Python Cloud Engineer

AWS, Remote

Semantive Cloud
Mid
8 000 - 16 000
PLN
netto / miesiąc (B2B)

Rekrutacja online
B2B
Remote
Praca zdalna
100%
Płatny urlop
10

We are Semantive, a professional services company providing Cloud services. We are AWS and Azure certified team of software engineers focused on Cloud native application development and software engineering. We work in an Agile way and pay a lot of attention to code quality, we do peer code reviews and use pair programming when appropriate. If you join us, you can expect to get proficient with AWS, Azure and work in a challenging project delivered for some Fortune 500 companies as well as start-ups.

We are on a mission to build Data platforms in Cloud and Serverless applications that host a lot of data and run various analytical workloads. We are looking for talented Python Cloud Developers, who want to embark on this mission with us.

Project is focused on designing and developing a cloud native data platform supporting enterprise applications for Oil & Gas industry. You will have opportunity to work with PL team and US team delivering end to end solutions for enterprise customers. If you want to become a versatile software engineer and grow your competencies around AWS Cloud, Python, microservices, Docker and DevOps then it is a perfect role for you.

Twoje zadania

What will you be doing?

  • Writing high-quality idiomatic Python code.
  • Taking an active role in architecting the solutions we build.
  • Working with AWS cloud and delivering infrastructure as code along with Python code.
  • Taking part in an Agile process
  • Helping out peers and improving coding practices within the company.
  • Doing peer Code Reviews.
  • Having fun!

Kogo szukamy?

Must-have requirements:

  • Very good knowledge of Python
  • Great testing skills
  • Being a team player
  • Eagerness to master Cloud services provided by AWS
  • Native in Polish
  • Fluent in English

Nice to have:

  • Experience with Docker, AWS, Kubernetes and Microservices architecture
  • Familiarity with NoSQL concepts
  • Experience with one of infrastructure as code tools (Cloud Formation, Terraform)

Umiejętności
Python
Testing
Git
Flask
Docker
Zarządzanie projektami
Metodyka
Scrumban
Decyzje architektoniczne podejmuje
Zespół
Technologię wybiera
VP of Engineering
Liczba równoległych projektów
0
Software do zarządania projektami
JIRA
Możliwość zmiany projektu
Skład zespołu projektowego
8
Programiści
2
Project Managerowie
1
Testerzy
Rozproszony zespół - PL i US
Praca z kodem
Git
Kontrola wersji
Ustalone konwencje w kodzie
Code review
Pair programming
Baza wiedzy
Testowanie
Testy jednostkowe
Testy integracyjne
Testy systemowe
Automatyzacja testów
CI
Narzędzia
Laptop
Dodatkowy monitor
System operacyjny
Środowisko pracy
Przełożony techniczny
Elastyczne godziny pracy
Podział czasu pracy
Nowe funkcje
30%
Samorozwój
20%
Spotkania
20%
Wsparcie klienta
10%
Bug fixing
10%
Dokumentacja
10%
Opieka medyczna
  • Pakiet medyczny
Pakiet sportowy
  • Pakiet sportowy
Rozwój
  • Konferencje
  • Szkolenia
  • Książki
Relocation
  • Kursy językowe
Inne
  • Imprezy integracyjne

Proces rekrutacji

- 5 dni
Rozmowa telefoniczna (do 20 minut)
Spotkanie rekrutacyjne (45-60 minut)
Oferta