Nasza strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

Klawiatura dla programisty. Jaką wybrać?

Iwona Tur CEO / Bulldogjob
Klawiatura dla programisty. Jaką wybrać?

Prezentowaliśmy już ranking najlepszych krzeseł do biura, pomagających zachować zdrowy kręgosłup, a także przygotowaliśmy zestawienie najlepszych myszek gamingowych. Tym razem postanowiliśmy pochylić się nad klawiaturami, ale nie nad naszymi, tylko nad klawiaturami dla programistów. Sprawdzamy, na jakie parametry koderzy powinni zwracać uwagę, kupując dla siebie taki sprzęt oraz jakie modele warto wziąć pod uwagę.

Na co zwracać uwagę, szukając klawiatury dla programisty?

Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli klawiatur. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu nie powinien być dużym problemem. Chociaż najczęściej programiści kierują się przede wszystkim własnymi upodobaniami i przyzwyczajeniami (jeśli pozwolą im na to pracodawcy, zapewniający narzędzia pracy), warto jednak wiedzieć, na jakie parametry klawiatury zwracać uwagę.

1. Budowa klawiatury

Wielogodzinne wpisywanie kodu oznacza również intensywną eksploatację klawiatury. Jeśli chcemy, żeby taki sprzęt posłużył nam jak najdłużej, warto stawiać na wytrzymałe klawiatury, które przy okazji precyzyjnie działają i zapewniają wysoki komfort pracy. Najtańszymi i najpopularniejszymi modelami są klawiatury membranowe (klawisz styka się z drukowaną płytką za pomocą gumowej membrany), ale bardzo szybko się zużywają, a do tego są mało precyzyjne. Nieco lepszym wariantem są klawiatury membranowe, wyposażone dodatkowo w mechanizm nożycowy, zapewniający większą trwałość i komfort użytkowania. Zdecydowanie najlepsze na rynku, ale i niestety najdroższe, są klawiatury mechaniczne. Tego typu modele są nawet dziesięciokrotnie trwalsze od innych typów, charakteryzują się dużą szybkością, precyzją i bardzo dobrze sprawdzają się w pracy programisty. Klawiatury membranowe są zdecydowanie wolniejsze od mechanicznych, ale za to pracują znacznie ciszej. Klawiatury mechaniczne zapewniają wysoki komfort pisania, szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej, a ich aktywacja następuje już często po lekkim wciśnięciu, ale za to tego rodzaju klawiatury są z reguły większe od membranowych i cięższe.

2. Ergonomia

Ważna jest taka budowa klawiatury, która zapewnia komfort i nie powoduje bólu nadgarstków nawet po wielu godzinach pracy. Nieodpowiedni sprzęt nie tylko wywołuje szybsze zmęczenie, ale również może doprowadzić do schorzenia RSI, nazywanego również chorobą komputerową. Programista czuje wtedy ból w nadgarstku, mrowienie, uczucie drętwienia itp. symptomy. Najlepsze klawiatury posiadają klawisze dopasowane do kształtu dłoni, ułożone w lekkich łukach, wszystko jest odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia szybsze i bezwzrokowe pisanie. Tego rodzaju urządzenia często posiadają również specjalne podkładki pod nadgarstki, których zadaniem jest odciążanie stawów. Niektóre modele są dzielone na dwie części, które można dowolnie ułożyć na biurku i dostosować do własnych potrzeb. Na rynku nie brakuje również tzw. klawiatur ergonomicznych, które cechują się nieco innym kształtem i rozlokowaniem klawiszy niż klasyczne modele. Tego rodzaju rozwiązania mają swoich zwolenników, ale również przeciwników. Nieprzyzwyczajeni do takich klawiatur użytkownicy narzekają na niepraktyczne rozwiązania i niski komfort pracy. Jednak wielu programistów, którzy zaczęli używać klawiatury ergonomicznej, nie wyobraża sobie powrotu do klasycznych modeli.

3. Możliwość programowania

Dobrym rozwiązaniem jest klawiatura która posiada dodatkowe klawisze z możliwością ich zaprogramowania. Dla przyspieszenia pracy, czasami wygodniej jest przygotować własne makra i przypisać je do wybranych klawiszy. W przypadku niektórych klawiatur nie trzeba nawet uruchamiać dedykowanych programów do zarządzania konfigurowalnymi przyciskami, ale można nagrywać makra błyskawicznie za pomocą jednego klawisza.

4. Dodatkowe funkcjonalności

Dla usprawnienia pracy i po prostu dla własnej wygody, warto także zwracać uwagę na dodatkowe funkcjonalności klawiatur. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, ale ich brak bywa denerwujący. Prostym przykładem są huby USB. Ich obecność w klawiaturze eliminuje konieczność schylania się lub wstawania, żeby podpiąć zewnętrzne urządzenie. Podobnie możemy spojrzeć na takie elementy, jak wejście minijack (możliwość podpięcia na przykład mikrofonu) czy pokrętło głośności. Tego rodzaju udogodnienia niekoniecznie muszą być niezbędne w codziennej pracy programisty, ale czasami bywają przydatne.

