Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.03.20204 min
Michał Paluch

Michał PaluchProduct Owner / ex EB Project MangerBulldogjob

Czego kandydaci IT oczekują od pracodawców

Jak przyciągnąć kanydata IT na rynku pracownika? Sprawdź, czego oczekują specjaliści IT na podstawie raportu z Badania społeczności IT 2020.

Czego kandydaci IT oczekują od pracodawców

92% specjalistów IT chciałaby poznać pracodawcę od środka, zanim zdecyduje się zaaplikować na ofertę pracy (wg raportu z Badania społeczności IT 2020). Wniosek jest prosty, praktycznie każdy specjalista na polskim rynku chciałby wiedzieć coś więcej o pracodawcy, niż tylko przeczytać informacje, które może znaleźć w ofercie pracy. 


Narzędzi i kanałów jest dużo:

  • targi pracy (głównie juniorzy) 
  • polecenia pracownicze (junior/mid/senior)
  • działania online, jak content marketing EB czy marketing rekrutacyjny (junior/mid/senior)
  • konferencje i hackatony (mid/senior)
  • marketing rekrutacyjny offline np. billboardy (junior/mid/senior)


Warto się zastanowić, kogo szukamy i do kogo chcemy dotrzeć. Hackatony i konferencje to ciekawe miejsce na zaprezentowanie pracodawcy i zbudowanie pozycji eksperta w branży, ale zasięg działań jest mocno ograniczony. W przypadku działań online, mamy najszerszy wachlarz możliwości i zasięgów. 

Co jeszcze możemy wywnioskować na podstawie danych z raportu? 

Zawartość oferty pracy

To często pierwsze miejsce styku pomiędzy pracodawcą a kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego. Dobrze, żeby sama oferta pracy zawierała wszystkie najpotrzebniejsze informacje o stanowisku i rekrutacji, aby kandydat podjął świadomą decyzję o aplikacji. Jak to zrobić?

Na podstawie raportu z badania społeczności IT możemy wyciągnąć wiele ciekawych wniosków! Najważniejszym z nich, jest informacja, że juniorów, midów i seniorów, interesują przeważnie trochę inne informacje na ofercie pracy, pomijając kwestie wynagrodzenia. Mając takie informacje, możemy żonglować elementami na ofertach pracy, aby dostosować się do wymagań i oczekiwań specjalistów IT. 

Aspiracje zawodowe i ich realizacja 

Jeśli chcemy rekrutować i zatrzymywać pracowników wewnątrz organizacji, musimy zadbać o aspiracje zawodowe specjalistów IT. Jeśli posiadasz badania wewnętrzne lub dobry zespół managerów, który potrafi odkryć i wspierać podległy team, to masz dużo szczęścia. 

Z pomocą może przyjść także inna część raportu z badania społeczności IT, w której zapytaliśmy o aspiracje zawodowe. Tak jak w przypadku samych ofert pracy, tutaj również wiele zależy od poziomu stanowiska.

Przepływ wiedzy wewnątrz organizacji

Warto w tym miejscu wspomnieć też o przepływie informacji i wiedzy wewnątrz organizacji. Dlaczego to takie ważne? 

Blisko 64% specjalistów IT określiła współpracowników jako jedno z głównych źródeł pozyskiwania wiedzy do codziennej pracy. Jeśli ułatwimy i poprawimy procesy wewnątrz organizacji, możesz zaspokoić część oczekiwań specjalistów pod kątem rozwoju. 

Dlaczego pracownicy pracują tam gdzie pracują

Specjaliści IT nie zawsze chętnie dzielą się przemyśleniami odnośnie aktualnej pracy, ale warto poznać powody, dlaczego ktoś pracuje u nas, a nie u konkurencji. Na bazie takich argumentów i insightów można celnie budować komunikację do rynku kandydatów. 

Z pomocą przychodzi też kolejna część raportu z badania, w którym specjaliści IT odpowiadają na dwa ważne pytania.

Możliwość szybkiej aplikacji 

Jeśli rekrutujesz do IT nie tylko juniorów, to powinieneś zapoznać się z częścią raportu mówiącą o wykorzystywaniu CV przez specjalistów IT

Dla większości kandydatów IT, CV nadal pozostaje standardowym sposobem do aplikowania. Warto natomiast pochylić się nad odpowiedziami midów i seniorów. Ponieważ część z nich, zrezygnowała już z CV.  Musisz zadać sobie w tym momencie pytanie. Czy korzystasz tylko z rozbudowanych formularzy i ATS, czy może dajesz też możliwość spontanicznej i szybkiej aplikacji bez CV? I jak myślisz, jak skomplikowany formularz aplikacji wpłynie na candidate experience. 

Benefity 

Firmy prześcigają się w pomysłach na benefity dla pracowników, aby jeszcze mocniej przyciągnąć kandydatów. Czy to działa? To zależy. 

Według badania społeczności IT, większość programistów, administratorów, testerów i osób z innych specjalizacji, wolałaby sama decydować o środkach przeznaczanych na benefity. 

Jak to zrobić? Są dwa rozwiązania:

Pierwszym z nich, jest podwyżka i przeniesienie funduszy z benefitów do wynagrodzenia. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ponieważ budujemy w ten sposób motywacje pracowników, opierając się głównie na pieniądzach. 

Drugim rozwiązaniem, jest skorzystanie z narzędzi kafeteryjnych. Na polskim rynku powstało kilka fajnych rozwiązań, które mogą zdecydowanie uatrakcyjnić świadczenia pozapłacowe i co ważne - dać władzę w tym temacie specjalistom IT. 

Transparentność 

Nie ma lepszego określenia, żeby podsumować oczekiwania specjalistów IT wobec przyszłego pracodawcy. Malowanie trawy na zielono może przyciągnąć kandydatów, ale na pewno nie spowoduje, że kandydat będzie nam wdzięczny za błędną wizję rzeczywistości, którą bardzo szybko zweryfikuje. Pytanie, czy stać Cię na nieudane rekrutacje. 

Chcesz wiedzieć więcej? 

Zobacz nasz raport z badania społeczności IT. To nie tylko ogólny raport z branży. Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące 8 różnych specjalizacji. 

Link do raportu

Potrzebujesz pomocy przy rekrutacji w IT? 
Daj nam znać, pomożemy :) 

<p>Loading...</p>