Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.04.20175 min
Bulldogjob

Bulldogjob

IDE. Narzędzia do kodowania, cz.2.

IDE. Narzędzia do kodowania, cz.2.

W części 1 naszego artykułu omawialiśmy najciekawsze edytory tekstu, które można wykorzystać do programowania. Dziś przyszedł czas na zintegrowane środowisko programistyczne (IDE).

IDE (ang. Integrated Development Environment) to aplikacja, czasami zestaw aplikacji, które pozwalają nie tylko na wpisywanie kodu (czyli to, co znajdziemy w edytorach tekstu), ale także zostały wyposażone w dodatkowe narzędzia i możliwości jak kompilator, debugger. Często za pomocą IDE można również testować i profilować tworzoną właśnie aplikację.

Zwolennicy IDE od dawna wykazują wyższość zintegrowanych środowisk programistycznych nad edytorami tekstu. Przede wszystkim zwracają uwagę, że ideą zintegrowanych narzędzi jest maksymalne zwiększenie produktywności pracy i jej znaczne ułatwienie. Takie narzędzia to prawdziwe kombajny, które w jednym miejscu oferują bardzo bogatą funkcjonalność, wszystko, czego potrzebuje programista. Po co więc ograniczać się tylko do edytora tekstu? – pytają retorycznie zwolennicy IDE. Sprawdzamy zatem, co oferują najlepsze IDE.

1. IntelliJ

Zaczynamy od kilku niezwykle interesujących produktów czeskiej firmy JetBrains. Programiści Java powinni bez wątpienia zwrócić uwagę na IntelliJ. To jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi dla tego języka programowania i do tego niezwykle popularne. IDE dostępne jest w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to Community, dzięki której można tworzyć aplikacje w Javie SE, a druga to Ultimate, wspierająca Javę EE i Spring. Za pomocą tej ostatniej wersji można również bez problemu przygotowywać aplikacje webowe, kodować w HTML i JavaScript. Wszystkie funkcjonalności są od razu wbudowane, nie trzeba poszukiwać i instalować dodatkowych wtyczek. Pewną niedogodnością IntelliJ może być fakt, że pracuje się tu jedynie z jednym projektem na jednym oknie, a gdy chcemy podejrzeć kod innego projektu, musimy otworzyć nowe okno. Dużą wadą narzędzia jest wysoka cena, chociaż studenci mogą liczyć na bezpłatną licencję Ultimate.

2. WebStorm

Drugi produkt od JetBrains, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki temu zintegrowanemu środowisku można łatwo tworzyć responsywne strony www i aplikacje webowe, korzystając przy tym z HTML5, JavaScript, JQuery. WebStorm to bardzo zaawansowane wsparcie kodowania dla Angular, React, Meteor, Vue.js, React Native, PhoneGap, Cordova. IDE uzupełnia oczywiście kod, wykrywa na bieżąco błędy, pozwala na błyskawiczną refaktoryzację. WebStorm to także debugger i platforma do testowania projektów. Te IDE charakteryzuje się bardzo intuicyjnym interfejsem, użytkownik otrzymuje bardzo wiele możliwości konfiguracyjnych. WebStorm posiada wbudowane najpopularniejsze systemy kontroli wersji, w tym GIT, przechowuje historię zmian pliku. Bez wątpienia zaletą jest także wieloplatformowość. Niestety, czasami ten IDE ma problem z wydajnością.

3. PHPStorm

Bardzo dobre IDE napisane w Javie i dedykowane PHP. To multiplatformowe narzędzie doskonale sprawdza się w pracy między innymi z Symphony, WordPress, Drupal, Joomla, Magneto i z innymi frameworkami. Oczywiście znajdziemy tu funkcję podpowiadania składni, refaktoryzacji kodu. Możemy debugować aplikacje, a także przeprowadzać testy jednostkowe. Znajdziemy tu również wsparcie dla wielu popularnych systemów kontroli wersji, np. GIT, SVN, CVS. Producent, czyli JetBrains, pomyślał również o bezpośredniej integracji z serwisem GitHub. Za pomocą PHPStorm można między innymi zarządzać bazami danych, tworzyć style CSS i skrypty JavaScript, tworzyć kod HTML. Dużą zaletą tego IDE jest małe zużycie pamięci, błyskawiczne podpowiadanie składni, generowanie PHPDoc z typami i bardzo wiele innych przydatnych funkcji. Dla niektórych użytkowników wadą może być to, że PHPStorm jest płatny.

