Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
1.03.20174 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Zmiana pracy. Czy koder jest na nią gotowy?

Zmiana pracy. Czy koder jest na nią gotowy?

Obok specjalistów z obszaru sprzedaży i inżynierów, to właśnie eksperci z zakresu IT, w tym również programiści, najczęściej zmieniają pracę. Takie dobrowolne odejścia są bardzo dużym problemem dla 55% pracodawców. Co najczęściej motywuje programistów do opuszczenia dotychczasowego miejsca zatrudnienia? Okazuje się, że na pierwszym miejscu jest bardziej atrakcyjna finansowo oferta niż dotychczasowa praca. W dalszej kolejności koderzy podejmują decyzję o zmianie pracodawcy ze względu na chęć rozwoju oraz z powodu monotonii dotychczasowej pracy. Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Firma Antal już po raz szósty sprawdziła, jaka jest gotowość menedżerów i specjalistów (także programistów) do zmiany pracy. Po raz kolejny zostało potwierdzone, że pracodawcy, szczególnie z branży IT, muszą mierzyć się z wyzwaniem 3xZ: zdobądź, zapłać, zatrzymaj. Spójrzmy zatem na szczegóły.

Aktywność programistów na rynku pracy

Branża IT to już od dawna rynek kandydata, o którego toczy się tutaj prawdziwy bój. Czasami pracodawcy próbują się przelicytować wynagrodzeniem, innym razem możliwością udziału w prestiżowych projektach, czasami kuszą atrakcyjnymi lub oryginalnymi benefitami albo elastycznym czasem pracy. A jak to wygląda od strony programistów? Okazuje się, że otwartość na nowe oferty pracy wcale nie jest mała. Tylko około 15% koderów szuka aktywnie nowego pracodawcy. Większość jednak, bo ponad 75% badanych, nic nie robi, aby zmienić pracę (wielu z nich nigdy nie napisało własnego CV). Mimo to, wspomniana grupa nie ignoruje jednak propozycji zawodowych i pojawia się na rekrutacjach. Można napisać, że tak naprawdę praca ich znajduje sama za sprawą zgłoszeń od headhunterów, poleceń znajomych, a także za pośrednictwem takich portali, jak LinkedIn.

Tego rodzaju sytuacja wynika głównie z faktu, że większość koderów chce jednak wiedzieć, co dzieje się na rynku pracy. Cóż, programiści dawno już przekonali się, że najlepiej trzymać rękę na pulsie nie tylko nowinek technologicznych, ale również w obszarze rekrutacji IT (np. za pomocą przycisku „Obserwuj Pracodawcę” na portalu Bulldogjob.pl, co sprawia, że powiadomienia o aktywności danej firmy przesyłane są na bieżąco). Powody takiego działania są oczywiście bardzo różne. Na przykład kontakt z headhunterami to okazja, żeby zdobyć informację na temat aktualnych stawek na rynku. Taka wiedza może być z kolei skutecznym argumentem w czasie późniejszej rozmowy z pracodawcą na temat podwyżki.

Zmiana pracy

Pracę zmieniają zarówno ci programiści, którzy aktywnie jej szukają, jak i osoby niebiorące tego pod uwagę na co dzień. Coś jednak ich do tego motywuje. Trochę już o tym napisaliśmy na samym początku artykułu. Najskuteczniejszym argumentem, który zachęca do zmiany pracodawcy, jest więc propozycja wyższego wynagrodzenia (programiści oczekują przynajmniej o 24% wyższej pensji w nowej firmie), lepsza możliwość rozwoju kariery i nuda. Nie tylko jednak z tych powodów programiści zmieniają pracę. Koderów irytuje również często złe zarządzanie w firmie, zła atmosfera w pracy, niejasna ścieżka awansu, konflikt z przełożonym. Na zmianę pracodawcy wpływ mają także stres, brak work-life balance, powody rodzinne, a nawet lepsza lokalizacja innej firmy. Jak widać, właściwie niemal wszystko może wpłynąć na decyzję o odejściu z dotychczasowego miejsca zatrudnienia. W rezultacie okazuje się, że w całym swoim życiu większość programistów zmieniło średnio 4 razy pracę, a jedna czwarta z nich nawet 6 i więcej razy. Czy taka postawa jest dobra, czy zła? To oczywiście zależy od punktu widzenia. Każdy może mieć swój własny powód, aby zmienić pracę. Jeśli jednak już to rozważamy, zdecydowanie lepiej jest wybrać nowe miejsce zatrudnienia ze względu na pracodawcę, a nie z powodu określonej oferty. Pisaliśmy już w naszym portalu wielokrotnie, że z dobrym wynagrodzeniem powinno łączyć się także przyjazne miejsce pracy. Dlatego, drodzy programiści, nie bójcie się sprawdzać przyszłych pracodawców i pytać o nich przed podjęciem decyzji o zmianie zatrudnienia. W Bulldogjob.pl podpowiadamy, jakie są cechy najlepszego pracodawcy IT.

Warto zauważyć, że wymienione powyżej powody przejścia do nowej firmy mają zarówno charakter zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Szczególnie w tym drugim aspekcie pracodawcy mogą wiele zdziałać, aby zatrzymać odpływ doświadczonych pracowników i zmniejszyć rotację. Kluczowe jest jednak tutaj regularne badanie satysfakcji zatrudnionych programistów i szybkie reagowanie na problemy oraz wdrażanie odpowiednich rozwiązań.

Wyjazd za pracą

Warto zwrócić uwagę również na mobilność programistów. Rynek kandydata ma przecież swoje prawa. Firmy muszą częściej oferować elastyczne godziny pracy, rozliczanie za efekty, a nie za obecność w biurze czy możliwość zdalnego wykonywania obowiązków. Co jednak z relokacją programistów? Większość nie jest chętna do porzucania dotychczasowego życia i przeprowadzania się do innego miasta „za chlebem”. Wpływa na to zapewne specyfika branży, w której nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy. Większość badanych nigdy nie musiała zmieniać miejsca zamieszkania z powodu kariery zawodowej. Dla porównania w branży związanej z marketingiem i reklamą ponad trzy czwarte pracowników przeprowadza się nawet kilkukrotnie za pracą. Okazuje się, że jeśli już programista zdecydowałby się na relokację, powodem znowu może być wyższe wynagrodzenie, finansowy pakiet relokacyjny, pomoc w znalezieniu mieszkania lub dobre zaplecze socjalne. Co ciekawe, programista często decyduje się na przeprowadzkę, gdy jego dziewczyna lub żona nie może znaleźć zatrudnienia w dotychczasowym miejscu zamieszkania.

Jak wygląda wasza gotowość do zmiany zatrudnienia? Co mogłoby skłonić was do zmiany obecnego pracodawcy? Czekamy na komentarze.  

<p>Loading...</p>