Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.11.20205 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Senior Java Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Senior Java Developer w zależności od formy i miejsca zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista Java.

Senior Java Developer - praca i zarobki w Polsce

W poniższym tekście znajdziesz informacje, które pomogą Ci na rozmowie rekrutacyjnej.




Wiem, z doświadczenia, że rozmowa o pieniądzach nie należy do łatwych, a każdemu zależy na jak najlepszym i adekwatnym znalezieniu się w tej sytuacji. Poniższe dane są zaczerpnięte z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie budowania zespołów IT, na bazie naszych ogłoszeń z ofertami pracy dla Javowców, ale przede wszystkim na bazie Badania społeczności IT, które w Bulldogjob przeprowadzamy co roku.

Senior Java Developer - kto to jest?

W Polsce Java developer to najczęściej programista backend (66%) lub full-stack (30%). W Javie tworzy się głównie duże systemy informacyjne.

Łatwo dopisać do stanowiska SENIOR, jednak kiedy jest ta magiczna chwila, gdy ktoś się nim staje? W każdej firmie bywa inaczej. Analizując powyższe źródła najczęściej Senior Java Developer to programista z przynajmniej 4-6 letnim doświadczeniem w Javie.

W takim razie ile senior ma lat? 

Senior Java Developer w Polsce najczęściej to programista po 30. Jest ich najwięcej, bo to aż 75% wszystkich.

Po czterdziestce jest niespełna 9% tej społeczności. Praktycznie nie ma w tej populacji osób przed 26 rokiem życia. Nic dziwnego, bo by nabyć cechy starszego programisty trzeba sporo wiedzy, praktyki i umiejętności.

Senior Java Developer powinien być samodzielny w myśleniu i działaniu

Od starszego programisty wymaga się z jednej strony samodzielnej pracy, z drugiej bycia wsparciem i drogowskazem dla mniej doświadczonych współpracowników. Do tego trzeba odpowiedniego warsztatu programistycznego. By go zdobyć, przyda się doświadczenie z co najmniej kilku projektów i to nie tylko polegające na implementacji kolejnych funkcji. Bardzo pomagają tu doświadczenia z ustalania potrzeb biznesowych, projektowania systemów, integracjami różnych systemów, zapewnieniem jakości czy wydawaniem oprogramowania.

Dobry Senior jest biegły w programowaniu zarówno w języku, jak i w używanym frameworku/bibliotekach, ale prawdziwym seniorem czyni go biegłość w rozwiązywaniu problemów.

Zdolność korzystania ze swojego doświadczenia, to rodzaj twórczości programistycznej. Dodatkowo potrzebna jest zdolność tego, by na bazie wiedzy już zdobytej, szybko uczyć się nowych rzeczy.

Komunikatywność

Ciężko być seniorem, jeśli w prosty i zrozumiały sposób nie będzie umiał opowiedzieć o skomplikowanych rzeczach innym, mniej doświadczonym lub niemającym pojęcia o technologii. Dodatkowo powinien to umieć robić po angielsku. Ta umiejętność przydaje się również w kolejnym aspekcie bycia Seniorem.

Zdolność myślenia biznesowego, rozumienie klienta.

To, co tworzy programista, musi być użyteczne, rozwijane, a przede wszystkim musi być potrzebne klientowi. Czasem trzeba przekonać klienta, że jego pierwotne założenia nie do końca są dla niego dobre. Warto zrobić coś inaczej, przedstawić to inaczej i nie stracić klienta, a wręcz budować tym samym zaufanie - to jest sztuka. Do tego jest potrzebna dojrzałość programistyczna, zdolność wzięcia odpowiedzialność i pewność siebie wynikająca z wiedzy, ale też intuicji programistycznej, której się ufa.

Wiemy już, kim jest Senior Java Developer, a teraz będzie o tym, ile faktycznie zarabia i jak jest zatrudniany w Polsce.

Umowa vs. zarobki Senior Java Developera

53% starszych programistów Java pracuje na umowie o pracę, natomiast 43% zdecydowało się na współpracę B2B. To dwie główne formy współpracy.

