12.06.20193 min
Grzegorz Deszczka

Grzegorz DeszczkaIT Rekruter / Vloger / COO#rekruterzbroda / Welovepeople

4 trendy rekrutacji w 2019 roku

Poznaj trendy rekrutacyjne, które zaczęły być obecne na rynku technologicznym.

4 trendy rekrutacji w 2019 roku

Nie całą dekadę temu, ponieważ w 2011 roku, ponad połowa, bo 54% osób zajmujących się rekrutacją, sądziło, że rynek kieruje się w stronę rynku kandydata. Obecnie już ok. 90% rekruterów tak twierdzi (10% nadal wierzy, że jest inaczej ;) Koniecznym staje się poszukiwanie nowych sposobów pozyskiwania kandydatów, dlatego szalenie ważne są niestandardowe metody.

Trendy w rekrutacjach również odzwierciedlają trendy, które zaczęły być obecne na rynku technologicznym, a branża IT szczególnie lubi nowości dlatego porozmawiajmy o trendach na obecny rok.

Chatboty - zautomatyzuj poszukiwanie pracy i przyjmowanie ofert

Dużo mówi się o automatyzacji i sposobach, w jaki można wykorzystać np. Messengera w celu przedstawiania dopasowanych ofert kandydatom. Interesujące jest to, że już całkiem dawno temu można było korzystać z botów, które odpowiadały na nasze wiadomości, np. na stronach internetowych. Wcześniej nie przyjęły się one zbytnio, a teraz wróciły i ciągle trwa ich rozwój.

Z Chatbotów korzystają już duże firmy, np. Accenture, która przygotowała swojego bota dopasowującego oferty dla kandydatów. W erze, gdy nie rozstajemy się ze swoimi telefonami i komunikujemy się częściej tekstowo niż telefonicznie, łatwy sposób na przejrzenie ofert i aplikowanie z pomocą bota staje się rozwiązaniem idealnie dopasowanym do młodego pokolenia.

Interesujące jest to, że nie tylko firmy korzystają z Chatbotów, żeby rekrutować kandydatów, ale kandydaci mogą również korzystać np. z aplikacji, która automatyzuje zbieranie ofert oraz ich sortowanie pod kątem tego, czy nas interesują, czy nie. Dlatego jeśli nie chcesz otrzymywać setnej wiadomości, w której widełki finansowe są dla Ciebie zbyt niskie, po prostu skorzystaj z bota :)

Go mobile - kandydaci szukają coraz częściej pracy przy użyciu telefonu

Niektórzy twierdzą, że bez telefonu czują się jak bez ręki, inni dogryzają im mówiąc, że być może nawet jak bez głowy. Coś w tym jest, telefon musi być zawsze blisko nas, nawet jak kładziemy się spać, dlatego możemy wykorzystać go również w poszukiwaniu oraz prezentowaniu ofert pracy.

Raport Glassdoor już w 2014 roku przedstawiał dane, które mówiły o tym, że 45% osób poszukujących pracy używało telefonów komórkowych, aby szukać pracy przynajmniej raz dziennie. A 89% osób poszukujących pracy korzystało z mobilnych platform do poszukiwania pracy. Aby Twoja strategia rekrutacyjna była skuteczna, powinna umożliwić łatwą interakcję kandydatów na urządzeniu mobilnym.

W tym przypadku najlepiej skorzystać z zaprojektowania strony w standardach RWD (Responsive Web Design), aby Twoje oferty dobrze wyświetlały się na urządzeniach o różnych rozdzielczościach.

Wideo i wirtualna rzeczywistość - nowa rzeczywistość

Według globalnych trendów rekrutacyjnych LinkedIn, średnio 56 % respondentów z całego świata twierdzi, że "innowacje w wywiadzie są" bardzo "lub" niezwykle "ważne dla przyszłości zatrudniania." W dalszym ciągu szukamy sposobów usprawnienia procesu rozmowy, wykorzystania wideo i rzeczywistość wirtualna zyskuje na popularności. Analiza przypadków przeprowadzona przez LinkedIn wykazała, że firmy, które włączyły wideo lub platformę wirtualnej rzeczywistości do procesu wywiadów, doświadczyły takich zmian:

  • Lepsza sprawność w ocenie umiejętności
  • Mniejsza nieświadomość
  • Więcej zaangażowania kandydatów
  • Zwiększona wydajność zatrudnienia
  • Większa różnorodność puli talentów
  • Pozytywne doświadczenia kandydata

Gry - na początku zagraj, a później aplikuj

Połączenie zespołu Gorillaz oraz marki samochodowej Jaguar, a do tego proces rekrutacji na ponad 1000 ról elektroników i inżynierów oprogramowania, może brzmieć trochę nieprawdopodobnie, ale jadnak miało miejsce i co najlepsze, okazało się dużym sukcesem.

Aby to zrobić, uruchomili darmową aplikację do rzeczywistości mieszanej. Kandydaci korzystający z aplikacji poznają niuanse pojazdów elektrycznych i grają w angażujące i wymagające łamigłówki. Według informacji prasowej Jaguara, gry te "testują ich ciekawość, wytrwałość, myślenie lateralne i umiejętności rozwiązywania problemów".

To niezwykłe podejście daje dwie korzyści - kandydaci, którzy lubią gry i są pod wrażeniem nowatorskiego podejścia Jaguara, będą częściej stosować tradycyjne metody. Tymczasem ci, którzy grają wyjątkowo dobrze w łamigłówkach, szybko prześledzą proces rekrutacji.

Podsumowanie

Czasy się zmieniają, a co za tym idzie, pojawiają się nowe sposoby rekrutacji. Zostawmy otwarte głowy na pomysły, ponieważ to dopiero początek interesujących zmian.

<p>Loading...</p>