Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Klawiatura dla programisty. Jaką wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kupnie klawiatury oraz poznaj przykładowe modele.
Klawiatura dla programisty. Jaką wybrać?

Postanowiliśmy pochylić się nad klawiaturami, ale nie nad naszymi, tylko nad klawiaturami dla programistów. Sprawdzamy, na jakie parametry koderzy powinni zwracać uwagę, kupując dla siebie taki sprzęt oraz jakie modele warto wziąć pod uwagę.


Na co zwracać uwagę?

Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli klawiatur. Dlatego wybór najlepszego sprzętu może być problemem. Chociaż najczęściej programiści kierują się przede wszystkim własnymi upodobaniami i przyzwyczajeniami (jeśli pozwolą im na to pracodawcy, zapewniający narzędzia pracy), warto wiedzieć, na jakie parametry klawiatury zwracać uwagę.

Budowa klawiatury

Wielogodzinne wpisywanie kodu oznacza również intensywną eksploatację klawiatury. Jeśli chcemy, żeby taki sprzęt posłużył nam jak najdłużej, warto stawiać na wytrzymałe klawiatury, które przy okazji precyzyjnie działają i zapewniają wysoki komfort pracy. Najtańszymi i najpopularniejszymi modelami są klawiatury membranowe (klawisz styka się z drukowaną płytką za pomocą gumowej membrany), te jednak bardzo szybko się zużywają, a do tego są mało precyzyjne. Nieco lepszym wariantem są klawiatury membranowe, wyposażone dodatkowo w mechanizm nożycowy, zapewniający większą trwałość i komfort użytkowania.

Zdecydowanie najlepsze na rynku, ale i niestety najdroższe, są klawiatury mechaniczne. Tego typu modele są nawet dziesięciokrotnie trwalsze od innych typów, charakteryzują się dużą szybkością, precyzją i bardzo dobrze sprawdzają się w pracy programisty. Klawiatury membranowe są zdecydowanie wolniejsze od mechanicznych, ale za to pracują znacznie ciszej. Klawiatury mechaniczne zapewniają wysoki komfort pisania, szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej, a ich aktywacja następuje już często po lekkim wciśnięciu, ale za to tego rodzaju klawiatury są z reguły większe od membranowych i cięższe.

Ergonomia

Ważna jest taka budowa klawiatury, która zapewnia komfort i nie powoduje bólu nadgarstków nawet po wielu godzinach pracy. Nieodpowiedni sprzęt nie tylko wywołuje szybsze zmęczenie, ale również może doprowadzić do schorzenia RSI, nazywanego również chorobą komputerową. Programista czuje wtedy ból w nadgarstku, mrowienie, uczucie drętwienia itp. symptomy.

Najlepsze klawiatury posiadają klawisze dopasowane do kształtu dłoni, ułożone w lekkich łukach, wszystko jest odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia szybsze i bezwzrokowe pisanie. Tego rodzaju urządzenia często posiadają również specjalne podkładki pod nadgarstki, których zadaniem jest odciążanie stawów. Niektóre modele są dzielone na dwie części, które można dowolnie ułożyć na biurku i dostosować do własnych potrzeb.

Na rynku nie brakuje również tzw. klawiatur ergonomicznych, które cechują się nieco innym kształtem i rozlokowaniem klawiszy niż klasyczne modele. Tego rodzaju rozwiązania mają swoich zwolenników, ale również przeciwników. Nieprzyzwyczajeni do takich klawiatur użytkownicy narzekają na niepraktyczne rozwiązania i niski komfort pracy. Jednak wielu programistów, którzy zaczęli używać klawiatury ergonomicznej, nie wyobraża sobie powrotu do klasycznych modeli.

Możliwość programowania

Dobrym rozwiązaniem jest klawiatura która posiada dodatkowe klawisze z możliwością ich zaprogramowania. Dla przyspieszenia pracy, czasami wygodniej jest przygotować własne makra i przypisać je do wybranych klawiszy. W przypadku niektórych klawiatur nie trzeba nawet uruchamiać dedykowanych programów do zarządzania konfigurowalnymi przyciskami, ale można nagrywać makra błyskawicznie za pomocą jednego klawisza.

Dodatkowe funkcjonalności

Dla usprawnienia pracy i po prostu dla własnej wygody, warto także zwracać uwagę na dodatkowe funkcjonalności klawiatur. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, ale ich brak bywa denerwujący. Prostym przykładem są huby USB. Ich obecność w klawiaturze eliminuje konieczność schylania się lub wstawania, żeby podpiąć zewnętrzne urządzenie. Podobnie możemy spojrzeć na takie elementy, jak wejście minijack (możliwość podpięcia na przykład mikrofonu) czy pokrętło głośności. Tego rodzaju udogodnienia niekoniecznie muszą być niezbędne w codziennej pracy programisty, ale czasami bywają przydatne.


