Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
26.03.20174 min
Adam Kukołowicz

Adam KukołowiczCo-founderBulldogjob

Najciekawsze prelekcje na Warszawskich Dniach Informatyki

Najciekawsze prelekcje na Warszawskich Dniach Informatyki

Warszawskie Dni Informatyki 2017 tuż tuż. Startują już 28 marca. Będzie na nich mnóstwo wykładów, warsztatów, paneli i eventów (a także pizzy). Dzisiaj wybiorę te, które są według mnie najciekawsze. Od razu mówię bez bicia: jestem backendowcem, a lista jest subiektywna. To co interesujące dla mnie, może być zupełnie obojętne Tobie drogi programisto. Ponadto zdaję sobie sprawę, że wypisałem parę wykładów, które są w tym samym czasie - listuję to co zwróciło moją uwagę.

28 marca:

#ITcoreBanking – dowiedz się jak ujarzmić ogromną skalę od strony Analityka i Dewelopera JAVA
12:10 - 13:10, Aula 328
No cóż… organizatorzy poskąpili nam tu opisu (a przynajmniej nie widzę tego na oficjalnej stronie), ale domyślam się, że wykład będzie o infrastrukturze, architekturze i patternach, które wspomagają tworzenie systemu bankowego. Tego systemy są o tyle fajne, że stawiają developerom i architektom bardzo duże wyzwania.


Machine Learning w R – wprowadzenie
12:10 - 13:10, Sala 314, Adrianna Napiórkowska, Michalina Rozmarynowska, Olga Kujawska
W tym samym czasie co poprzedni wykład odbędzie się warsztat z uczenia maszynowego w R. Jest to jeden z tematów, nad którym chciałbym się pochylić w tym roku. Szczególnie, że ta gałąź informatyki rozwija się bardzo prężnie. Niestety - znajomość R w stopniu podstawowym jest wymagana.


Blockchain – przyszłość współdzielenia danych i zawierania umów w Internecie
14:00 - 15:00, Aula 328, Krzysztof Jurkowski
Blockchain to jedno z najmodniejszych obecnie słówek. Coś co do niedawna w szerokiej świadomości nie istniało, teraz jest wdrażane na szeroką skalę (np. w Microsoft Azure). Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres zainteresowania hasłem “blockchain”, by stało się jasne, że już czas zapoznać się z tematem.


JavaScript po stronie serwerowej - nie czy tak?
16:30 - 17:30, Aula 329, Piotr Radosz
Pytanie dobre. Z krótkiego wstępu do wykładu obstawiałbym, że autor odpowie “tak”. Bardziej mnie jednak interesuje jakie pytania, problemy i odpowiedzi przedstawi by dojść do tej czy innej konkluzji.


Cryptoparty: Internet of Shit - zobacz jak się to łatwo hackuje
16:30 - 17:30, Aula 103, Marcin Karpezo, Paweł Chojnacki
Zagadnienia bezpieczeństwa w kontekście Internet of Things. Są dwie rzeczy, które w IoT mnie niepokoją - nadużycia jeśli chodzi o prywatność i właśnie braki w bezpieczeństwie. Prawdopodobnie autorzy tego wystąpienia wzmocnią jeszcze moje obawy.


Design Sprint jako Uniwersalny Rozwiązywacz Problemów
16:30 - 17:30, Aula Główna 107 / 227, Jakub Kołakowski
Metodologia do szukania nowych rozwiązań dedykowana startupom. Wygląda jednak na to, że może też znaleźć zastosowanie w dojrzałych zespołach - szczególnie do przecierania nowych ścieżek, eksperymentowania i ogólnego rozwoju.

29 marca:

Architektura zorientowana na bezpieczeństwo
09:30 - 10:30, Aula 102, Marcin Dąbkiewicz
Być może jak dla zwykłego backendowca problemy typu wybór datacenter mogą być nużące, jednak Pan Marcin obiecuje, że “zakończymy wchodząc głęboko w aspekty bezpieczeństwa na poziomie kodu - imperatywne i deklaratywne”. A to już może być jak najbardziej interesujące.


Rozwiązania informatyczne klasy Business Intelligence wspomagające walkę z nadużyciami
10:50 - 11:50, Aula 329, Edyta Zdziarska
Brzmi strasznie poważnie i nudno, jednak chodzi o wykrywanie prania pieniędzy i innego rodzaju przekrętów. Zawsze warto się dowiedzieć jak wyglądają podstawowe schematy oszustw finansowych w świecie internetowej bankowości, bramek płatności i mobilnych terminali.


Bugs, bugs, bugs... Szukamy podatności!
10:50 - 11:50, Aula Główna 107 / 227, Kamil Frankowicz
Wykład o tym, że bugi są wszędzie - nawet tam gdzie się ich nie spodziewamy. Przykładowo w bibiliotekach, produktach związanych z security. Prelegent pokaże kilka przykładów podatności znalezionych w takim kodzie.


Szkoły: MVC, MVP, MVVM. Czym się jednak różnią? Jakie mają silne i mocne strony?
12:10 - 13:10, Aula 102, Marcin Moskala
W początkach web devu modną szkołą, szczególnie w PHP, było pisanie logiki w widoku. Te czasy są za nami i mamy MVC, MVP, MVVM. Autor prezentacji omówi te wzorce i przedstawi ich wady i zalety. Jest to wykład ze "ściezki zaawansowanej", więc spodziewam się głębszej analizy tych zagadnień.


Droga architekta - w gąszczu systemów
14:00 - 15:00, Aula 103, Jarosław Pałka
Opowieść o architekturze i architektach od człowieka, który jadł chleb z niejednego pieca. Prelekcja na podstawie własnych doświadczeń będąca próbą znalezienia sensu i harmonii w gąszczu pozornie sprzecznych idei. Zaprezentowanie spojrzenia, perspektywy, a nie jednej, konkretnej technologii to dla mnie sól konferencji IT.


Jak wygrać z kasynem - TDD Live Coding
15:20 - 16:20, Aula 102, Grzegorz Kemski
Z TDD jest zawsze tak samo. Pomysł super, ale rzadko się sprawdza. Podstawowy problem jest taki, że już na początku trzeba dość dokładnie wiedzieć co się robi, a to nie zawsze jest możliwe w naszym fachu. Mimo to - zawsze warto zobaczyć na żywo jak to wygląda, jak to spina w całość development, by potem móc spróbować samemu. Szczególnie polecam tym, którzy słyszeli o koncepcie, ale jeszcze go nie próbowali wdrożyć.


Warto samemu przejrzeć agendę, bo różnych wydarzeń jest o wiele więcej. Znajdą się też wystąpienia o frontendzie, kodowaniu gier, trendach w IT, data science, administrowaniu systemami, programowaniu mobilnym czy project managemencie. Jest tego sporo, dla każdego coś miłego.

<p>Loading...</p>