8.10.20204 min

Redakcja Bulldogjob

Pszczoła i programista - co mają wspólnego?

Sprawdź, co łączy programistę i pszczołę, czyli o ważnej akcji MakeAnImpact pół żartem pół serio.

Pszczoła i programista - co mają wspólnego?

Nie od dzisiaj wiadomo, że w IT wiedzie się dobrze i raczej tak zostanie. Na rynku cały czas jest zapotrzebowanie na usługi software’owe. Pomału każda większa firma zaczyna mieć w swoich szeregach pokaźny dział IT, utrzymujący działanie biznesu. Słowem, IT jest prawie w każdej branży. Przekłada się to na wysoki popyt na specjalistów z tego rewiru na rynku pracy. Zapotrzebowanie na dobrych speców jest duże, a oferowane pieniądze również nie są małe.

Przy pierwszej pracy w IT cieszymy się, że po prostu jest. Jednak jej wybór, jak i tej kolejnej, może znacząco wpłynąć na to, jak życie zawodowe potoczy się dalej.

Rekrutację w tej branży znamy nie od dziś i wielokrotnie widzieliśmy tragedie osobiste, gdzie ktoś źle wybrał na samym początku, a zdał sobie z tego sprawę po latach, dopiero przy próbie zmiany tego miejsca na inne. Na początku nie wie się, że się nie wie :) Zresztą nawet seniorzy miewają podobne problemy, gdyż każdą firmę widać najlepiej dopiero od środka, już po zatrudnieniu.


Którędy droga?

Ok, to jak poznać firmę prowadzącą projekty, które niosą za sobą rozwój i w ich efekcie powstaje coś, co robi różnicę na świecie? Coś, co ma znaczenie i praca tam po prostu rozwija i jest przyjemna? 

Zastanawialiśmy się nad tym, dlatego też powstał projekt #MakeAnImpact.  Chcemy przedstawiać Wam firmy, które “robią robotę” z sensem, w zorganizowany sposób. Firmy, w których praca uczy tego, co będzie można rozwijać również w innych miejscach, ale przede wszystkim - ma jakieś większe znaczenie. Za dużo czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, by robić coś tak po prostu, co nie wiadomo do czego i komu służy.

Praca w dobrej firmie skojarzyła nam się z ulem i pszczołami. Społeczność ula to zorganizowana grupa, każdy ma swoje miejsce i każdy wie, co ma robić, za co odpowiada. Pszczoły pracują, by zapewnić rojowi dostatek, a przy okazji robią też mnóstwo dobrego - poprzez zapylanie kwiatów - dzięki czemu i my mamy co jeść.

Niby to małe stworzenia i nawet nie każdy rozumie, czym się zajmują, a jednak ich praca sprawia, że dzięki nim możemy żyć.  Pomyśleliśmy, że to dobre porównanie. Między samymi programistami i pszczołami jest zresztą więcej podobieństw. Specjaliści IT linijka po linijce, zadanie po zadaniu, budują znacznie większą całość, podobnie jak pszczoły zapełniają ul. 

90% roślin do zapylenia potrzebuje owadów, spośród których pszczoła jest najlepiej przystosowana do tego zadania. Analogicznie jest z rolą IT w gospodarce, gdzie każdy biznes w większym lub mniejszym stopniu jest oparty na rozwiązaniach cyfrowych.


Po co to robimy?

Słyszeliście pewnie o tym, że pszczoły masowo giną. Co ciekawe, to nie dlatego, że bezpośrednio zabija je chemia i zanieczyszczenia, ale dlatego, że wymienione tu czynniki zaburzają znakomicie rozwiniętą orientację pszczół. Przez to pszczoły nie mogą trafić do ula i finalnie giną.

U specjalistów IT bywa podobnie - zalew informacji sprawia, że źle wybierają i nie trafiają tam, gdzie mieliby warunki do najlepszego rozwoju.

Dlatego też chcemy pomóc Wam wyłaniać spośród gąszczu ofert i firm te, które robią światu różnicę oraz te, w których praca sprawia satysfakcję.


