13.03.20174 min

Redakcja Bulldogjob

Programista w podróży.

Programista w podróży.

W 2016 roku Polacy najchętniej wygrzewali się na plażach nad Morzem Bałtyckim, ale nie tylko. Wielu naszych rodaków podróżowało także do Włoch i Chorwacji. Niektórzy poszukiwali wygodnego zakwaterowania z basenem i klimatyzacją, inni stawiali na tańsze apartamenty i hotele. Wśród podróżujących było również wielu programistów. Wszak przecież koder też człowiek i musi doładować swoje algorytmiczne baterie. W tych podróżniczych rozważaniach zatrzymajmy się na dłużej właśnie nad wyjazdami programistów. Zastanawiacie się, czy wyprawy programistów różnią się bardzo od wyjazdów nieszczęśliwie przywoływanego nieustannie w przykładach jakiegoś tam Kowalskiego? A jakże, różnią się! Taki to już jest koder, że musi się wyróżniać. No, po prostu musi i już! Programista w podróży jest:

1. Praktyczny do bólu

Co tu dużo mówić: koder jest praktyczny do bólu! Mimo wszystko, to ścisły umysł. Taki programista, jak już postanowi, że wyrusza w podróż, nie zostawia niczego własnemu losowi. Działa zgodnie z maksymą, która mówi, iż najlepszy jest chaos dokładnie przygotowany. Koder musi mieć wszystko pod kontrolą. Spontaniczny wyjazd? Bez żartów! Niezaplanowany wyjazd to opóźnienia i nieprzewidziane koszty. Czy wyobrażacie sobie pisanie programu pod wpływem impulsu? Bez żadnego przemyślenia? Tutaj też jest program, program wyjazdu. Zanim koder wyjedzie, wyciśnie wszystkie możliwe informacje z internetu na temat celu podróży, zaopatrzy się w mnóstwo praktycznych aplikacji. Każdy dzień zostanie zaplanowany w Excelu. A potem – w drogę!

2. Stawia na on-line

Programista stawia bez wątpienia na usługi on-line zarówno przed podróżą, jak i w trakcie wyjazdu. Koder ma władzę nad swoją podróżą również dzięki dzielnemu dzierżeniu w jego dłoniach w pełni naładowanego laptopa, a coraz częściej także smartfonu. Taki straszliwy oręż bez problemu pozwoli zarezerwować bilet lotniczy lub autobusowy, umożliwi dopadnięcie wygodnego zakwaterowania w atrakcyjnej cenie, a do tego pozwoli niemal od pstryknięcia palcem dokonywać płatności.

3. Podróżuje zgodnie jego zainteresowaniami

Koderzy podróżują przede wszystkim zgodnie z ich zainteresowaniami. Niby wydaje się to logiczne, ale ich zainteresowania często odbiegają od zainteresowań przeciętnego Kowalskiego, którego nazwiskiem już się tutaj raz bezwstydnie posłużyliśmy. W rezultacie okazuje się, że w przeciwieństwie do niejednego Polaka, który wygrzewa się na plaży obwarowany parawanem, czy w sandałach i białych skarpetkach patrzy tępo na dziwne obrazy w jeszcze dziwniejszym Luwrze, programista gna z bijącym sercem do Brukseli czy Paryża, aby obcować z tamtejszymi miłośnikami komiksu lub podróżuje po Europie w poszukiwaniu murali z ulubionymi motywami z filmów SF.

4. Uwielbia gadżety

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że również w podróży koder nie traci swojej pasji do gadżetów. Niektóre z nich pakuje do plecaka i zabiera ze sobą, inne kupuje już w podróży. Przy czym gadżety, jak to gadżety, nie muszą być wcale praktyczne czy szczególne pomocne w podróży. Ważne, że są w zasięgu programistycznej ręki. Odjazdowe aparaty fotograficzne lub nawet smartfony albo tablety można jeszcze jakoś usprawiedliwić w czasie wspinaczki górskiej, bo warto uchwycić na zdjęciach bajeczne widoki. Okazuje się jednak, że nierzadko w tym samym czasie w plecaku niejednego kodera znajdziecie również na przykład konsolę do grania. Może zabrał przez przypadek? Gdzie tam, to była pierwsza rzecz, jaką spakował!

