Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.01.20173 min
'merce

i-systems'merce

Jak zostać niekwestionowanym mistrzem programowania

Jak zostać niekwestionowanym mistrzem programowania

Kto swoją drogę zawodową skierował w stronę programowania, już wygrał sparing w walce ze współczesnym rynkiem pracy. Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zapotrzebowanie na dobrych programistów stale rośnie. 

Zdobycie umiejętności technicznych, które cieszą się sporym popytem na rynku, jest niezwykle cenne. Jednak, by zostać programistą rozchwytywanym przez najlepsze polskie i zagraniczne firmy, potrzebna jest nie tylko znajomość kilku języków programowania. Coraz częściej podczas rozmów kwalifikacyjnych sprawdzane są tzw. umiejętności miękkie. To od nich zależy, czy pracownik zintegruje się z całym zespołem, czy przyniesie do firmy innowacyjne pomysły oraz czy wytrzyma w firmie 12 rund czy tylko 4 - jak w boksie amatorskim. Jakie więc umiejętności są niezbędne, aby być jak Mike Tyson, czy Manny Pacquiao programistycznego świata?

Szybka reakcja, czyli otwartość na zmiany

Zmiany w branży IT są częstsze niż w jakimkolwiek innym sektorze. Specjaliści muszą na bieżąco śledzić aktualne technologie, poznawać nowoczesne narzędzia oraz zdobywać nowe umiejętności. W przeciwnym razie, szybko może się okazać, że programista został znokautowany przez kolegów, którzy szybciej zareagowali na aktualne zapotrzebowanie rynku.

Otwartość na zmiany widoczna jest także w metodyce zwinnej, w której oprogramowanie rozwijane jest w sposób przyrostowy. Mimo, iż praca w SCRUMie jest w pewien sposób uporządkowana, to dynamicznie zmieniające się oczekiwania klienta potrzebują elastyczności twórców oprogramowania.

Zwycięstwo zawsze jest wynikiem pracy grupowej

Bokser nie zostanie mistrzem świata federacji WBC, jeśli nie będzie miał dobrego zespołu. Tworząc w Agile ważna jest umiejętność pracy w grupie. Ta metodyka wymaga bowiem częstych spotkań - zarówno codziennych, jak i podsumowujących pewien etap. 

Ponadto, pracując w firmie IT, programista nie tworzy projektu w pojedynkę - jest częścią zespołu deweloperów. Współpracuje także z innymi działami, których członkowie często mają mniejszą wiedzę na temat kodu. Tu pojawia się umiejętność odpowiedniego przekazywania informacji. Programista musi dostarczyć jasnych i wyczerpujących argumentów do rozmowy: handlowca, project managera lub customer support managera z klientami. 

Umiejętność komunikowania się jest u programistów szczególnie ważna, ponieważ muszą oni przekazać innym informację w zrozumiały sposób. Komunikatywność istotna jest również w pracy wewnątrz działu. Część programistów pracuje u nas zdalnie, a przekazywanie informacji „na odległość” nie jest łatwe- stwierdza Ewa Szafrańska, specjalista ds. rekrutacji firmy i-systems.

Analiza sytuacji i lewy sierpowy w bugi

Lewy sierpowy charakteryzuje się dość krótkim dystansem i sprawdzeniem, w którym miejscu przeciwnik nie jest chroniony. Dobry programista to dociekliwy programista, który dokładnie sprawdza wykonaną pracę, aby wychwycić ewentualne błędy. 

Tworząc dedykowane oprogramowanie e-commerce trzeba również poznać prowadzony przez klienta biznes. Odpowiednio przeprowadzona analiza biznesowa pozwala lepiej zrozumieć potrzeby klienta oraz zrealizować projekt zgodny z jego wyobrażeniami. 

Skupienie na celu przynosi zwycięstwo

Nastawienie na cel to niezwykle istotna cecha programisty. Jego zadaniem jest stworzenie kodu, dzięki któremu system będzie działać w określony wcześniej sposób. Przed rozpoczęciem pracy programista wie, jaki powinien być efekt jego działań. 

Szukając nowej pracy lub chcąc awansować w obecnej firmie, oprócz kompetencji twardych takie jak: doświadczenie zawodowe, znajomość framework’ów, czy wzorców projektowych, warto wzmocnić także umiejętności miękkie. Dzięki nim, możesz otrzymać pas mistrzowski federacji PHP.

autor:

Martyna Kurzela

Dział PR & Marketing i-systems

<p>Loading...</p>