16.01.20174 min

Iwona TurCEO

Postanowienia noworoczne programisty.

Postanowienia noworoczne programisty.

Początek roku to doskonała okazja, żeby zrobić noworoczne postanowienia. Najwyraźniej Polacy lubują się w tego rodzaju zobowiązaniach, ponieważ robi je 68% kobiet i 44% mężczyzn w naszym kraju Niestety, gorzej jest z wytrwaniem w tych postanowieniach – tylko 8% Polaków je realizuje, a zdecydowana większość poddaje się już maksymalnie po trzech miesiącach. Wśród tej ogromnej grupy osób, które robią postanowienia noworoczne jest także wielu programistów, co potwierdzają liczne wpisy na polskich, ale również zagranicznych forach. Jakie cele stawiają sobie najczęściej koderzy w nowym roku?

Uprawianie sportu

Najczęściej programista spędza wiele godzin dziennie przed komputerem. Taka statyczna praca przy biurku wpływa negatywnie na zdrowie. Jeden z ważniejszych celów, jakie stawiają sobie koderzy na początku każdego roku to często właśnie decyzja o regularnym uprawianiu sportu. Przeważnie programiści decydują się na jazdę na rowerze lub bieganie. Pisaliśmy już również o tym, jak firmy IT same dbają o zdrowie swoich pracowników, proponując im na przykład karnety na siłownię, basen, organizując zawody itp.

Uczenie się nowych rzeczy

Branża IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się i wdrażających nowe rozwiązania. Dobry programista powinien trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o nowe trendy technologiczne i programistyczne. Tyle teoria. W praktyce wygląda to różnie. Często zmęczenie po całym dniu pracy jest tak duże, że wielu koderom nie chce się po prostu uczyć nowych rzeczy. Mobilizacja do poszerzania wiedzy może być ważnym postanowieniem noworocznym. Temat rozwoju podejmowaliśmy już na łamach naszego portalu.

Dotrzymywanie deadline’ów

Większość programistów zna doskonale ten problem – dotrzymywanie deadline’ów. Nie chodzi wcale o to, że jest się leniwym i dlatego nie można zdążyć z zakończeniem przydzielonego zadania w wyznaczonym terminie. W wielu przypadkach źródłem problemu nie jest również brak umiejętności lub wiedzy. Niestety, często kłopot z deadline’ami ma swoje źródło w braku umiejętności odpowiedniego zarządzania własnym czasem i właściwego planowania działań. Warto w nowym roku popracować nad efektywnością i nad racjonalnym gospodarowaniem czasem. Kto wie, może w ten sposób uda się wydrzeć dobie więcej minut na odpoczynek?

Dzielenie się wiedzą

Dzielenie się własnym doświadczeniem i wiedzą może być korzystne dla wszystkich stron. Z jednej strony tworzy się wizerunek eksperta (może się to przydać na rynku pracy), a z drugiej poznaje się problemy, z jakimi borykają się koderzy. Ucząc innych, uczymy się również sami. Nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią, ale również o rozwijanie w sobie empatii oraz innych cech. Poza tym, pomaganie daje dużo satysfakcji.

Zadbanie o work-life balance

Odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca. Niestety, wiele osób, które większość dnia spędzają na intensywnym wykonywaniu obowiązków zawodowych, ma potem problem z relaksem. Tymczasem bez tego trudno mówić o „ładowaniu akumulatorów”. Zmęczony programista to pracownik nieefektywny, popełniający dużo błędów, zniechęcony. Dlatego ważnym postanowieniem noworocznym powinno być dbanie o regularny odpoczynek.

Regularne wykonywanie kopii zapasowych

Robienie regularnych backupów powinno być podstawą. W pracy bywa z tym jednak różnie. Niejeden koder odkłada to na później, co często w ogóle nie następuje. Niestety, nierzadko takie podejście zmienia się dopiero, gdy dojdzie do awarii, ataku hakerskiego lub do przypadkowego skasowania danych. W ten sposób można stracić efekty nie tylko wielogodzinnej, ale nawet wieloletniej pracy. Warto być zatem mądrym przed szkodą i wyrobić w sobie nawyk regularnego wykonywania kopii zapasowych.