5. Wykorzystuje wiedzę IT i nowe technologie

Wiedza na temat działania nowych technologii i komputerów to potężna broń w naszych czasach. Programista w podróży nigdy o tym nie zapomina. Nawet w malutkim hotelu na stepach mongolskich potrafi tak zmienić ustawienia routera w recepcji (najczęściej wszędzie ustawienia danych dostępowych to tradycyjne amin/amin), że spowalnia innym łączę, a przyspiesza własne i już może korzystać bez przeszkód z YouTube. Koder w podróży nie martwi się nawet wtedy, gdy się zgubi. Odpowiednia aplikacja błyskawicznie odnajdzie dla niego właściwą drogę, a przy okazji podpowie, gdzie zjeść nie tylko smacznie, ale także tanio.

6. Potrafi podreperować budżet

Programistę nie wzrusza nawet fakt, że kończą mu się środki na kontynuowanie podróży. Nawet jeśli zdarzyło się coś nieprzewidzianego, jak zgubienie gotówki lub jej kradzież (chociaż najczęściej programista nie zabiera gotówki), koder macha ręką. Odpala internet, znajduje odpowiednie zlecenie i zdalnie wykonuje pracę. Gdy potrzeba, realizuje również kolejne zlecenie. Nigdzie się nie spieszy. Nie ma problemu z tym, że w jego podróży na chwilę pojawiła się przerwa. Na pewno wykorzysta ją twórczo.

7. Tęskni za programowaniem

Dokładnie tak, moi drodzy. Prędzej czy później prawdziwy koder zatęskni za programowaniem. W końcu najczęściej to jego życiowa pasja. Patrząc gdzieś na niesamowitą panoramę Alp, nasz koder w podróży nagle załka, zakwili, łza zakręci się w jego programistycznym oku, a w sercu zakłuje brak. I będzie to nie tylko brak nowo napisanych linijek kodu, brak znienawidzonego debugowanie, ale także brak tego ciśnienia, które narasta, gdy deadline skrada się z znienacka za plecami i jak gdyby nigdy nic, wali programistę w głowę, chichocząc przy tym bezczelnie. I co robi wtedy koder w podróży? Wydmuchuje nosek, chwyta plecak i wraca do domu. Jak najszybciej. Chociażby stopem!

A Wy jak podróżujecie? Przyznajcie się! Nie chcecie? A wiecie, jak wkurzyć kodera? My wiemy, a wy możecie o tym przeczytać w naszym artykule.

<p>Loading...</p>

Powiązane artykuły

Dziel się wiedzą ze 160 tysiącami naszych czytelników

Zostań autorem Readme

Hitachi Energy

Security Architect

senior

15 000 - 21 000 PLN

Umowa o pracę

Kraków

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Bardzo dobrze
Microsoft Azure and/or AWS

Hitachi Energy

Product Development Manager

senior

15 000 - 20 000 PLN

Umowa o pracę

Kraków

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Bardzo dobrze
AgileSoftware Development Life Cycle Leadership skills

Simple SA

Java Developer (Mid/Senior)

medium

7 000 - 15 000 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
JavaSpringSpring Boot

Asseco Poland S.A.

Administrator / Starszy Administrator Systemów IT

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
PostgreSQLBash

Nokia

5G Automation Engineer, IODT

medium

Brak widełek

Umowa o pracę

Wrocław

Praca zdalna 100%

Ważna do 13.03.2022

Divante

Senior Vue.js Developer

senior

15 300 - 23 500 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Wrocław

Praca zdalna 100%

Ważna do 13.03.2022

Dobrze
JavaScriptTypeScriptVue.js

T-Mobile Polska S. A.

Frontend Developer

medium

Brak widełek

Kontrakt B2B

Warszawa

Ważna do 26.02.2022

Bardzo dobrze
ReactReduxNode.js

Commerzbank - Centrum Technologii Cyfrowych w Polsce

Business Expert for Risk Applications

medium

Znamy widełki

Umowa o pracę

Łódź

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
SQLMS Office
Początkująco
SAS / R / Python

Commerzbank - Centrum Technologii Cyfrowych w Polsce

Business Expert with German for Risk Analytics

medium

Znamy widełki

Umowa o pracę

Łódź

Ważna do 26.02.2022

Dobrze
MS Office
Początkująco
SQL / VBA / PythonQlik Sense / Qlik View / Arcadia