Prześwietlamy pracodawców IT

Wielu pracodawców IT mówi o sobie dokładnie w taki sam sposób - technologiczny lider tworzący przyszłość dzięki innowacjom. Dodatkowo często po rozpoczęciu pracy poznajemy całą prawdę o jego firmie. Często nie jest tak kolorowo, jak obiecywano.

Dlatego postanowiliśmy zmienić zasady gry. Prześwietlamy pracodawców IT na wylot, by dowiedzieć się, co z perspektywy osób technicznych wyróżnia firmę. A te firmy, w których specjalistom IT jest najlepiej - nagradzać certyfikatem jakości Top Tech Employer

O co chodzi w Top Tech Employer?

Od początku założenia Bulldogjob chcieliśmy, by firmy z IT zrzuciły marketingowe maski, by łatwiej było zdecydować, który pracodawca “jest dla mnie”. W tym czasie poznaliśmy setki firm - od startupów przez korporacje po software house’y. Każde z tych miejsc miało swoją unikalną charakterystykę, którą poznałem dzięki otwartości pracowników.

Dzięki temu zobaczyłem też, że dobrzy pracodawcy z IT mają wspólne cechy, które sprawiają, że praca u nich to nie tylko źródło dochodu, ale też satysfakcji, rozwoju i spełnienia zawodowego. W takich firmach aż chce się pracować.

Jak poznać dobrego pracodawcę?

  1. Dba o rozwój
  2. Dobrze wynagradza
  3. Robi rzeczy, które mają sens
  4. Kreuje środowisko pracy, które nie męczy
  5. Skupia na osiągnięciu wspólnego i jasnego dla wszystkich celu
  6. Daje wpływ na to, co i jak się robi
  7. Zatrudnia fachowców, od których można się uczyć
  8. Tworzy kod, który się rozwija, a nie z którym się walczy

Na podstawie tych obserwacji i naszych Badań Społeczności IT stworzyliśmy certyfikację Top Tech Employer. Wszystko po to, aby pomóc wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy i nie są pewni swojego wyboru.

Proces certyfikacji jest kilkuetapowy. Zaczynamy od anonimowych ankiet, na temat tego jak firma działa, które wypełniają osoby z działu IT. To buduje już pewien obraz firmy, jednak na tym nie poprzestajemy. Kolejnym krokiem są wywiady pogłębione z ludźmi z organizacji - rozmawiamy zarówno z programistami, jak i z ich managerami - aby prawidłowo zinterpretować wyniki ankiet. Przeprowadzamy je w certyfikowanej firmie by poczuć klimat, jaki tam panuje.

Na wyniki patrzę pod kątem nie tylko własnych doświadczeń i badań, ale też wniosków z niezależnych artykułów naukowych na temat satysfakcji pracowników IT. Dopytuję o środowisko pracy, proces wytwarzania oprogramowania, zadowolenie z architektury i kodu, możliwości rozwoju, satysfakcję z pracy czy o to, jak działa zespół. Jeśli wszystko gra firma dostaje kredyt zaufania w postaci certyfikatu Top Tech Employer.

Nie interesują mnie owocowe środy, piwo w biurze czy turniej piłkarzyków raz na miesiąc. Skupiam się na tym, co najważniejsze zbierając wiedzę o pracodawcy z pierwszej ręki - od samych pracowników.

Adam Kukołowicz
CTO @ Bulldogjob

Co sprawdzamy?

SATYSFAKCJA

Pytamy pracowników o ich satysfakcję z pracy w firmie i projekcie.

PROCES WYTWARZANIA OPROGRAMOWANIA

Weryfikujemy każdy element procesu od specyfikowania funkcji aż do wsparcia na produkcji

ZADOWOLENIE Z KODU I ARCHITEKTURY

Weryfikujemy czy osoby z firmy są zadowolone z kodu i architektury, który powstał dzięki ich pracy.

TEAMWORK

Sprawdzamy czy organizacja zespołów wspiera poczucie wspólnego rozwiązywania problemów.

ROZWÓJ

Pytamy w jaki sposób pracodawca wspiera rozwój swoich pracowników.

ŚRODOWISKO PRACY
 

Sprawdzamy warunki panujące w biurze, w których pracuje zespół IT. Od poziomu hałasu, po komfort stanowisk.

Firmy, które zdobyły certyfikat

DataArt

Wrocław, Lublin, Kraków, Łódź
W DataArt stawia się na budowanie know-how i dystrybuowanie tej wiedzy w organizacji, między pracownikami. To procentuje, bo finalnie łatwiej jest tworzyć ekspertów w poszczególnych domenach.
Mocne strony
49 opinii
Środowisko pracy
4.8
Proces wytwarzania oprogramowania
4.5
Team work
4.7

Alior Bank

Warszawa, Kraków, Gdańsk
Widać, że Alior Bank aktywnie unika starych technologii i stara się iść z duchem czasu. Pracownicy to doceniają. Jest to kluczowa wartość banku z perspektywy zespołu technicznego.
Mocne strony
Team work
4.7
Satysfakcja
4.5
Proces wytwarzania oprogramowania
4.2

ProData Consult

Warszawa
Wrażenie robi staż pracujących tu osób, widać, że firma stawia na ekspertów, a 90% zapytanych pracowników/współpracowników poleciłoby ProData Consult swoim znajomym.
Mocne strony
33 opinii
Środowisko pracy
4.4
Proces wytwarzania oprogramowania
4.0
Satysfakcja
4.5

Rockwell Automation

Katowice, Gdańsk, Warszawa
Świetne miejsce dla ludzi, którzy lubią pracować ze sprzętem, a w szczególności dla entuzjastów automatyki przemysłowej. Mimo że jest to korporacja, to prace programistyczne prowadzone są w niewielkich, autonomicznych zespołach projektowych.
Mocne strony
Środowisko pracy
4.5
Proces wytwarzania oprogramowania
4.0
Team work
4.5

Relativity

Kraków
Relativity is a company whose employees are really highly motivated. 95% of the surveyed employees feel that their work matters and are satisfied with their roles on their teams.
Mocne strony
21 opinii
Team Work
4.6
Growth
4.2
Satisfaction
4.5

IDEMIA

Łódź
Interesting problem domains (IoT, biometrics, payments) tackled in well organized, expert teams.
Mocne strony
Satisfaction and professional growth
4.8
Work environment
4.7
Code and Architecture
4.5

Ericsson

Kraków, Łódź, Warszawa
Po wywiadach z pracownikami Ericsson zauważyłem wspólne dążenie - tworzenie produktów wysokiej jakości. Spotkałem entuzjastów, którzy bardzo cenili sobie, że mogą pracować nad produktami, których każdy z nas używa każdego dnia.
Mocne strony
Środowisko pracy
5.0
Satysfakcja i rozwój
4.3
Proce wytwarzania oprogramowania
4.4

Webinterpret Poland

Warszawa, Toronto, Barcelona, Paryż, Shenzhen, Belfast
Satysfakcja osób, z którymi rozmawiałem, wynika głównie z rozwiązywania problemów ze skalowaniem. To jest również bodziec do rozwoju, źródło wyzwań.
Mocne strony
Satysfakcja i rozwój
4.2
Środowisko pracy
4.9
Kod, architektura i procesy
4.2

Consult Red

Wrocław, Shipley, Los Angeles
Consult Red team member has on average more than 10 years of experience and it shows. Applied pragmatism allows them to work with big tech companies on equal terms.
Mocne strony
Work environment
5.0
Code, architecture, development process
4.5
Job satisfaction
4.6