Przejście na dietę

Siedzący charakter pracy ma wpływ nie tylko na zdrowie, o czym już pisaliśmy powyżej, ale również na przybieranie na wadze. Dużo obowiązków, zbliżające się deadline’y, zadania „na wczoraj” – to wszystko nie wpływa na właściwe odżywianie się i najczęściej kończy się jedzeniem fast foodów. Warto w nowym roku zmienić nawyki żywieniowe. Nie jest to wcale rzadkie postanowienie. Z badań „Newsweeka” wynika, że przechodzenie na dietę to cel 19% wszystkich Polaków, którzy robią noworoczne przyrzeczenia.

Śledzenie rynku pracy IT

Warto śledzić to, co dzieje się na rynku pracy IT nawet, jeśli programista nie planuje zmiany pracodawcy. Ogłaszane w internecie i na takich portalach, jak Bulldogjob procesy rekrutacyjne mogą być doskonałym źródłem wiedzy. Przede wszystkim można dowiedzieć się, na jakich specjalistów jest popyt na rynku, jakie technologie są na topie i jakich warto się uczyć, jakie wynagrodzenie proponują konkurencyjne firmy. Oczywiście może się również okazać, że programista znajdzie ogłoszenie rekrutacyjne, które rzeczywiście go zainteresuje i nagle zechce wprowadzić zmiany w swojej zawodowej karierze.

Ukończenie własnego projektu

Niejeden programista po pracy rozwija swój własny projekt programistyczny. Niestety, wielu robi to już od lat, nieustannie odkładając jego zakończenie. Wymówki są bardzo różne – brak czasu, zmęczenie, brak koncepcji itp. Być może właśnie nadszedł ten rok, w którym czas doprowadzić własny projekt do końca. Chociażby dla własnej satysfakcji. Czy jesteś gotowy podjąć to wyzwanie?

A jakie są Wasze postanowienia noworoczne? Jak to jest u Was z ich dotrzymywaniem? Czekamy na Wasze wpisy.

<p>Loading...</p>

Powiązane artykuły

Dziel się wiedzą ze 160 tysiącami naszych czytelników

Zostań autorem Readme

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Specjalista ds. testów

medium

Znamy widełki

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Ważna do 27.02.2022

Dobrze
JIRASoapUIOracle Database
Początkujący
FitNesseJMeter

Sii Polska

DevOps Engineer

medium

17 000 - 24 000 PLN

Kontrakt B2B

Warszawa

Ważna do 27.02.2022

Dobrze
AWSGCPGitHub
Bardzo dobrze
Linux

Accenture Polska

Agile Project Manager

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Praca zdalna 100%

Ważna do 27.02.2022

Bardzo dobrze
Agile Methodologies (Scrum, Kanban, Kaizen)
Dobrze
Team-building & people management
Początkujący
cloud fundamentals

DB Schenker Technology Center Warsaw

Business Analyst

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Ważna do 27.02.2022

Accenture Polska

PHP/Magento Developer

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 27.02.2022

Bardzo dobrze
PHPGIT
Dobrze
Magento 2SOAP/REST HTML/CSS
Początkujący
JSONJavaScript jQuery

T-Mobile Polska S. A.

Inżynier Sieciowy

medium

Brak widełek

Kontrakt B2B

Warszawa

Ważna do 27.02.2022

Asseco Poland S.A.

Młodszy Analityk Finansowy

junior

Brak widełek

Umowa o pracę

Rzeszów

Ważna do 27.02.2022

Netguru

Junior iOS Developer

junior

4 200 - 6 000 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 27.02.2022

Dobrze
iOS

7N

Data Engineer

medium

15 100 - 18 100 PLN

Kontrakt B2B

Praca zdalna 100%

Ważna do 27.02.2022

Dobrze
MS SQLETLSpark

7N

Senior Business Analyst

senior

16 800 - 21 800 PLN

Kontrakt B2B

Praca zdalna 100%

Ważna do 27.02.2022