Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
31.03.20173 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Kod Lego.

Kod Lego.

Z najnowszego zestawienia Brand Finance Global 500 wynika, że Lego jest obecnie najsilniejszą marką na świecie, wyprzedzając takie brandy, jak Google czy Disney. Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie słyszałby o tej firmie. Lego inspiruje i fascynuje już od roku 1932, gdy firma została założona przez Ole Kirk Christinasena. Dziś jednak Lego to dużo więcej niż tylko klocki – to filmy dla dzieci, gry, gazety, a także… programowanie. Duńska firma intensywnie rozbudowuje swoją ofertę dla koderów, kierując ją zarówno do najmłodszych fanów programowania, jak i do dorosłych pasjonatów.

Mindstorms – nie tylko dla starszych dzieci

Zestaw Lego Mindstorms EV3 to jeden z prezentów, jaki programiści chcieliby otrzymać na święta. Pisaliśmy już o tym w artykule „Co kupić programiście pod choinkę?”. Co jest takiego niezwykłego w tym produkcie? To seria klocków, która pojawiła się na rynku w 1998 roku. W rzeczywistości to jednak zdecydowanie więcej niż klocki. To połączenie klasycznych rozwiązań, które oferują produkty Lego Technics z szeregiem wielu różnych czujników, silników i programowalnych klocków. Dzięki temu można konstruować zautomatyzowane maszyny i roboty, które potrafią mówić, poruszać się, strzelać i wykonywać wiele więcej czynności. W rzeczywistości Mindstorms to niezwykła wyprawa w świat programowania i robotyki, który od lat pochłania bez reszty zarówno starsze dzieci, jak i dorosłych.

W zestawie EV3 dostępnych jest aż 17 różnych robotów. Znajdziemy tam zarówno różnego typu pojazdy (np. ciężarówka, wózek widłowy), jak i humanoidalne roboty, a nawet gitarę elektryczną. Każdym z robotów można sterować za pomocą dołączonego do zestawu pilota. W ten sposób dostępne są jednak tylko podstawowe komendy. Nieco więcej możliwości daje aplikacja Commander na smartfon. Jednak prawdziwa i najbardziej ekscytująca przygoda z Lego Mindstorms to możliwość samodzielnego programowania robotów.

Aby rozpocząć kodowanie Lego, należy najpierw pobrać odpowiednie oprogramowanie na PC lub tablet – EV3 Programmer. Każdy program EV3 składa się tak naprawdę z szeregu różnych bloków, przy czym zawsze zaczyna się od bloku startowego (pomarańczowego), który należy do bloków przepływu. Do wyboru mamy zielone bloki działań, które tak naprawdę kontrolują obrotami silniczków, sterują dźwiękiem, obrazem i światłem emitowanym przez klocki. Programista ma do dyspozycji także bloki czujników (żółte), pozwalające na kodowanie odczytywania sygnałów dotyku, podczerwieni, koloru itp. W oprogramowaniu na PC dodatkowo są jeszcze dostępne bloki przetwarzania danych, dzięki którym można zapisywać i odczytywać zmienne, porównywać różne wartości itd. Ponadto w tej wersji oprogramowania udostępnione zostały tzw. bloki zaawansowane (ciemnoniebieskie). To właśnie one pozwalają zarządzać plikami, różnymi ciekawymi funkcjami i Bluetooth. Programowanie odbywa się tutaj poprzez przeciąganie poszczególnych bloków w aplikacji. Właściwie na bieżąco można obserwować reakcje robotów i dowolnie zmieniać program. Dostępne są również gotowe programy, które można wypróbować.

Lego Boost – nowość na rynku

W sierpniu 2017 roku na rynku pojawi się zupełnie nowy produkt Lego, który również będzie można programować. Mowa tu o Boost, który tym razem dedykowany jest nieco młodszym użytkownikom (dzieci powyżej 7 lat). Dzięki zestawowi Lego Boost Creative Toolbox mały koder będzie mógł zbudować i zaprogramować wszystko, co przyjdzie mu do głowy. Podobnie jak w Mindstorms, tutaj również używa się specjalnej aplikacji (na platformę Android lub iOS). Zestaw pozwala zbudować między innymi takie urządzenia jak robot Verni, zabawka interaktywna kot Frankie, łazik marsjański MT4 i instrument muzyczny Guitar4000. Dodatkowo dostępna jest linia montażowa składająca klocki (Autobuilder).

Wśród 840 klocków zestawu Lego Boost znajdują się także specjalne, które posiadają Bluetooth: klocek z dwoma silnikami, posiadający czujnik nachylenia, światło i przycisk aktywacyjny (Move Hub), kolejny to czujnik koloru i odległości, a następny jest programowalnym silniczkiem (Interactive Motor).

Wykorzystując aplikację, młody programista układa różne algorytmy za pomocą symboli i obrazków. Przy okazji uczy się takich zagadnień jak instrukcja warunkowa czy pętla. Program przekazuje instrukcje do wymienionych powyżej specjalnych klocków, sterując nimi, a tym samym zbudowanymi urządzeniami. Warto podkreślić, że zestaw Lego Boost można połączyć również z innymi klockami duńskiej firmy. Ograniczeniem w budowaniu i programowaniu jest tu jedynie wyobraźnia młodego użytkownika.

Czy wy również relaksujecie się przy niezwykłych zestawach programowalnych Lego? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami na ten temat.

<p>Loading...</p>