Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Programistki. Najlepsze wg HackerRank

  • 14-04-2017

Programistki. Najlepsze wg HackerRank

Branża IT ciągle jeszcze najczęściej kojarzy się z mężczyznami, chociaż kobiety okazują się wcale nie gorszymi specjalistami od kodowania i nowych technologii. Co z tego, skoro nawet w takich molochach technologicznych, jak Google czy Facebook, kobiety zajmują nie więcej niż 17% stanowisk technicznych. W całej Dolinie Krzemowej panie to jedynie jedna trzecia specjalistów technicznych. HackerRank postanowił sprawdzić, jak to jest z kobietami i programowaniem, gdzie ich znajdziemy najwięcej, w jakich technologiach się specjalizują i które są najlepsze na świecie.

Programistki – gdzie ich najwięcej?

Na początek sprawdzono, kto jest użytkownikiem HackerRank. Wyniki wcale nie zaskoczyły – 82,9% to mężczyźni, programistek było tylko 17,1%. To i tak lepszy wynik niż na przykład Stack Overflow, gdzie użytkownicy płci damskiej to jedynie 5,8%.

W kolejnym kroku przeanalizowano 50 krajów, których obywatele najczęściej pojawiają się na HackerRank i podejmują wyzwania programistyczne. To ciekawe zestawienie, pokazujące, jak kształtuje się udział kobiet w koderskiej społeczności w różnych regionach świata. Dla wielu osób nie będzie pewnie zaskoczeniem, że na HackerRank najliczniej są reprezentowani programiści z Indii. Co ciekawe, również z tego kraju można zaobserwować największy odsetek pań, które podejmują wyzwania programistyczne – 22,9% ogółu z Indii. Drugie są programistki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (21%), natomiast podium zamykają Rumunki (20,6%). Blado za to wypadają inne kraje europejskie i Stany Zjednoczone. Te ostatnie uplasowały się na 11 pozycji z odsetkiem programistek 14,8%. Polska zajęła 24 miejsce z udziałem kobiet w programowaniu na poziomie 10,2%. Trzeba podkreślić, że nie ustępujemy znacznie społeczności koderskiej z Wielkiej Brytanii, która nas wyprzedziła zaledwie o 0,1%. Za to pokonaliśmy pod względem odsetka programistek takie kraje jak Irlandia (9,7%), Francja (9,4%), Rosja (7,8%), Niemcy (7,4%) czy Czechy (4,5%). Niestety, daliśmy się wyprzedzić między innymi Bułgarii, gdzie kobiety stanowią 16,5% programistów i Ukrainie (12,6%). Najgorzej w zestawieniu wypadło Chile, gdzie programistki to tylko 2,9% wszystkich tamtejszych koderów.

Ranking najlepszych programistek

Zanim sprawdzimy, które koderki są najlepsze na świecie, warto przyjrzeć się najpierw innemu zestawieniu. Jak myślicie, w jakim języku programowania lub technologii specjalizuje się najwięcej kodujących pań? Według HackerRank - relatywnie do mężczyzn - kobiety najbardziej upodobały sobie Javę (spośród biorących udział w wyzwaniach z Javy 21% to kobiety, natomiast 79% stanowią mężczyźni). W dalszej kolejności panie wybierają SQL (20%), C++ (19%), Python (15%) i Ruby (13%). Za to najmniejszym zainteresowaniem kobiet cieszą się zagadnienia związane cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją (9%).

HackerRank przeanalizował wyniki programistek w zadaniach związanych z algorytmami i na tej podstawie ułożył ranking najlepszych koderek. Bezkonkurencyjne okazały się Rosjanki, zdobywając średnio 244,7 punktów. Na drugim miejscu znalazły się programistki z Włoch z 235,8 punktami. Możemy być bardzo dumni z naszych rodzimych koderek, ponieważ Polki zajęły trzecią lokatę, zdobywając średnio 230,1 punktów. Tuż za nami uplasowały się Chinki (197,9 pkt), Francuski (194,3 pkt), Rumunki (164,9 pkt) i Niemki (151,2 pkt). W zestawieniu nadzwyczaj słabo wypadły Amerykanki (121,2 pkt), zajmując 14 miejsce. Przedstawicielki Stanów Zjednoczonych zostały wyprzedzone między innymi przez takie kraje jak Australia (127,5 pkt), Kanada (129,6 pkt), Ukraina (137,8 pkt) i Wielka Brytania (140 pkt). Indie, które mogły pochwalić się największą liczbą programistek, znalazły się na 9 miejscu ze średnią ilością punktów 146,2.

Polki pokazały, że nie brak im wysokich umiejętności i bez problemu lokują się w światowej czołówce koderów, nie ustępując przy tym również swoim kolegom po fachu z Polski. Przypomnijmy, że nasi programiści, również w rankingu HackerRank, w 2016 roku uplasowali się na 3 miejscu najlepszych koderów na świecie, natomiast w programowaniu w Javie byli bezkonkurencyjni i zajęli pierwszą lokatę. Warto od razu podkreślić, że coraz więcej pań zajmuje się programowaniem w naszym kraju. O kobietach w polskim IT pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Zainteresowanych tą tematyką czytelników zapraszamy do jego lektury.

Help employers with preparing good IT job interview.

Add opinion about interview

Subscribe articles from Bulldogjob

Bulldogjob
Zobacz nowe oferty pracy