Średnie zarobki na UoP to 10,3 tys. PLN na miesiąc
Średnie zarobki na B2B to 16,1 tys. PLN na miesiąc

W przypadku B2B chodzi o kwotę netto na fakturze (co w najgorszym wypadku oznacza 12,9 tys. po odliczeniu podatków i ZUS), a w przypadku umowy o pracę to kwota do wypłaty. Widać tu opłacalność współpracy B2B, która generuje podobne koszty jak, UoP dla pracodawcy, ale znacznie więcej trafia do kieszeni pracownika.

Właśnie ze względów podatkowych B2B jest tak popularne wśród seniorów.

Trzeba jednak pamiętać, że tylko 58% pracodawców oferuje płatny urlop przy tego typu współpracy. W przypadku B2B bez urlopu, wzięcie 26 dni wolnych oznacza kwotę na fakturze niższą o ok. 10%. Warto to wziąć pod uwagę w swoich wyliczeniach i przy porównywaniu atrakcyjności ofert.

W jakim mieście Senior Java Developer zarabia najwięcej?

Różnice między regionami Polski są spore. Senior Java Developer w Rzeszowie może liczyć na 60% zarobków kolegi czy koleżanki z Warszawy. Prześledźmy najbardziej popularne miasta:

Warszawa - 15 tys. PLN
Aglomeracja Śląska - 14,7 tys. PLN
Kraków - 12,3 tys. PLN
Wrocław - 12,3 tys. PLN
Trójmiasto - 12 tys. PLN
Poznań - 11,9 tys. PLN
Łódź - 11 tys. PLN
Rzeszów - 9 tys. PLN

Jaką firmę wybrać, by zarabiać najwięcej jako Senior Java Developer?

Niemal 47% programistów Java określiła branżę, w której pracuje, jako tworzenie software'u, a 25% jako finanse / bankowość / ubezpieczenia.

A na jaką pensję można liczyć w najpopularniejszych branżach?

Finanse / bankowość / ubezpieczenia - 14,1 tys. PLN netto na miesiąc
Konsulting - 13,8 tys. PLN netto na miesiąc
Przemysł samochodowy / lotniczy - 13,6 tys. netto na miesiąc
Software - 12,5 tys. netto na miesiąc

Jeżeli chodzi o zarobki w zależności od wielkości firmy, to dane są dość interesujące. Patrząc na samą kwotę zarobków, można zobaczyć, że najwyższe pensje oferują firmy średnie od 51 do 200 osób.

Jednak jest jeszcze jeden składnik, który jest tu niezwykle istotny - duże firmy rzadziej decydują się na B2B. W firmach powyżej 200 osób ta forma współpracy widywana jest rzadziej, a w dużych korporacjach niemal ⅔ pracowników jest zatrudniona na UoP.

Właśnie dlatego to w firmach, gdzie pracuje 50-200 osób, starsi programiści Java zarabiają najlepiej - średnio ponad 15,2 tys. PLN netto miesięcznie.

Widełki a realne zarobki

Z pewnością zauważyliście, że jest pewien rozdźwięk między oferowanymi na rynku widełkami, a powyższymi danymi. By przekonać się, jak bardzo różnią się średnie widełki od realnej płacy, zajrzeliśmy do naszego systemu i wyciągnęliśmy widełki z tegorocznych ofert dla starszych programistów Javy.

Dla B2B przeciętne miesięczne widełki wynosiły 15,3 tys. - 19,5 tys. PLN. Jest to kwota netto na fakturze.

Dla UoP widełki wynosiły 13,4 tys. - 17,3 tys. PLN. Są to kwoty brutto, więc by porównać je z naszymi danymi, musimy je zamienić na netto. Po odliczeniu podatków widełki na UoP dają 9,5 tys. - 12,3 tys. PLN w kieszeni. Wynika z tego, że często wysokie widełki górne nie oznaczają automatycznie wysokich zarobków. Wiele zależy od procesu negocjacji.

Gdzie szukać pracy na Senior Java Developera? 

Jasne, że na Bulldogjob! Tutaj masz link do ofert, gdzie Java jest główną technologią. Dorzuć w wyszukiwaniu swoje miasto i masz to!

Jeśli teraz nie szukasz, załóż konto na Bulldogu, które przyda Ci się jak zaczniesz się rozglądać. 

To tyle :) Jeśli według Ciebie brakuje czegoś jeszcze w tym artykule, daj znać w komentarzu, być może mamy takie dane i je dorzucimy. Ważne by, ten artykuł był faktycznie przydatny.

<p>Loading...</p>