Software Engineer (.NET)

Rockwell Automation
Rekrutacja online
Umowa o pracę
Katowice
Płatny urlop
26

Byliśmy w Rockwell Automation i podobało nam się, co zobaczyliśmy. Zobacz więcej

The Software Engineer participates in the design, implementation, testing activities for motion control features in a PC- and web-based software tool used for 3D simulation and configuration of motion control products, automation controllers and attached devices.

Areas of development include front- and back-end desktop developments, motion control simulation, back-end databases for product data and real-time data logging. This role requires strong communications skills and ability to work effectively in large project teams.

Twoje zadania

Assignments include:

  • participation in requirements development,
  • architectural design,
  • coding and testing of software.

Kogo szukamy?

Minimum Qualifications:

  • Bachelor's degree in Computer Science, Mechanical Engineering, Electrical Engineering, or Computer Engineering,
  • At least 2 years of experience in software design and implementation using .NET and object-oriented design methods,
  • Strong team-oriented interpersonal and communication skills,
  • Experience building Windows Desktop applications using Microsoft Visual Studio and .NET technologies (C#, WPF),
  • Experience with GIT,
  • Experience of model design techniques such as UML,
  • Thorough understanding of software development processes and principles, including Agile/Scrum and CI/CD,
  • Self-motivated and with strong working ethics,
  • Solid understanding of software design principles,
  • Proven proficiency in code quality and performance,
  • Intellectually curious and detail oriented with outstanding problem-solving skills,
  • Fluent in English (written and spoken).

Desired Qualifications:

  • Experience with motion control systems and/or industrial automation products and programming environments,
  • Experience in collaborating with technical development teams in multiple global locations,
  • Experience with 3D CAD and Simulation Environments (SolidWorks, AutoCAD, Creo, Matlab, Ansys, etc.),
  • Experience with 3D graphic technologies such as WebGL and/or game engines (Unity, Unreal, etc.) and game design,
  • Experience with Database modeling,
  • Experience with automated testing.

Umiejętności
.NET
C#
WPF
Git
UML
Agile lub Scrum
CI
Zarządzanie projektami
Metodyka
Scrum, Kanban, V-Model, SAFe
Decyzje architektoniczne podejmuje
Zaspół / Architekt
Technologię wybiera
Zespół / Architekt
Software do zarządania projektami
Jira, MSProject
Praca z kodem
Git
Kontrola wersji
Ustalone konwencje w kodzie
Code review
Pair programming
Statyczna analiza kodu
TDD
BDD
Metryki kodu
Baza wiedzy
Testowanie
Testy jednostkowe
Testy integracyjne
Testy systemowe
Pentesty
Testy wydajnościowe
Testowanie manualne
Automatyzacja testów
CI
Środowisko pracy
Przełożony techniczny
Open space
Elastyczne godziny pracy
Opieka medyczna
  • Pakiet medyczny
  • Pakiet medyczny dla rodziny
Pakiet sportowy
  • Pakiet sportowy
  • Pakiet sportowy dla rodziny
Bonusy finansowe
  • Premie
Kuchnia
  • Zimne napoje
  • Gorące napoje
  • Owoce
  • Lunche
  • Przekąski
Rozwój
  • Książki
  • Szkolenia
  • Konferencje
Parking
  • Parking dla samochodów
  • Parking dla rowerów
Pakiet relokacyjny
  • Wskazówki adaptacyjne
  • Kursy językowe
  • Pomoc w szukaniu mieszkania
  • Tymczasowe mieszkanie
  • Pomoc z wizą
  • Premia za dołączenie
  • Przelot
  • Pieniądze na koszty przeprowadzki
Inne
  • Prysznic
  • Pokój relaksu

Katowice, Gdańsk, Warszawa 23 000
Technologie i umiejętności
  • C#
  • .NET
  • C++
  • HTML5
  • AngularJS
  • Gitlab
  • Gradle
  • Jenkins
  • Docker
  • Kubernetes