Spontaniczna aplikacja

Spontaniczna aplikacja to funkcja, którą przy okazji akcji uruchomiliśmy przy każdym jej partnerze. Możesz nie czekając, zgłosić się do firmy, która Ci się spodoba, opisując krótko swoje umiejętności i doświadczenie - bez konieczności aplikowania na konkretną ofertę. Tutaj znajduje się link do strony z firmami, których projekty mają głębsze znaczenie, a przy każdej pokazujemy, którą branżę zmieniają swoją pracą.


Warto pomagać

Przy okazji samej akcji stwierdziliśmy, że warto zrobić coś dobrego dla ogółu, nie tylko dla specjalistów IT. Pszczoły ostatnimi czasy nie mają się tak dobrze, jak nasza branża.  Skoro jako gatunek mieliśmy wpływ na zmniejszenie się populacji pszczół, to podnieśmy rękawicę i zróbmy coś, żeby je ratować.

We współpracy z organizacją RoiSię i partnerami akcji MakeAnImpact: PWPW, Dynatrace, AppUnite, T-Mobile, Sii, Luxoft, IBM, BGK, IDEMIA, Arla, Northmill Bank, Rossman, SoftServe, Predica, Asseco Data Systems, Billon, Centuria

Zbudowaliśmy dwa ule w Puszczy Iłżeckiej w Świętokrzyskiem. Mamy nadzieję, że to dopiero początek.

To domy, w których zamieszka rodzina 60 tys. pszczół. To matka, pszczoły robotnice i trutnie. Potrzebują dachu nad głową, jedzenia, wody do picia, by wiosną znowu zapylać i produkować miód.


Podsumowanie

Podsumowując, jeśli możesz zmienić pracę na tę, która zrobi różnicę światu, jeszcze raz podrzucamy link do strony MakeAnImpact.

Jeśli zmiana pracy to na razie temat nie dla Ciebie, możesz po prostu wpłynąć na rzeczywistość, wpłacając co łaska na budowę nowych uli :)

Założyliśmy konto na zrzutka.pl - wpłaćcie ile możecie, niech RoiSię budują ule. Niech powstają miejsca, w których pszczoły będą mogły pracować. Niech kwiaty się zapylają, niech powstaje tlen, dużo tlenu! :) Miejmy czym oddychać. Miejmy wpływ! 

<p>Loading...</p>

Dziel się wiedzą ze 160 tysiącami naszych czytelników

Zostań autorem Readme

Altkom Software & Consulting

Team Lead Frontend Developer

senior

20 000 - 25 000 PLN

Kontrakt B2B

Praca zdalna 100%

Ważna do 25.02.2022

Bardzo dobrze
AngularReactJavaScript
Dobrze
TypeScriptjQuery

Mixort sp. zo. o.

.Net Tech Lead

medium

14 000 - 17 000 PLN

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 25.02.2022

Dobrze
.NETC#SQL

T-Mobile Polska S. A.

SAP PM Consultant

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Ważna do 25.02.2022

T-Mobile Polska S. A.

Specjalista/-ka ds. Wsparcia Technicznego B2B

medium

Brak widełek

Kontrakt B2B

T-Mobile Polska S. A.

SAP Incident Solver / SAP Consultant MM/SD

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Ważna do 25.02.2022

T-Mobile Polska S. A.

SAP EWM Consultant

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Warszawa

Ważna do 25.02.2022

dotLinkers - IT Recruitment Agency

Senior iOS Developer

medium

Do 6 500 USD

Kontrakt B2B

Praca zdalna 100%

Ważna do 12.03.2022

Dobrze
iOSSQLJSON

InPost

Specjalista/tka ds. bezpieczeństwa IT

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Ważna do 25.02.2022

Dobrze
Azure

InPost

Scrum Master / Kierownik Zespołu

medium

Brak widełek

Kontrakt B2BUmowa o pracę

Praca zdalna 100%

Ważna do 25.02.2022

Bardzo dobrze
Scrum

UniqSoft

Tech Lead

senior

Brak widełek

Kontrakt B2B

Bydgoszcz

Ważna do 25.02.2022

Bardzo dobrze
Node.jsReact