Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.10.20164 min
Netguru

NetguruNetguru

Rekruter w ogniu pytań - o co podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytają programiści RoR?

Rekruter w ogniu pytań - o co podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytają programiści RoR?

W trakcie każdego procesu rekrutacyjnego w firmach IT nadchodzi moment, w którym rekruter zamienia się miejscami z kandydatem. Wówczas to osoba aplikująca do firmy ma szansę zapytać o wszystko, co ją interesuje. O co pytają przyszłych pracodawców programiści Ruby on Rails? Obecnie w firmie pracuje blisko 190 osób, z czego znaczna większość to deweloperzy. Poniżej zebraliśmy listę pytań najczęściej zadawanych przez kandydatów do pracy w naszej firmie.

1. Jak duże są zespoły projektowe?

W firmach tworzących indywidualnie dopasowane rozwiązania programistyczne i budujących oprogramowanie wielkość zespołów zawsze dostosowywana jest do potrzeb projektu i zależy od jego wymagań. W naszym przypadku zespoły zazwyczaj składają się z 3 do 8 osób: programistów, project managera, testerów oprogramowania, w zależności od potrzeb – także product designera.

2. Jaką metodologię zarządzania projektami stosujecie?

Do zarządzania projektami używamy metodyki Agile. Nasze sprinty trwają zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni, a cały zespół projektowy jest zawsze zaangażowany w spotkania z klientem. Bardzo wierzymy również w retrospektywy, więc zawsze po zakończeniu projektu robimy ewaluację i określamy nasze sukcesy i porażki. Patrzymy na to, co zrobiliśmy dobrze i na to, co można by poprawić przy następnym projekcie. Staramy się  wyciągnąć wnioski i czerpać z naszych doświadczeń naukę na przyszłość.

3. Jak wygląda proces wdrażania nowych pracowników?

Pierwszy dzień zawsze odbywa się w naszej siedzibie głównej w Poznaniu, gdzie nowa osoba otrzymuje komputer, dostęp do narzędzi i ma okazję dowiedzieć się więcej o wartościach i zasadach firmy. Zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest na początku dostosować się do nowego stylu pracy i organizacji, dlatego każdy nowy pracownik ma swojego mentora, który pomaga mu krok po kroku zapoznać się ze wszystkimi procedurami i  poznać narzędzia, których używamy. Jest to osoba, do której można zwracać się ze wszystkimi pytaniami i która ma sprawić, że nowy pracownik dobrze czuje się w firmie.

4. Czy junior deweloper może pracować zdalnie?

Tak, jeśli taka opcja komuś najbardziej odpowiada, to nie mamy z tym problemu. Jednak bardzo zachęcamy do pracy z biura podczas pierwszych 3 miesięcy - z naszych doświadczeń wynika, że proces wdrażania i nauki przebiega dużo sprawniej, gdy nowa osoba jest z nami w biurze. Łatwiej jest rozwiązywać wszystkie problemy, daje to również możliwość zapytania bardziej doświadczonego kolegę o pomoc lub wskazówkę. Będąc w biurze, szybciej można poznać naszą kulturę i styl pracy. W Netguru integracja i współpraca między pracownikami jest bardzo ważna: 2 razy do roku organizujemy wyjazdy szkoleniowo-integracyjne, a średnio co 2 miesiące spotykamy się na imprezach firmowych. Łatwiej jest współpracować i tworzyć zgrane zespoły projektowe, gdy trochę zna się swoich kolegów i koleżanki z pracy, wypiło się razem nie jedną poranną kawę i rozegrało się parę partyjek Fify czy piłkarzyków.

5. Jak często odbywa się pair-programming?

W Netguru korzystamy z pair-programmingu nie tylko podczas rekrutacji. Jest to świetny sposób, żeby uczyć się od siebie nawzajem, dlatego gdy któryś z programistów nie może poradzić sobie z jakimś problemem, pair-programming okazuje sie bardzo pomocnym rozwiązaniem. To, jak często będziesz z tego korzystać, zależy od Ciebie i Twoich preferencji.

6. Czy piszecie testy?

Tak! Piszemy testy w oparciu o RSpec dla projektów w RoR i XCT dla projektów w iOS.

7. Jakiego rodzaju js framework’u używacie?

W większości naszych aplikacji używamy Ember/React/Angular.

8. Jakiej wersji Rails’ów używacie?

Zawsze staramy się używać najnowszej stabilnej wersji.

9. Jak mogę rozwijać swoje umiejętności w Netguru?

Jedyną drogą, by osiągnąć sukces w branży software consultingowej jest zatrudnienie jak najlepszych programistów, dlatego bardzo zależy nam na rozwoju wszystkich naszych pracowników. W niemal każdy piątek odbywają się wewnętrzne webinaria dostępne dla wszystkich, organizujemy również sesje programowania w parach i przykładamy duży nacisk do code reviews. Nasi deweloperzy spędzają około 5-10% swojego czasu robiąc code review - wierzymy, że jest to nie tylko dobry sposób na utrzymanie wysokiej jakości kodu, ale przede wszystkim jest to wspaniały sposób na naukę: na to by podejrzeć najlepsze rozwiązania i uniknąć powtarzania błędów. Każdy pracownik ma również fundusz rozwojowy, z którego dofinansowujemy szkolenia, wyjazdy na konferencje oraz lekcje języka angielskiego. Będziemy dodatkowo Cię wspierać, jeśli zostaniesz mówcą lub mentorem na wydarzeniu programistycznym.

10. Jakich narzędzi używacie do komunikacji?

Dobra komunikacja jest kluczowym elementem funkcjonowania każdej firmy, a zwłaszcza w sytuacji, gdy większość pracowników pracuje zdalnie. W Netguru dbamy o to, aby komunikacja była uporządkowana i przejrzysta. Naszym głównym narzędziem komunikacji wewnętrznej jest Slack, mamy na nim wiele kanałów dedykowanych różnym tematom, specjalne kanały dla grup projektowych czy prywatne grupy do rozmów z klientami. Do wideo konwersacji używamy zazwyczaj Google Hangouts.  

Mam nadzieje, że ten post odpowiedział chociaż na część Twoich pytań! Jeśli masz ich więcej, bez obaw, możesz nam je zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej! Jeśli nie chcesz czekać, pisz śmiało na: [email protected]

<p>Loading...</p>