do nas w ubiegłym roku. Wspaniały duet agentów FBI rozpalał umysły widzów przez wiele sezonów, balansując często inteligentnie na granicy fantastyki i rzeczywistości. Kolejne prawdziwe must have dla miłośników nie tylko seriali. 10 sezonów to ogromna dawka tajemnic, które rozwikłuje nieustraszony Fox Mulder i piękna Dana Scully.

Kończymy i idziemy oglądać. Do zobaczenia przed telewizorem!

<p>Loading...</p>