4. RubyMine

Kolejny produkt ze stajni JetBrains, tym razem dla programistów Ruby. Bardzo ciekawe narzędzie do tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem frameworku Ruby on Rails. Warto podkreślić, że te IDE powstało w oparciu o omawiany wcześniej IntelliJ. RubyMine znacznie przyspiesza pracę i do tego wspiera także JavaScript, CoffeeScript, ERB i inne. IDE podpowiada składnię, szybko wyłapuje błędy, oczywiście koloruje składnię i formatuje kod. Duże możliwości konfiguracyjne pozwalają na odpowiednie przystosowanie narzędzia do potrzeb i preferencji użytkownika. RubyMine został również zintegrowany z popularnymi systemami kontroli wersji, jak GIT, Mercurial czy CVS. To bardzo funkcjonalne, wieloplatformowe IDE.

5. Eclipse

Eclipse należy do jednych z najpopularniejszych IDE. Tym razem narzędzie zostało przygotowane przez specjalistów IBM, ale obecnie dostępne jest za darmo dla każdego. Można wybierać w bardzo wielu różnych wersjach Eclipse. Na przykład Classic to możliwość tworzenia oprogramowania w JSE, Java ME i JEE, Groovy, a także wsparcie dla Spring Framework i AspectJ. Eclipse pozwala tworzyć nie tylko proste programy, ale również rozbudowane aplikacje webowe. Dużą zaletą tej platformy jest łatwość jej rozszerzania oraz dostępność bardzo wielu ciekawych pluginów. Wielu użytkowników narzeka jednak na częste zawieszanie się Eclipse i na pożeranie przez te IDE dużej ilości RAM. Za to obsługa Eclipse jest bardzo intuicyjna, narzędzie korzysta z szablonu języków, co znacznie przyspiesza pracę. Dzięki dużej społeczności, narzędzie jest bardzo dynamicznie rozwijane.

6. Xcode

Tym razem IDE dedykowane koderom tworzącym oprogramowanie dla iOS, iPhonów, iPadów i innych produktów Apple. Xcode pozwala oczywiście na kodowanie, debugowanie i testowanie aplikacji. Te IDE wykorzystuje kompilatory języków Objective-C i Swift, wspiera pracę z frameworkiem Cocoa, emulatorami i SDK. Mamy tu kolorowanie składni, błyskawiczne wyszukiwanie błędów i wiele innych przydatnych funkcji, a także możliwość analizy wydajności dzięki narzędziu Instruments (np. szukanie wąskiego gardła i lokalizowanie kodu odpowiedzialnego za problemy). Wraz z Xcode otrzymujemy również Interface Builder, który pozwala na projektowanie komponentów interfejsu użytkownika.

7. NetBeans

IDE działa na wszystkich platformach, można je pobrać samodzielnie albo wraz JDK. NetBeans został oparty na frameworku do tworzenia aplikacji w Swingu (NetBeans Platform). Można tutaj kodować aplikacje Ruby, Groovy, JavaFX, JEE, Java ME, JSE, jak również PHP i C++. Jedną z zalet tego IDE jest łatwy w użyciu debugger, a także ogromna ilość dostępnych pluginów. Wszystko to dzięki dużej społeczności skupionej wokół NetBeans. Do tego te narzędzie zapewnia łatwą integrację z różnymi technologiami i serwerami. Czasami jednak pojawiają się problemy z wydajnością NetBeans.

8. Code::Blocks

Na koniec warto kilka słów również poświęcić Code::Blocks. To wieloplatformowe IDE na licencji GNU. Narzędzie wspiera C, C++ i Fortran. Często Code::Blocks uważa się za następcę Dev C++, nie ustępuje pod wieloma względami płatnym platformom tego typu. Możliwości IDE zwiększają liczne dostępne wtyczki. Niektóre z nich instalowane są automatycznie wraz z Code::Blocks, inne można dobrać samodzielnie według potrzeb. Te IDE jest bardzo funkcjonalne, posiada przejrzysty interfejs i jest dużym wsparciem w czasie programowanie.

Jakich IDE wy używacie? Jakie narzędzia polecacie? Zapraszamy do dzielenia się waszymi doświadczeniami ze zintegrowanym środowiskiem programistycznym.

<p>Loading...</p>