 

Najlepsze klawiatury dla programistów

Das Keyboard 4 Professional

Jeden z lepszych modeli na rynku. Niemiecki producent proponuje klawiaturę dopracowaną do ostatniego szczegółu, wykonaną z wysokiej jakości materiałów, bardzo wygodną w użytkowaniu. Można wybierać pomiędzy dwoma rodzajami przełączników Cherry MX: Brown (bardzo wygodna klawiatura przy długim programowaniu) i Blue (głośniejsza i mniej komfortowa). Ten model Das Keyboard został wyposażony w dwa huby USB 3.0. Znajdziemy tu również przyciski multimedialne i pokrętło głośności. Do wykonania klawiszy użyto technologii UV hard coat-protected, co ogranicza ścieranie znajdujących się na nich nadruków. Klawiatura posiada podpórkę montowaną na magnesy, a górny panel został wykonany z anodyzowanego aluminium. Ten model często określany jest jako najcieńsza klawiatura mechaniczna na świecie.

Cena: ok. 670 zł.

Kinesis Advantage 2

Idealny model dla programistów, którzy szukają przede wszystkim bardzo wysokiej ergonomii. Amerykański producent rozwija linię Advantage od 2002 roku i znany jest z bardzo funkcjonalnych rozwiązań. Advantage 2 to specjalnie wyprofilowana klawiatura, która zapewnia wysoki komfort pracy i jest bardzo wydajnym narzędziem dla każdego programisty. Wklęsłe płaszczyzny zostały idealnie wyprofilowane pod dłonie. Całość została tak zaprojektowana, że podczas użytkowania osiągane jest mniejsze napięcie nadgarstka, co ogranicza zmęczenie i zwiększa wydajność. Zastosowano tutaj przełączniki Cherry MX Brown (klawisze alfanumeryczne) i Cherry ML (funkcyjne), a sama klawiatura jest w pełni programowalna.

Cena: około 1200 zł.

Cooler Master Storm QuickFire XT

Klawiatura, która charakteryzuje się dużą solidnością wykonania, a jednocześnie jest wygodna w użytkowaniu, smukła i bardzo poręczna. Znajdziemy tu 104 mechaniczne klawisze z przełącznikami Cherry MX (można wybrać różne warianty w zależności od potrzeb i przyzwyczajeń). Klawiaturę można podłączyć za pomocą USB. W zestawie znajduje się również adapter PS/2. Storm QuickFire XT umożliwia również konfigurację powtarzalności klawiszy. W zestawie producent zapewnia dodatkowe klawisze i narzędzia do ich montażu. Klawiatura posiada odłączany kabel USB i klawisze multimedialne.

Cena: około 369 zł.

Logitech G710+

Bardzo dobry model nie tylko dla graczy, ale również dla programistów. To klawiatura mechaniczna z przełącznikami Cherry MX Brown o żywotności 50 mln uderzeń. Czas reakcji po naciśnięciu to 1ms. Klawiatura posiada wygodną podpórkę pod nadgarstki oraz 6 klawiszy funkcji multimedialnych i 6 makro (możliwość przypisania do 3 funkcji każdemu z tych przycisków). Za pomocą MR można nagrywać makra w locie. Do tego klawiatura wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie. Klawisze są bardzo dobrze rozmieszczone i odpowiednio wyprofilowane, co sprawia, że użytkowania tej klawiatury jest bardzo komfortowe.

Cena: około 399 zł.

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Tym razem klawiatura membranowa, na którą również warto zwrócić uwagę. Ten model posiada ergonomiczny kształt ze specjalną miękką podpórką pod nadgarstki, umożliwiającą optymalne ułożenie dłoni względem bryły klawiatury. Dodatkowo użytkownik ma łatwy dostęp do klawiszy skrótu. Ciekawym rozwiązaniem jest suwak znajdujący się w środkowej części klawiatury, za pomocą którego jednym palcem można korzystać z zoomu. Producent zwiększył funkcjonalność klawiatury numerycznej, umieszczając w jej górnej części znak równości, nawiasy i backspace. Aby uniknąć przypadkowego wciskania klawiszy funkcyjnych, wprowadzono możliwość ich blokady. Użytkownik ma również łatwy dostęp do przycisków multimedialnych.

Cena: około 196 zł.

Jakie są Wasze ulubione modele klawiatur? Zachęcamy do dzielenia się opiniami.  

Lubisz dzielić się wiedzą i chcesz zostać autorem?

Podziel się wiedzą z 120 tysiącami naszych czytelników

Dowiedz się więcej