Najlepsze klawiatury dla programistów

Das Keyboard 4 Professional

Jeden z lepszych modeli na rynku. Niemiecki producent proponuje klawiaturę dopracowaną do ostatniego szczegółu, wykonaną z wysokiej jakości materiałów, bardzo wygodną w użytkowaniu. Można wybierać pomiędzy dwoma rodzajami przełączników Cherry MX: Brown (bardzo wygodna klawiatura przy długim programowaniu) i Blue (głośniejsza i mniej komfortowa). Ten model Das Keyboard został wyposażony w dwa huby USB 3.0. Znajdziemy tu również przyciski multimedialne i pokrętło głośności. Do wykonania klawiszy użyto technologii UV hard coat-protected, co ogranicza ścieranie znajdujących się na nich nadruków. Klawiatura posiada podpórkę montowaną na magnesy, a górny panel został wykonany z anodyzowanego aluminium. Ten model często określany jest jako najcieńsza klawiatura mechaniczna na świecie.

Cena: ok. 670-750zł

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Idealny model dla programistów, którzy szukają przede wszystkim bardzo wysokiej ergonomii. To jedna z najpopularniejszych klawiatur tego typu. Puszysta podkładka pozwala oprzeć i rozluźnić nadgarstki. Komfort pracy zapewnia również wygięty kształt, który dopasowany jest do naturalnego ułożenia dłoni. Użytkownik ma do dyspozycji klawisze skrótu, dzięki którym uzyska szybki dostęp do różnych zasobów komputera. Ciekawym rozwiązaniem jest suwak znajdujący się w środkowej części klawiatury, za pomocą którego jednym palcem można korzystać z zoomu. Producent zwiększył funkcjonalność klawiatury numerycznej, umieszczając w jej górnej części znak równości, nawiasy i backspace. Aby uniknąć przypadkowego wciskania klawiszy funkcyjnych, wprowadzono możliwość ich blokady. 

Cena: około 210zł

Cooler Master SK650

Klawiatura z panelem numerycznym, która charakteryzuje się dużą solidnością wykonania, a jednocześnie jest wygodna w użytkowaniu, smukła i bardzo poręczna. Jej klawisze są wyprofilowane i wyjątkowo płaskie. Posiada przełączniki Cherry MX Low Profile. Dla fanów gadżetów przypadnie do gustu fakt, że ma efekciarskie podświetlenie klawiszy. Za pomocą dołączonego softu i skrótów klawiszowych, możesz łatwo i szybko zarządzać systemem. Jej wadą dla niektórych może być fakt, że nie ma regulowanego nachylenia.

Cena: około 750zł

Logitech G915

Ten model wyposażony jest w technologię LIGHTSPEED, która gwarantuje najkrótsze opóźnienie i niezawodność działania. Ta klawiatura mechaniczna to bardzo dobry model nie tylko dla graczy, ale również dla programistów. Posiada niskoprofilowe przełączniki mechaniczne GL, które przy słyszalnym klinięciu, zapewniają natychmiastową reakcję. Tak jak w przypadku Cooler Master SK650, również ma podświetlone klawisze. Inteligentna technologia LIGHTSYNC RGB pozwala programować oświetlenie poszczególnych przycisków w zakresie ~16,8 mln kolorów. Możemy przekształcać klawiaturę w centrum sterowania komputerem, a do zaprogramowania mamy aż 5 klawiszy G. Model Logitech G915 posiada opcję Bluetooth.

Cena: około 850-1000zł

Corsair K95 RGB Platinum Cherry MX

Corsair K95 to klawiatura mechaniczna w lekkiej aluminiowej ramie, z podpórką na nadgarstki. Również posiada podświetlenie. Jej klawisze są bardzo czułe, wystarczy nacisk na głębokość 1,2 mm, a polecenie jest natychmiast przesyłane do komputera. Ten model ma aż 6 programowalnych klawiszy G. Wszystkimi funkcjami tej klawiatury można zarządzać za pomocą softu CUE. K95 Platinum zapewnia funckję Anti-Ghosting (zapobiegającą rejestrowaniu dodatkowego przycisku, który nie został wciśnięty) i Key Rollover (określającą, jak wiele przycisków można jednocześnie wcisnąć). Model ten pozwala również zapisać maksymalnie trzy profile z własnymi ustawieniami, bez żadnego oprogramowania. Posiada złącze USB.

Cena: około 850zł

Rozpocznij dyskusję

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 160 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej

Zobacz jakie firmy chcą Ci płacić więcej.

Ile teraz zarabiasz?

Podpowiedzieliśmy już razy.

Mamy ponad 1200 ofert pracy. Zobacz o ile więcej możesz zarabiać. » [zamknij]