Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
7.07.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Język angielski a programowanie

Sprawdź, czy jako programista musisz znać język angielski oraz do czego w praktyce się on przydaje.

Język angielski a programowanie

Co prawda Mikołaj Rej już kilka wieków temu pisał, że Polacy nie gęsi i swój język mają, jednak znajomość obcej mowy była przydatna i w czasach Reja (poeta biegle władał również łaciną), i w XXI wieku. Coraz więcej Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Doceniają to zagraniczni inwestorzy i pracodawcy. Szczególnie znajomość języka angielskiego jest nie tylko przydatna, ale wręcz poszukiwana w niektórych zawodach. Przykładem są właśnie programiści.

Według raportu Bulldogjob z Badania społeczności IT 2021, 100% badanych specjalistów odpowiedziała, że zna język angielski. Ale czy faktycznie każda osoba chcąca pracować jako programista, tester, czy inny specjalista IT, musi znać język angielski? 

Czy programista powinien znać angielski?

Teoretycznie do programowania nie jest konieczna znajomość języka angielskiego. Powtórzmy – TEORETYCZNIE. W rzeczywistości jednak umiejętność posługiwania się tym językiem w mowie, czytaniu i pisaniu bardzo się przydaje. Programista bez znajomości angielskiego jest niepełny. To chyba najlepsze określenie, jakiego można w tym kontekście użyć. Nie chodzi o to, że taki programista bez językowych umiejętności jest mniej inteligentny czy mniej biegły w programowaniu. Po prostu bez znajomości języka angielskiego programista napotka więcej problemów, niż znając ten język, nie wspominając już o lepiej dostępnych źródłach wiedzy.

Wydaje się, że również pracodawcy doceniają znajomość języka angielskiego. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę, skierowane do programistów na takich portalach, jak Bulldogjob. Przy większości rekrutacji wymieniana jest znajomość języka angielskiego wśród oczekiwanych umiejętności (część ogłoszeń jest publikowana nawet po angielsku). Część rekruterów poszukuje programistów z co najmniej dobrą znajomością języka angielskiego, a część wymaga biegłej znajomości. W niewielu przypadkach wystarczy podstawowy poziom umiejętności posługiwania się językiem Szekspira.

Czasami nawet, gdy w ogłoszeniu brakuje informacji o wymaganym angielskim, okazuje się, że pracodawca domyślnie zakłada posiadanie takiej umiejętności przez kandydata. Oznacza to, że nawet w branży IT, która cierpi na bardzo duży deficyt specjalistów od programowania, może być problem ze znalezieniem lepszej pracy bez znajomości języka angielskiego. Szczególnie, gdy dopiero rozpoczyna się karierę programisty. O co właściwie tyle krzyku?

Do czego przydaje się koderom angielski?

Przede wszystkim trudno myśleć o karierze w międzynarodowej korporacji bez znajomości języka angielskiego (czasami wymagane jest także posługiwanie się drugim językiem obcym, na przykład niemieckim), a szczególnie, gdy przełożony jest obcokrajowcem. Polskie firmy coraz częściej wykonują zlecenia dla zagranicznych klientów. To sprawia, że programiści uczestniczą w takich projektach i nierzadko muszą również kontaktować się z przedstawicielami zagranicznych kontrahentów.

Nie ma się co oszukiwać - języki programowania są najczęściej bardzo związane z angielskim. Wszystkie składnie wykorzystują słowa zapożyczone z tego języka. Często także wymagane jest, aby nazwy zmiennych, wszelkich klas, funkcji, a nawet interfejsów, były po angielsku. Dotyczy to również komentarzy umieszczanych w kodzie. Coraz więcej firm oferuje bowiem swoje produkty również poza granicami Polski. Znajomość tego języka jest także niezbędna, gdy programista otrzyma kod z angielskimi komentarzami i będzie musiał wprowadzić w nim zmiany.

Należy także podkreślić, że większość dokumentacji jest wykonywana i udostępniana właśnie w języku angielskim. Dodatkowo bez znajomości tego języka, programista bardzo mocno ogranicza swoją dostępność do źródeł informacji. Wszelkie nowinki pojawiają się najpierw najczęściej w „anglojęzycznym” internecie i to właśnie tam można znaleźć zdecydowanie więcej źródeł na temat programowania.

Bez znajomości angielskiego można zapomnieć o swobodnym korzystaniu z serwisów niemal obowiązkowych dla współczesnych programistów jak StackOverflow.com czy GitHub.com.

Podsumowanie

Programista bez znajomości języka angielskiego jest jak samochód, w którym zabrakło paliwa. Niby można pchać lub holować taki pojazd, ale jak długo? Programista bez angielskiego będzie programował, ale nie pozbędzie się ograniczeń, które prędzej czy później staną się problemem dla rozwoju jego kariery zawodowej. Dlatego, jeśli zamierzacie w przyszłości pracować w zawodzie programisty, już teraz zacznijcie uczyć się języka angielskiego. Przy okazji tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę kodera, polecamy nasz artykuł o grzechach, które popełniają dobrze zapowiadający się juniorzy.

<p>Loading...</p>